Więcej

  Z epicentrum

  Piszę do Państwa ze szpitala jednoimiennego, w którym od początku marca spędzam większość czasu. Przeorganizowanie szpitala MSWiA w szpital jednoimienny przebiegło sprawnie, pacjenci zostali przewiezieni do innych placówek. Pomogło nam zrozumienie sytuacji przez samych chorych. Błyskawicznie otrzymaliśmy niezbędne wyposażenie i finansowanie. Ministerstwo Zdrowia, MSWiA i Wojewoda Mazowiecki zaimponowali nam sprawnością działań. Zaskoczyła nas też skala ofiarności społecznej; dostaliśmy kilkaset darowizn od firm, osób prywatnych i organizacji obywatelskich. Nie znaliśmy ich wcześniej i pewnie nawet nie wpadlibyśmy na pomysł, by zwrócić się do nich o pomoc. Tym serdeczniej im dziękuję.

  Byliśmy gotowi na przyjęcie pacjentów na tydzień przed pojawieniem się chorych na COVID-19. Nie jest prawdą, że w jakimkolwiek momencie zabrakło u nas miejsc, by leczyć chorych. Raz powstał dwugodzinny zator w Izbie Przyjęć, kiedy przywieziono jednocześnie zbyt wielu pacjentów. Musieliśmy przekonać Pogotowie Ratunkowe, by w czasie epidemii nie kierowało karetek tylko do nas.

  Szybko opracowaliśmy wewnątrzszpitalne „Wytyczne leczenia COVID-19”, które udostępniamy wszystkim w pierwszym elektronicznym „Świecie Lekarza” w formacie 3D. Cieszę się, że powstało i będzie się ukazywać co dwa tygodnie. Nalegam też na opublikowanie aktualizowanych „wytycznych” drukiem, w rozszerzonej i zaktualizowanej wersji w maju, kiedy będzie to bardzo potrzebne wszystkim lekarzom.

  Nie pozostawiliśmy bez opieki naszych stałych pacjentów, których nie można przekazać pod opiekę innych ośrodków. Leczenie onkologiczne, hematologiczne, radioterapia i leczenie biologiczne zorganizowane zostało w osobnych lokalizacjach, z dala od zagrożenia epidemicznego.

  Docierają do nas doniesienia naukowe inspirujące do poszukiwania nowych metod leczenia. W CSK MSWiA już kilka tygodni temu rozpoczęliśmy prace nad pozyskiwaniem przeciwciał z osocza ozdrowieńców. Nie mniej ważne są nasze badania nad wyjaśnieniem mechanizmu odporności u osób dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna. Trwają badania nad genotypem odpowiedzialnym za podatność na zarażenie SARS-CoV-2. Wskazują, że część osób jest bardziej odporna. Jakie geny o tym decydują? Szukamy odpowiedzi.

  Cieszę się z dynamiki prac badawczych i ze sprawności leczenia, jaką osiągnęliśmy. Martwią mnie cienie codzienności. Epidemia jest sytuacją zagrożenia, reagujemy na nią spontanicznie, według schematu: „Walcz lub uciekaj”.

  Nie wszyscy wybierają walkę.

  Prof. nadzw. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba, Redaktor Naczelny

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prezes Grądkowski: „Ta ustawa może pogrążyć polskich producentów”. Posłowie uspokajają

  Założenia są bardzo dobre: ustawa ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Popieram ten postulat, jednak najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące propozycji kar. Nasza propozycja polega na dodaniu...

  Czy higiena jamy ustnej powinna zostać włączona do metod walki z COVID-19? Dzień Nitkowania – 26 listopada 2021 r.

  Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny.Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu...

  Michał Nitka: Leki blisko pacjentów

  Europa straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze leków generycznych. Teva, jako jeden z największych dostawców leków do europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D