DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Ważna onkologia i gastroenetrologia

Podziel się treścią:

 

Takeda to międzynarodowa firma farmaceutyczna, działająca w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. Misją firmy jest poprawa stanu zdrowia pacjentów na całym świecie poprzez dostarczenie im innowacyjnych leków o najwyższej jakości.

Aby zrealizować ten cel, firma największy nacisk kładzie na badania i rozwój, skupiając wysiłki przede wszystkim w obszarach onkologii i gastroenterologii. Najważniejszymi produktami Takedy w tych obszarach są brentuksymab vedotin, iksazomib oraz wedolizumab.

brentuximab vedotin jest lekiem stosowanym w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina. Lek ten pozwala części, nawet najciężej chorych pacjentów, prawdopodobnie na całkowite wyzdrowienie. Wyniki kilkuletnich badań klinicznych potwierdzają wysoką skuteczność i statystycznie istotną poprawę całkowitego czasu przeżycia po zastosowaniu tego preparatu. Brentuksymab jest lekiem dostępnym w Stanach Zjednoczonych i w większości krajów europejskich. W Polsce lek jest dostępny w ramach programu lekowego i jest refundowany.

Kolejnym innowacyjnym preparatem jest iksazomib. To lek stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, którzy wcześniej przeszli co najmniej jeden schemat leczenia. To pierwszy i jedyny tego typu lek, który pacjenci mogą zażywać w domu ? lek ma postać kapsułki. Poprawia to niezwykle komfort ich życia ? nie muszą rezygnować ze swoich aktywności i zmieniać trybu życia z powodu częstych wizyt w szpitalu. Działanie leku polega na blokowaniu procesu przetwarzania białek w komórkach przez proteasomy. Badania dowiodły, że stosowanie iksazomibu znamiennie przedłuża czas przeżycia bez progresji choroby. Lek jest dostępny we wszystkich krajach UE, Norwegii, Liechtensteinie i Islandii, w USA, Kanadzie, Izraelu, Australii i Wenezueli. W Polsce ze względu na brak refundacji lek jest na razie praktycznie niedostępny. Mając na celu dobro pacjentów firma zdecydowała się udostępnić lek w Polsce w ramach specjalnego indywidualnego programu dostępu.

W dziedzinie gastroenterologii czołowym innowacyjnym produktem Takedy jest wedolizumab, stosowany w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit ? wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Produkt ma selektywny mechanizm działania ? ograniczony wyłącznie do miejsca zmienionego chorobowo. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo terapii. Lek ten w istotny sposób wpływa na możliwość uzyskiwania remisji choroby, a u wielu pacjentów pozwala uniknąć kolektomii (chirurgicznego usunięcia jelita grubego) oraz pozwala odstawić steroidy, leki o licznych działaniach niepożądanych. Wedolizumab wykazuje bardzo dobre efekty leczenia zarówno u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie otrzymywali terapii biologicznej, jak i u tych, którzy wcześniej dostawali lek biologiczny z grupy anty-TNF-alfa, a choroba powróciła.

Wedolizumab stanowi standard leczenia praktycznie od dwóch lat w większości krajów europejskich, w tym także krajów tzw. nowej Unii. W Polsce lek nie jest refundowany, firma jest obecnie w trakcie procesu, który ? miejmy nadzieję ? zakończy się uzyskaniem refundacji. Polscy lekarze i chorzy mają dostęp do leku w ramach prowadzonych badań klinicznych.

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D