Więcej

  Choć redaktor, niech się uczy!

  Okulistyka i psychiatria, te dwa bloki tematyczne zdominowały to wydanie „Świata Lekarza”. Pozornie niezwiązane, a jednak bardzo bliskie – jak wszystkie gałęzie medycyny.

  Trzy wielkie osobowości: profesorów Jerzego Szaflika i jego syna Jacka Pawła oraz Piotra Gałeckiego łączy niezwykła konsekwencja we wpisywaniu wielu dziedzin medycyny do zakresu wiedzy obowiązkowej lekarzy własnej specjalności.

  Jeszcze kilka lat temu, trudno było sobie wyobrazić, by w programie konferencji dla okulistów znalazły się wykłady o chirurgii plastycznej, raku piersi czy implantach słuchowych. W tym samym czasie raczkowała psychoonkologia, a o konieczności zapewnienia cukrzykom pomocy psychologicznej myśleli nieliczni. Sam słyszałem na pierwszej interdyscyplinarnej sesji wykładowej Nagrody ZaufaniaZłoty OTIS” w 2013 roku, że „to nie dla specjalistów”. „Komu potrzebna wiedza o tym, jak profesor Włodzimierz Jarmundowicz połączył przerwany rdzeń?” – mamrotano.

  Dziś sesje wielotematyczne, cieszą się wielkim zainteresowaniem autorytetów medycznych i są rozwijane przez różne środowiska lekarskie.

  Wyraźnie widać trend do poznania osiągnięć całej medycyny, do otwierania głowy na odkrycia w innych specjalizacjach, bo każdy krok milowy j est inspiracją.

  W rozwój medycyny ponad specjalizacjami, angażują się dziś również politycy. Z niecierpliwością czekam na sesję 7 czerwca, którą zorganizowali Marszałek Senatu, dr Stanisław Karczewski z prof. Henrykiem Skarżyńskim. Tytuł: „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. „Świat Lekarza” będzie reprezentował Paweł Kruś, który wygłosi komentarz do wykładu o nowych kierunkach rozwoju medycyny cyfrowej. Niech się redaktor uczy! O konferencji, która ma szansę podnieść polską ochronę zdrowia na poziom XXII wieku, obszernie napiszemy za miesiąc.

  A póki co, życzę więcej słońca i ciekawej lektury!

  Poprzedni artykułLeki z apteki
  Następny artykułOko to zwierciadło duszy

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D