Partner
Partner
Więcej

  Robert Kęder (1965-2018)

  Te rozmowy jakby odbyły się wczoraj. Pierwsza miała miejsce w 1991 roku, w tygodniku ?Film?, Robert produkował wtedy ?Królestwo Zielonej Polany?.

  Film nie odniósł oszałamiającego sukcesu, ale może dzięki temu się polubiliśmy, bo musieliśmy rozwiązać jakiś problem.

  Parę lat później spotkaliśmy się na basenie na Warszawiance. Robert czekał na przeszczep wątroby, wzmacniał formę, ja pływałem codziennie po ciężkiej operacji kręgosłupa. Uciekaliśmy przed inwalidztwem, robiliśmy wszystko, by normalnie żyć.

  Rok 2005. Pomysł Kapituły Nagrody Zaufania, żeby powstrzymać dziesiątkowanie Polaków przez choroby nerek. Prof. Paweł Kamiński i dr Piotr Kropidłowski wymyślają pierwszą akcję profilaktyczną Nagrody ?Uwaga Nerki!?. Pięknie. Wymyśleć trudno, zrobić także. Nie wiem, dlaczego zadzwoniłem do Roberta. Dziś nie wykluczam, że pomyliłem wątrobę z nerkami. Trafiłem, Robert był już wówczas liderem organizacji pacjentów ?Dialtransplant?. Zadecydował, że najlepiej nam doradzi prof. Bolesław Rutkowski z Gdańska. Mimo osłabienia po przeszczepie, pojechał ze mną pociągiem. Chciał mnie uwiarygodnić i tak się stało. Pan profesor nie wyrzucił nas z gabinetu, choć był zdziwiony moją niewiedzą i rozmachem planów, bo nasza akcja miała być 10-krotnie większa niż poprzednie i zrealizowana siłami społecznymi bez funduszy państwowych. Kilka miesięcy później okazało się, że dzięki diagnostom laboratoryjnym i ich liderce ? dr Elżbiecie Puacz, przeprowadziliśmy badania jeszcze większe niż zakładaliśmy.

  Rok 2009. Robert wręcza statuetkę Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? profesorowi Bolesławowi Rutkowskiemu za osiągniecia w nefrologii. Cieszy się, kiedy profesor mówi dziennikarzom, że dzięki tej akcji nerki bada już nie 42 proc. polskich ambulatoriów, lecz 98 proc. Obydwaj pewnie niedowierzaliśmy, że tak łatwo zmienić codzienność.

  29 września 2018. Pożegnanie Roberta w kościele Wniebowstąpienia na Ursynowie. Przypadkiem siedzę w ławce za Mariuszem Gujskim, wydawcą Medexpressu, a przed państwem Dorotą i Zbigniewem Soszyńskimi, właścicielami firmy Oceanic. Tak dziwnie jakoś. Trudno znaleźć miejsce.

  Myślę o tamtej podróży pociągiem do Gdańska. Nauczyłeś mnie wtedy chodzić, jak swoje dzieci ? Magdę i Maćka. Poszedłeś dalej, tu dałeś świadectwo.

  Więcej od autora

  Paweł Kruś
  Paweł Kruś
  Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu ?Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie? oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów...

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D