Partner
Partner
Więcej

  Posłanka Barbara Dziuk: Wspieram inicjatywy, których celem są profilaktyka i edukacja

  Wczesne wykrycie to niemal stuprocentowa szansa na wyleczenie ? dlatego wspieram wszelkie działania, które mogą uchronić kobiety przed chorobą. Angażuję się w kampanie społeczne propagujące postawy i zachowania prozdrowotne i te, które przyczyniają się  do  poprawy sytuacji osób chorych. Ważna jest znajomość najnowszych terapii w leczeniu nowotworów piersi i zachęcanie pacjentek do świadomego uczestniczenia w procesie leczenia ? mówi Barbara Dziuk, posłanka, przewodnicząca Podkomisji Stałej ds. Onkologii.

  Jak ocenia Pani świadomość Polek, jeśli chodzi o raka piersi?

  Badania sondażowe, przeprowadzone na zlecenie Novartis Oncology i Fundacji OnkoCafe ? Razem Lepiej na potrzeby ubiegłorocznej edycji kampanii ?BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa?, mówią o tym, że jesteśmy pewni swojej wiedzy o raku piersi: aż 85% respondentów (wśród nich 93% kobiet) twierdzi, że wie, w jaki sposób diagnozuje się raka piersi u kobiet. Tymczasem 20% badanych kobiet przyznaje, że  nie ma jednak wiedzy na temat samobadania piersi.

  Sytuację pogorszyła pandemia. Co czwarta pacjentka odwołała lub przesunęła termin umówionych badań, a w ogóle zrezygnowało z nich 13% kobiet. Z drugiej strony, coraz więcej pań ma świadomość, że to temat ważny, że powinny zrobić badania, samobadanie piersi, ale wciąż zbyt dużo z nich ignoruje zalecenia i nie dopuszcza do  siebie myśli, że choroba może dotyczyć każdej z nas i z tego powodu badania profilaktyczne są konieczne.

  Jak ocenia Pani skuteczność kampanii edukacyjnych w tym zakresie?

  Wczesne wykrycie to niemal stuprocentowa szansa na wyleczenie ? dlatego wspieram wszelkie działania, które mogą uchronić kobiety przed chorobą. Wspieram inicjatywy, których celem są przede wszystkim profilaktyka i edukacja, poprawa sytuacji chorych oraz edukacja w zakresie diagnostyki i terapii. Angażuję się w kampanie społeczne propagujące postawy i zachowania prozdrowotne i te, które przyczyniają się  do  poprawy sytuacji osób chorych.

  Ważna jest znajomość najnowszych terapii w leczeniu nowotworów piersi i zachęcanie pacjentek do świadomego uczestniczenia w procesie leczenia.

  Co należałoby zrobić, żeby więcej Polek zgłaszało się na badania profilaktyczne?

  Byłoby wskazane zainicjowanie szerokiej debaty publicznej. Profilaktyka raka piersi w  wielu rodzinach wciąż stanowi temat tabu. Chcąc wypracować u kobiet nawyk regularnej samokontroli piersi, musimy przede wszystkim nauczyć się otwarcie rozmawiać o raku, jego wykrywaniu i ewentualnym leczeniu. Każda kobieta powinna wprowadzić w życie system domowej profilaktyki, opierający się na różnych formach regularnego samobadania piersi w okresach między badaniami lekarskimi. W walce o  popularyzację profilaktycznych badań piersi nie bez znaczenia pozostaje także aktywność różnych instytucji, w tym fundacji, zrzeszających osoby chore i ich rodziny. To członkowie wspomnianych organizacji, często sami doświadczeni przez chorobę, otwarcie opowiadają o swojej walce z nią i propagują zdrowy styl życia, zachęcając przy tym kobiety do regularnych badań profilaktycznych. Dobry przykład jest lepszy od  wielu słów, uświadamia, że warto dbać o swoje zdrowie, nie dać się pokonać chorobie ? szczególnie tak trudnej jak nowotwór.

  Z punktu widzenia profilaktyki raka piersi najważniejsze wydają się dwie rzeczy: edukacja i uwrażliwienie na problem. Uaktywnienie czujności onkologicznej kobiet i  wskazanie, że poprzez takie postępowanie zainwestują w swoje własne zdrowie zwróci im się z nawiązką. Świadome kobiety są partnerami lekarzy, współuczestniczą aktywnie w leczeniu, wspomagając aktywnie ten proces i wspólnymi siłami doprowadzając do jego pozytywnego zakończenia.

  Rozmawiała: Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

  Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

  Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

  W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

  Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

  W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D