Więcej

  Ważna onkologia i gastroenetrologia

  Takeda to międzynarodowa firma farmaceutyczna, działająca w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. Misją firmy jest poprawa stanu zdrowia pacjentów na całym świecie poprzez dostarczenie im innowacyjnych leków o najwyższej jakości.

  Aby zrealizować ten cel, firma największy nacisk kładzie na badania i rozwój, skupiając wysiłki przede wszystkim w obszarach onkologii i gastroenterologii. Najważniejszymi produktami Takedy w tych obszarach są brentuksymab vedotin, iksazomib oraz wedolizumab.

  brentuximab vedotin jest lekiem stosowanym w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina. Lek ten pozwala części, nawet najciężej chorych pacjentów, prawdopodobnie na całkowite wyzdrowienie. Wyniki kilkuletnich badań klinicznych potwierdzają wysoką skuteczność i statystycznie istotną poprawę całkowitego czasu przeżycia po zastosowaniu tego preparatu. Brentuksymab jest lekiem dostępnym w Stanach Zjednoczonych i w większości krajów europejskich. W Polsce lek jest dostępny w ramach programu lekowego i jest refundowany.

  Kolejnym innowacyjnym preparatem jest iksazomib. To lek stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, którzy wcześniej przeszli co najmniej jeden schemat leczenia. To pierwszy i jedyny tego typu lek, który pacjenci mogą zażywać w domu – lek ma postać kapsułki. Poprawia to niezwykle komfort ich życia – nie muszą rezygnować ze swoich aktywności i zmieniać trybu życia z powodu częstych wizyt w szpitalu. Działanie leku polega na blokowaniu procesu przetwarzania białek w komórkach przez proteasomy. Badania dowiodły, że stosowanie iksazomibu znamiennie przedłuża czas przeżycia bez progresji choroby. Lek jest dostępny we wszystkich krajach UE, Norwegii, Liechtensteinie i Islandii, w USA, Kanadzie, Izraelu, Australii i Wenezueli. W Polsce ze względu na brak refundacji lek jest na razie praktycznie niedostępny. Mając na celu dobro pacjentów firma zdecydowała się udostępnić lek w Polsce w ramach specjalnego indywidualnego programu dostępu.

  W dziedzinie gastroenterologii czołowym innowacyjnym produktem Takedy jest wedolizumab, stosowany w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit – wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Produkt ma selektywny mechanizm działania – ograniczony wyłącznie do miejsca zmienionego chorobowo. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo terapii. Lek ten w istotny sposób wpływa na możliwość uzyskiwania remisji choroby, a u wielu pacjentów pozwala uniknąć kolektomii (chirurgicznego usunięcia jelita grubego) oraz pozwala odstawić steroidy, leki o licznych działaniach niepożądanych. Wedolizumab wykazuje bardzo dobre efekty leczenia zarówno u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie otrzymywali terapii biologicznej, jak i u tych, którzy wcześniej dostawali lek biologiczny z grupy anty-TNF-alfa, a choroba powróciła.

  Wedolizumab stanowi standard leczenia praktycznie od dwóch lat w większości krajów europejskich, w tym także krajów tzw. nowej Unii. W Polsce lek nie jest refundowany, firma jest obecnie w trakcie procesu, który – miejmy nadzieję – zakończy się uzyskaniem refundacji. Polscy lekarze i chorzy mają dostęp do leku w ramach prowadzonych badań klinicznych.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D