DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Żyć jak św. Hildegarda

 

W swoim bardzo ciekawym felietonie wydawca „Świata Lekarza” Paweł Kruś przywołuje postać św. Hildegardy z Bingen, benedyktyńskiej mniszki żyjącej w XII wieku, której podejście do zdrowia i leczenia było holistyczne, obejmowało bowiem zarówno ciało, jak i ducha.

Św. Hildegarda to bardzo ważna postać nie tylko w dziejach Kościoła Katolickiego, ale w ogóle moim zdaniem w historii, z której odkryć – często nieświadomie – korzystamy do dziś i która, co również bardzo ważne, jest jedną z nielicznych kobiet w owym czasie mających taką pozycję i poważanie. A przecież był to wówczas i jeszcze długo później czas dominacji patriarchatu.

Św. Hildegarda żyła 81 lat, co jak na owe czasy było kapitalnym „wynikiem”. Co zalecała dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego i dla szeroko pojętej długowieczności?

  • Równowaga: mniszka kładła duży nacisk na równowagę pomiędzy pracą, odpoczynkiem a modlitwą. Wierzyła, że harmonijne życie duchowe i fizyczne przyczynia się do zdrowia.
  • Prostota w życiu codziennym: promowała prostotę i skromność w życiu codziennym, zarówno w diecie, jak i w stylu życia.
  • Silne więzi społeczne: wierzyła w wartość społecznych więzi oraz wsparcia. Zachęcała do utrzymywania dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi.
  • Unikanie toksyn: zalecała unikanie spożywania i kontaktu z substancjami, które mogłyby zaszkodzić organizmowi, zarówno w diecie, jak i w otoczeniu. Rekomendowała stosowanie produktów ekologicznych.
  • Umiar: radziła jeść w umiarkowanych ilościach, ponieważ przejedzenie obciąża organizm. Umiar według świętej miał oznaczać również unikanie skrajności w spożywaniu alkoholu i zachowaniu. 
  • Muzyka: benedyktyńska mniszka komponowała muzykę i wierzyła, że muzyka ma moc uzdrawiania duszy oraz ciała.

Chociaż powyższe zalecenia mają swoje źródło w średniowieczu, wiele z nich jest zbieżnych z nowoczesnymi zasadami zdrowego stylu życia. Wyrażenie „medycyna holistyczna” odmieniane jest dziś przez wszystkie przypadki, podobnie jak bardzo modna obecnie „ekologia”. Nie jest więc odkryciem Ameryki stwierdzenie, że trzeba żyć prosto, z umiarem i w równowadze, a przecież tak to próbują sprzedać nam niektóre media oraz, o zgrozo, trenerzy, coache, mentorzy i influencerzy (sic!) zarabiający krocie na rzekomych „przepisach na długowieczność”. Spróbujmy po prostu wrócić do korzeni.

Ewa Podsiadły-Natorska
Redaktor prowadząca światlekarza.pl

Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D