W przypadku zawału serca liczy się każda sekunda. Nowe badanie krwi diagnozuje je w ciągu minut, a nie godzin, i może być dostosowane jako narzędzie dla ratowników oraz osób przebywających w domu.
„Zawały serca wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Podczas gdy wczesna diagnoza jest krytyczna, może być również bardzo trudna” – powiedział dr Peng Zheng z Johns Hopkins University. „Udało nam się jednak wynaleźć nową technologię, która pomoże szybko i dokładnie ustalić, czy ktoś ma zawał serca”.
Uczeni Peng Zheng i Ishan Barman opracowują narzędzia diagnostyczne za pomocą biofotoniki, wykorzystując światło laserowe do wykrywania biomarkerów, które są reakcjami organizmu na różne schorzenia, w tym choroby. W przypadku tego badania wykorzystali technologię, której celem było znalezienie we krwi najwcześniejszych oznak zawału serca.
Chociaż szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych ponad 800 tys. osób doświadcza zawału serca każdego roku, pozostają one jedną z najtrudniejszych przypadłości do zdiagnozowania, sygnały biologiczne mogą być bowiem bardzo subtelne i łatwe do przeoczenia we wczesnych stadiach ataku, a to właśnie wtedy interwencja medyczna może przynieść pacjentowi najwięcej korzyści.
Samodzielny test krwi, który stworzyli naukowcy, dostarcza wyników w ciągu 5–7 minut. Zdaniem uczonych jest również dokładniejszy i bardziej przystępny cenowo niż obecnie stosowane metody. Test, choć stworzony z myślą o szybkiej diagnostyce w warunkach klinicznych, można stosować także jako narzędzie przenośne, z którego mogliby korzystać ratownicy w terenie oraz pacjenci w domu.
„Mówimy o szybkości, dokładności i możliwości wykonywania pomiarów poza szpitalem” – powiedział Barman. „Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie można to przekształcić w przenośny instrument”
Sercem wynalazku jest maleńki chip z przełomową nanostrukturalną powierzchnią, na której bada się krew. Narzędzie jest wystarczająco czułe, aby oznaczyć biomarkery zawału serca, które mogą nie zostać wykryte za pomocą obecnych testów lub wykrywane są znacznie później.
Naukowcy twierdzą, że chociaż narzędzie zostało zaprojektowane z myślą o diagnozowaniu zawałów serca, można je wykorzystać do wykrywania nowotworów i chorób zakaźnych. Zespół planuje udoskonalić swój wynalazek i przeprowadzić badania kliniczne.
Źródło: Johns Hopkins University. „Nowy wynalazek szybko wykryje wczesne objawy zawału serca”, ScienceDaily