To pierwsze wydanie ?Świata Lekarza? poświęcone urologii, bardzo dziękujemy Panu Profesorowi Piotrowi Chłoście za stworzenie nam tej możliwości. Kolejne wydanie planujemy na Kongres PTU w czerwcu 2019 roku, kiedy będzie obchodzone 70-lecie Towarzystwa.
Zacznę dziś nietypowo, od kilku słów dotyczących historii. Urolodzy zdążyli co prawda odbyć zebranie założycielskie swojego Towarzystwa Naukowego przed II wojną światową, nie przewidzieli jednak wydarzeń 1 września. Dopiero w roku 1949 z inicjatywy dr. Wacława Lilpopa do idei powrócono i 27 kwietnia przeprowadzono Zjazd Założycielski. Miałem zaszczyt poznać jednego z uczestników tych wydarzeń, prof. Stefana Wesołowskiego, który odszedł w 2009 roku. Dziś myślę, że przez 60 lat niósł historię polskiej urologii ku kolejnym pokoleniom. W dziejach Polski taka ciągłość nie jest zjawiskiem częstym.
Dziś urologia jest ultranowoczesną dziedziną medycyny, rozwijającą się i pokonującą kolejne granice ludzkiej wyobraźni. Robotyzacja, niewiarygodne możliwości techniczne narzędzi, terapie biologiczne?
O tym wszystkim będziemy systematycznie pisać. Ale ponieważ wielu naszych Czytelników jest zafascynowanych malarstwem lub je kolekcjonuje, przedstawiamy logotyp stylizowany przez Jana Tarasina w roku 1987, malarza, którego obrazy biją tej jesieni kolejne rekordy aukcyjnych notowań.
A mówią, że od nosa są laryngolodzy.