DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Zapalenie płuc – zagrożenie dla seniorów i przewlekle chorych

Podziel się treścią:

 

Zapalenie płuc to jedno z najczęstszych chorób prowadzących do hospitalizacji dorosłych, szczególnie osób powyżej 65. roku życia. Głównymi sprawcami tych infekcji są bakterie – pneumokoki, które są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność wśród zakażeń bakteryjnych.

• Zapalenie płuc to poważne zagrożenie dla osób powyżej 65. roku życia i przewlekle chorych. W tej grupie wiekowej zapalenie płuc jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów. Szczególnie niebezpieczna jest postać inwazyjna, gdzie śmiertelność może sięgać nawet 50 proc.
• Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych zapaleń płuc, a szczepienia stanowią skuteczną formę profilaktyki.
• W tym sezonie osoby po 65. roku życia z chorobami przewlekłymi m. in. przewlekłą chorobą serca (zawał, niewydolność serca), przewlekłą chorobą płuc (POChP, astma), przewlekłą niewydolnością nerek czy cukrzycą mogą ponownie skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.
• Zgodnie z najnowszymi zaleceniami szczepienia przeciw pneumokokom i grypie – można zrealizować na jednej wizycie.

Każde zapalenie płuc jest niebezpieczne

Zapalenie płuc to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Umiera na nią ok. 8 proc. chorych, a w przypadku poważniejszych infekcji śmiertelność w Polsce może wynosić nawet 50 proc. dorosłych. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapaleń płuc, które nie są związane z pobytem w szpitalu, i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia seniorów. Pneumokokowe zapalenie płuc może być ciężkim powikłaniem zakażenia wirusem grypy

Pneumokoki to bardzo niebezpieczne bakterie, które mogą powodować poważne choroby, takie jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, czy sepsa. Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, m.in. dlatego, ze coraz częściej stają się oporne na działanie antybiotyków, dlatego wywołane przez nie zakażenia trudno się leczą.

Osoby starsze i przewlekle chore są szczególnie narażone na te infekcje, które mogą prowadzić do pobytu w szpitalu, pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci.

Co roku znika duże miasto

Każdego roku ponad 1,5 miliona ludzi na świecie umiera z powodu zakażeń pneumokokowych, w tym ok. 1 milion z powodu zapalenia płuc. To tak, jakby każdego roku znikało miasto wielkości Warszawy. Pneumokoki stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, dlatego tak ważne jest, aby się chronić.

W 2021 roku aż 99,3 proc. osób, które trafiły do szpitala z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej, miało powikłania, którym można było zapobiec dzięki szczepieniom. Pacjenci hospitalizowani z powodu zapalenia płuc spędzają w szpitalu średnio ponad 12 dni. Ok. 1 na 8 osób wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii, a tyle samo osób musi być podłączonych do respiratora.

Kto powinien się zaszczepić? Zakażenia pneumokokowe mogą dotknąć ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najbardziej narażone są jednak małe dzieci do 2. roku życia oraz osoby powyżej 65 lat. Dzieci są często chronione dzięki obowiązkowym szczepieniom, ale niestety seniorzy rzadko się szczepią.

Dlatego szczepienia przeciw pneumokokom są szczególnie zalecane osobom starszym oraz dorosłym z grup ryzyka, czyli osobom z osłabionym układem odpornościowym (np. chorym na nowotwory), przewlekle chorym (np. na choroby serca, płuc, cukrzycę), a także tym, którzy nadużywają alkoholu lub palą papierosy.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych są tak samo ważne jak dla dzieci. Warto przed nadchodzącym sezonem infekcji dowiedzieć się więcej o profilaktyce zakażeń pneumokokowych i rozważyć szczepienie, które może ochronić przed poważnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc.

Seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie. Od 1 września zeszłego roku osoby powyżej 65. roku życia chorujące przewlekle i z grup ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Wystarczy jedna wizyta u lekarza, aby zaszczepić się jednocześnie przeciw grypie i pneumokokom. Co ważne, szczepienie przeciw pneumokokom nie musi być powtarzane co roku, co jest wygodne dla pacjentów.

W odpowiedzi na coraz pilniejsze wyzwania zdrowotne jakim jest m.in. wskazana przez Światową Organizację Zdrowia potrzeba przeciwdziałania groźnym chorobom zakaźnym układu oddechowego w 2021 roku z inicjatywy Instytutu Praw Pacjent i Edukacji Zdrowotnej powołano SOJUSZU NA RZECZ ZWALCZANIA CHORÓB ZAKAŹNYCH UKŁADU ODDECHOWEGO. POLSKA ZDROWO ODDYCHA [SOJUSZ PZO].

Inicjatywa, której celem jest wypracowanie rozwiązań systemowych i edukacja społeczeństwa, powołana została przez organizacje pacjentów działające w obszarze zdrowia i chorób przewlekłych. Celem powołania sojuszu Polska Zdrowo Oddycha jest przeciwdziałanie problemowi zdrowotnemu, jakim jest zwiększająca się liczba zachorowań na choroby zakaźne układu oddechowego i wskazanie długofalowych priorytetowych rozwiązań strategicznych, które powinny zostać podjęte w najbliższym czasie w zakresie przeciwdziałania tym zagrażających życiu chorobom.

Intencją SOJUSZU PZO jest wskazanie długofalowych rozwiązań systemowych, których celem uniknięcie niepotrzebnych zachorowań, zmniejszenie odsetka osób hospitalizowanych z powodu chorób zakaźnych układu oddechowego, których można by było unikać i wdrożenie efektywnej profilaktyki zachorowań szczególnie w grupach podwyższonego ryzyka, do których należą m.in. osoby chorujące na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, astma, POCHP, nowotwory, choroby serca. Działania SOJUSZU PZO mają także poprzez działania informacyjno-edukacyjne zwiększyć świadomość szerokiej opinii publicznej na ten temat chorób zakaźnych układu oddechowego.

Inicjatorami SOJUSZU PZO są organizacje pozarządowe reprezentujące pacjentów z chorobami przewlekłymi: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc, Active Citizen Network.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D