DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Na młodych profesorów nie patrzy się już tak dziwnie, jak patrzyło się na mnie

Podziel się treścią:

 

To nie wydarzyło się nigdy w historii polskich naukowych czasopism dentystycznych. Czasopismo „Dental and Medical Problems” prowadzony przez prof. dr. hab. n. med. Mieszka Więckiewicza otrzymało prestiżowy wskaźnik „Impact Factor”.

NAGRODA ZAUFANIA ZŁOTY OTIS 2024 W KATEGORII OSIĄGNIĘCIA W STOMATOLOGII W ROKU 2023

Wydawcą czasopisma jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a redaktorami naczelnymi prof. Mieszko Więckiewicz oraz dr hab. Helena Martynowicz. Wskaźnik „Impact Factor” dotyczy cytowalności artykułów. – Oblicza się go na podstawie wzoru matematycznego, dzieląc liczbę cytowań artykułów z danego czasopisma w bazie „Journal Citation Reports” za dany rok przez całkowitą liczbę artykułów opublikowanych w tym czasopiśmie w dwóch poprzednich latach. Im częściej artykuły z danego czasopisma są cytowane w innych publikacjach, tym wskaźnik „Impact Factor” jest wyższy. Innymi słowy: tym dane czasopismo ma większy wpływ na swoją dziedzinę – objaśnia prof. Więckiewicz.

Czasopimo „Dental and Medical Problems” uzyskało wskaźnik rzędu 2,6. W rankingu „Journal Citation Reports” (który uwzględnia czasopisma posiadające „Impact Factor”) w kategorii „Dentistry, Oral Surgery & Medicine” polskie czasopismo znalazło się na 70. miejscu wśród 156 tytułów (ćwiartka druga rankingu – Q2). Natomiast w kategorii „Medicine, General & Internal” pismo prowadzone przez prof. Mieszka Więckiewicza zostało sklasyfikowane na 72. miejscu wśród 322 tytułów (ćwiartka pierwsza rankingu – Q1). Prof. Więckiewicz: – Niewątpliwie jest to sukces, na pewno największy, jaki osiągnąłem w ubiegłym roku i w ogóle w swoim życiu, a także wielki sukces polskiej stomatologii. „Dental and Medical Problems” to pierwsze czasopismo o profilu stomatologicznym w Polsce i Europie Wschodniej, które posiada ten wskaźnik.

Dodatkowo w roku 2023 profesor znalazł się na liście najczęściej cytowanych polskich naukowców na świecie za rok poprzedni (Top 2% Scientists Worldwide by Stanford University), a także uzyskał tytuł „Executive MBA”.

Laureat naszej nagrody w kategorii „Osiągnięcia w stomatologii w roku 2023” przyznaje, że w otrzymaniu wskaźnika „Impact Factor” bez wątpienia pomogło mu kilkuletnie doświadczenie redakcyjne. – Byłem i jestem członkiem rad naukowych kilku czasopism posiadających „Impact Factor”, a także recenzentem kilkudziesięciu czasopism, również z „Impact Factor”. Mam na swoim koncie ponad 100 publikacji w czasopismach posiadających ten wskaźnik – mówi.

Prof. Mieszko Więckiewicz w 2009 roku ukończył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Jest jednym z najmłodszych polskich naukowców, którzy otrzymali tytuł profesora. Doktorem nauk medycznych został w wieku 28 lat, doktorem habilitowanym w wieku 31, a profesorem tytularnym – 35. – Na młodych profesorów nie patrzy się już tak dziwnie, jak patrzyło się na mnie – opowiada pół żartem, pół serio. – Ale wówczas to było bardzo duże zaskoczenie dla całego środowiska, bo według mojej wiedzy nigdy w historii stomatologii nie zdarzyło się, żeby tak młoda osoba otrzymała tytuł profesora. Po paru latach wszyscy się już do tego przyzwyczaili. Ja po prostu byłem pierwszy, przetarłem ten szlak.

Prof. Więckiewicz był też pierwszym stomatologiem, który uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Po studiach uczył się za granicą. Sukces przyszedł szybko, ale cenę miał wysoką. – To się odbyło kosztem życia osobistego – nie ukrywa profesor. I opowiada: – Wyrzeczeń było mnóstwo. Przez ok. 10 lat wstawałem w okolicy 6–6.30. Na godz. 8 szedłem do pracy na uczelni. Następnie, po południu, jechałem na kilka godzin do swojej praktyki, potem wracałem do domu, siadałem do komputera i brałem się do pisania manuskryptów naukowych, co robiłem do 1–1.30 w nocy, po czym szedłem spać. Wszystko było podporządkowane pracy. W międzyczasie zrealizowałem siedem zagranicznych stypendiów: trzy w Niemczech, dwa w Stanach Zjednoczonych, po jednym w Izraelu oraz na Słowacji.

W Mirkowie pod Wrocławiem prof. Mieszko Więckiewicz prowadzi ze swoją żoną gabinet dentystyczny specjalizujący się w leczeniu zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żucia oraz bólu ustno-twarzowego. Przyznaje, że nie pracuje już tak dużo jak kiedyś, ale nadal doskwiera mu niedostatek czasu. – Oprócz tego, że jestem naukowcem, dydaktykiem i klinicystą, to jestem też mężem i ojcem. Mimo wszystko jakoś daję radę – mówi.

Czy myślał, żeby postawić wyłącznie na karierę naukową?

– Rozważałem to, ale realia finansowe naukowców w Polsce nie są najlepsze – twierdzi. – Na przestrzeni ostatnich lat sporo się poprawiło, jest dużo większa dostępność grantów, nastąpiło umiędzynarodowienie nauki, jednak większość polskich naukowców nie może żyć wyłącznie z tego, dlatego wielu łączy działalność naukową z prowadzeniem biznesu.

Prof. Mieszko Więckiewicz jest czwartym polskim lekarzem dentystą przyjętym do prestiżowej organizacji International College of Dentists założonej w 1920 roku w Tokio, mającej ponad 12 tys. aktywnych członków w ponad 140 krajach. Do organizacji nie można się zapisać – trzeba zostać do niej zaproszonym. – International College of Dentists zajmuje się promocją zdrowia jamy ustnej, organizuje międzynarodowe akcje, przyczynia się do rozwoju stomatologii i jej dobrego wizerunku w świecie – wymienia profesor.

W najbliższym czasie prof. Mieszko Więckiewicz chciałaby zwiększyć udział nowoczesnych technologii w procesie dydaktycznym, a także postarać się o większą liczbę finansowań zewnętrznych dla jednostki, której jest kierownikiem, podkreślając, że bez grantów nie da się uprawiać profesjonalnej nauki. Chciałaby też uczestniczyć w międzynarodowych zespołach eksperckich i sympozjach, dalej pisać i redagować prace naukowe.

Ewa Podsiadły-Natorska

Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D