Partner
Partner
Więcej

    Serce? A to Polska właśnie

    Część z Państwa już zapewne widziała znakomitą wystawę „Wyspiański” w Muzeum Narodowym, ktoś miał szczęście i trafił na chóry na mszy w Kościele Mariackim, jeszcze inni zamyślili się nad Krakowem w domu Józefa Mehoffera.

    Czeka Was jeszcze wschód słońca nad kopcem Kościuszki, widok rekomendowany przez prof. Piotra Jankowskiego, współorganizatora XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

    Serca Polaków biją w Krakowie od wieków – z emocji na samą myśl o Wawelu i dźwiękach hejnału z Wieży Mariackiej. Kraków zawsze potrafił łączyć dwie rzeczywistości – codzienną i artystyczną. Lekarz Tadeusz Żeleński-Boy wspomagał finansowo malarza Stanisława Wyspiańskiego i nie tylko jego. Dwa światy? Nie, tak działało mądre i solidarne miasto.

    Dziś, we wrześniu 2018 w Krakowie, przyglądamy się sercom rodaków okiem lekarskim, z perspektywy światowego poziomu, który osiągnęła polska kardiologia.

    Jesteśmy z niej dumni, staramy się ją rozwijać, organizować optymalną opiekę nad chorymi, upowszechniać profilaktykę. Będzie temu służył Narodowy Program Zdrowego Serca, który prezentuje na stronach 4-6 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

    Zawsze podziwiałem konsekwencję w pracach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ogłaszany w tym roku program to wynik kilkuletniej pracy profesorów Piotra Hoffmana i Piotra Ponikowskiego oraz poprzednich prezesów PTK.

    Godna naśladowania wieloletnia jednomyślność programowa kardiologów – jak nie z Polski właśnie. A jednak możliwa.

    Więcej od autora

    Waldemar Wierzba
    Waldemar Wierzba
    doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D