Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Choć redaktor, niech się uczy!

  Okulistyka i psychiatria, te dwa bloki tematyczne zdominowały to wydanie „Świata Lekarza”. Pozornie niezwiązane, a jednak bardzo bliskie – jak wszystkie gałęzie medycyny.

  Trzy wielkie osobowości: profesorów Jerzego Szaflika i jego syna Jacka Pawła oraz Piotra Gałeckiego łączy niezwykła konsekwencja we wpisywaniu wielu dziedzin medycyny do zakresu wiedzy obowiązkowej lekarzy własnej specjalności.

  Jeszcze kilka lat temu, trudno było sobie wyobrazić, by w programie konferencji dla okulistów znalazły się wykłady o chirurgii plastycznej, raku piersi czy implantach słuchowych. W tym samym czasie raczkowała psychoonkologia, a o konieczności zapewnienia cukrzykom pomocy psychologicznej myśleli nieliczni. Sam słyszałem na pierwszej interdyscyplinarnej sesji wykładowej Nagrody ZaufaniaZłoty OTIS” w 2013 roku, że „to nie dla specjalistów”. „Komu potrzebna wiedza o tym, jak profesor Włodzimierz Jarmundowicz połączył przerwany rdzeń?” – mamrotano.

  Dziś sesje wielotematyczne, cieszą się wielkim zainteresowaniem autorytetów medycznych i są rozwijane przez różne środowiska lekarskie.

  Wyraźnie widać trend do poznania osiągnięć całej medycyny, do otwierania głowy na odkrycia w innych specjalizacjach, bo każdy krok milowy j est inspiracją.

  W rozwój medycyny ponad specjalizacjami, angażują się dziś również politycy. Z niecierpliwością czekam na sesję 7 czerwca, którą zorganizowali Marszałek Senatu, dr Stanisław Karczewski z prof. Henrykiem Skarżyńskim. Tytuł: „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. „Świat Lekarza” będzie reprezentował Paweł Kruś, który wygłosi komentarz do wykładu o nowych kierunkach rozwoju medycyny cyfrowej. Niech się redaktor uczy! O konferencji, która ma szansę podnieść polską ochronę zdrowia na poziom XXII wieku, obszernie napiszemy za miesiąc.

  A póki co, życzę więcej słońca i ciekawej lektury!

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D