DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Choć redaktor, niech się uczy!

Podziel się treścią:

 

Okulistyka i psychiatria, te dwa bloki tematyczne zdominowały to wydanie ?Świata Lekarza?. Pozornie niezwiązane, a jednak bardzo bliskie ? jak wszystkie gałęzie medycyny.

Trzy wielkie osobowości: profesorów Jerzego Szaflika i jego syna Jacka Pawła oraz Piotra Gałeckiego łączy niezwykła konsekwencja we wpisywaniu wielu dziedzin medycyny do zakresu wiedzy obowiązkowej lekarzy własnej specjalności.

Jeszcze kilka lat temu, trudno było sobie wyobrazić, by w programie konferencji dla okulistów znalazły się wykłady o chirurgii plastycznej, raku piersi czy implantach słuchowych. W tym samym czasie raczkowała psychoonkologia, a o konieczności zapewnienia cukrzykom pomocy psychologicznej myśleli nieliczni. Sam słyszałem na pierwszej interdyscyplinarnej sesji wykładowej Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? w 2013 roku, że ?to nie dla specjalistów?. ?Komu potrzebna wiedza o tym, jak profesor Włodzimierz Jarmundowicz połączył przerwany rdzeń?? ? mamrotano.

Dziś sesje wielotematyczne, cieszą się wielkim zainteresowaniem autorytetów medycznych i są rozwijane przez różne środowiska lekarskie.

Wyraźnie widać trend do poznania osiągnięć całej medycyny, do otwierania głowy na odkrycia w innych specjalizacjach, bo każdy krok milowy j est inspiracją.

W rozwój medycyny ponad specjalizacjami, angażują się dziś również politycy. Z niecierpliwością czekam na sesję 7 czerwca, którą zorganizowali Marszałek Senatu, dr Stanisław Karczewski z prof. Henrykiem Skarżyńskim. Tytuł: ?Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia?. ?Świat Lekarza? będzie reprezentował Paweł Kruś, który wygłosi komentarz do wykładu o nowych kierunkach rozwoju medycyny cyfrowej. Niech się redaktor uczy! O konferencji, która ma szansę podnieść polską ochronę zdrowia na poziom XXII wieku, obszernie napiszemy za miesiąc.

A póki co, życzę więcej słońca i ciekawej lektury!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Waldemar Wierzba
Waldemar Wierzba
doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D