Więcej

  Posłanka Barbara Dziuk: Wspieram inicjatywy, których celem są profilaktyka i edukacja

  Wczesne wykrycie to niemal stuprocentowa szansa na wyleczenie – dlatego wspieram wszelkie działania, które mogą uchronić kobiety przed chorobą. Angażuję się w kampanie społeczne propagujące postawy i zachowania prozdrowotne i te, które przyczyniają się  do  poprawy sytuacji osób chorych. Ważna jest znajomość najnowszych terapii w leczeniu nowotworów piersi i zachęcanie pacjentek do świadomego uczestniczenia w procesie leczenia – mówi Barbara Dziuk, posłanka, przewodnicząca Podkomisji Stałej ds. Onkologii.

  Jak ocenia Pani świadomość Polek, jeśli chodzi o raka piersi?

  Badania sondażowe, przeprowadzone na zlecenie Novartis Oncology i Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej na potrzeby ubiegłorocznej edycji kampanii „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa”, mówią o tym, że jesteśmy pewni swojej wiedzy o raku piersi: aż 85% respondentów (wśród nich 93% kobiet) twierdzi, że wie, w jaki sposób diagnozuje się raka piersi u kobiet. Tymczasem 20% badanych kobiet przyznaje, że  nie ma jednak wiedzy na temat samobadania piersi.

  Sytuację pogorszyła pandemia. Co czwarta pacjentka odwołała lub przesunęła termin umówionych badań, a w ogóle zrezygnowało z nich 13% kobiet. Z drugiej strony, coraz więcej pań ma świadomość, że to temat ważny, że powinny zrobić badania, samobadanie piersi, ale wciąż zbyt dużo z nich ignoruje zalecenia i nie dopuszcza do  siebie myśli, że choroba może dotyczyć każdej z nas i z tego powodu badania profilaktyczne są konieczne.

  Jak ocenia Pani skuteczność kampanii edukacyjnych w tym zakresie?

  Wczesne wykrycie to niemal stuprocentowa szansa na wyleczenie – dlatego wspieram wszelkie działania, które mogą uchronić kobiety przed chorobą. Wspieram inicjatywy, których celem są przede wszystkim profilaktyka i edukacja, poprawa sytuacji chorych oraz edukacja w zakresie diagnostyki i terapii. Angażuję się w kampanie społeczne propagujące postawy i zachowania prozdrowotne i te, które przyczyniają się  do  poprawy sytuacji osób chorych.

  Ważna jest znajomość najnowszych terapii w leczeniu nowotworów piersi i zachęcanie pacjentek do świadomego uczestniczenia w procesie leczenia.

  Co należałoby zrobić, żeby więcej Polek zgłaszało się na badania profilaktyczne?

  Byłoby wskazane zainicjowanie szerokiej debaty publicznej. Profilaktyka raka piersi w  wielu rodzinach wciąż stanowi temat tabu. Chcąc wypracować u kobiet nawyk regularnej samokontroli piersi, musimy przede wszystkim nauczyć się otwarcie rozmawiać o raku, jego wykrywaniu i ewentualnym leczeniu. Każda kobieta powinna wprowadzić w życie system domowej profilaktyki, opierający się na różnych formach regularnego samobadania piersi w okresach między badaniami lekarskimi. W walce o  popularyzację profilaktycznych badań piersi nie bez znaczenia pozostaje także aktywność różnych instytucji, w tym fundacji, zrzeszających osoby chore i ich rodziny. To członkowie wspomnianych organizacji, często sami doświadczeni przez chorobę, otwarcie opowiadają o swojej walce z nią i propagują zdrowy styl życia, zachęcając przy tym kobiety do regularnych badań profilaktycznych. Dobry przykład jest lepszy od  wielu słów, uświadamia, że warto dbać o swoje zdrowie, nie dać się pokonać chorobie – szczególnie tak trudnej jak nowotwór.

  Z punktu widzenia profilaktyki raka piersi najważniejsze wydają się dwie rzeczy: edukacja i uwrażliwienie na problem. Uaktywnienie czujności onkologicznej kobiet i  wskazanie, że poprzez takie postępowanie zainwestują w swoje własne zdrowie zwróci im się z nawiązką. Świadome kobiety są partnerami lekarzy, współuczestniczą aktywnie w leczeniu, wspomagając aktywnie ten proces i wspólnymi siłami doprowadzając do jego pozytywnego zakończenia.

  Rozmawiała: Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D