Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Program zmniejszy koszty społeczne i zapobiegnie wykluczeniu

  Dr Krzysztof Ostrowski, PRZEWODNICZĄCY PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. PRAW PACJENTÓW SEJMU VIII KADENCJI

  Jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi jelit – chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego – to wiele należałoby poprawić. Projekt opieki koordynowanej przygotowany przez grupę ekspertów – m.in. przez prof. Grażynę Rydzewską, konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii, ekspertów z Uczelni Łazarskiego – jest właściwie gotowy do wprowadzenia. Zajmowaliśmy się nim podczas posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w Sejmie poprzedniej kadencji.

  Wprowadzenie opieki koordynowanej w chorobach zapalnych jelit pozwoli na poprawę skuteczności leczenia oraz wpłynie na jakość życia pacjentów. Zmniejszy też koszty społeczne i zapobiegnie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu, co jest bardzo istotne. Choroby zapalne jelit często dotyczą osób w młodym wieku, które studiują, pracują, mają swoje plany i marzenia dotyczące życia społecznego, rodzinnego, zawodowego. Zorganizowanie dobrej opieki dla nich jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będą mieli możliwość realizacji planów zawodowych i rodzinnych.

  Mam nadzieję, że nowy Sejm, nowa Komisja Zdrowia, a przede wszystkim Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, podejmą ten temat. Projekt jest gotowy, liczymy, że zostanie wdrożony w życie. Cieszę się, że w nowej kadencji Sejmu został reaktywowany Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Mam nadzieję, że będzie on kontynuował prace m.in. nad programem opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit. Formuła zespołu w poprzedniej kadencji Sejmu bardzo się sprawdziła, może on zajmować się każdą trudną sprawą, a także całościowo patrzeć na ochronę zdrowia, jednak z perspektywy pacjenta.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D