Partner
Partner
Więcej

    Wyobraźnia, DiLO i ?Przedwiośnie?

    Wzrasta zainteresowanie ochroną zdrowia jako obszarem do rozwoju innowacyjnej gospodarki. I nic w tym dziwnego ? nasz sektor ma większy potencjał niż się wydawało ekonomistom w XX wieku, kiedy ochrona zdrowia konsumowała podatki i o wkładzie do PKB nikt nawet nie myślał. Prawdopodobnie już niebawem nastąpi ewolucja socjalnej ochrony zdrowia, nie bez kozery nazywanej ?służbą?.

    Chcemy nowoczesnych szpitali, bez kolejek, wypoczętych i dobrze zarabiających lekarzy, uśmiechniętych i życzliwych pielęgniarek oraz odpowiedzi, w jaki sposób sfinansować te marzenia.

    Pomóc może uruchomienie wyobraźni i odrzucenie dotychczasowych schematów.

    Innowacyjna ochrona zdrowia to wyprodukowane przez Polaków i dla Polaków systemy organizacji i zarządzania szpitalami, technologia umożliwiająca nie tylko monitorowanie pacjentów na odległość, ale przede wszystkim komunikowanie się z lekarzem bez konieczności wizyty w szpitalu czy przychodni, nowoczesne polskie leki, roboty klasy Da Vinci, ultranowoczesne centra leczenia chorób, w których będą przyjmowani pacjenci z całego świata. Start-upy, start-upy i jeszcze raz start-upy.

    Są na to pieniądze. Warto przeczytać rozmowę z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim i zakasać rękawy, pisać projekty i zdobywać dofinansowanie. Trzeba zapomnieć, że do pracy przychodzi się po to, by być w pracy. Szkoda czasu.

    Równie wielki potencjał tkwi w zmianach organizacyjnych. Udowodnił to przypadek karty DiLO, rozwiązania, które już przynosi korzyść pacjentom, a wkrótce przyniesie jeszcze większe. Dziękuję wszystkim uczestnikom debaty i autorom tego rozwiązania.

    Przedwiośnie nie musi kończyć się rozczarowaniem jak w powieści Stefana Żeromskiego. To wyjątek, bo co rok jest ono zapowiedzią wybuchu zieleni, uczuć i energii do życia.

    Więcej od autora

    Waldemar Wierzba
    Waldemar Wierzba
    doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D