Partner
Partner
Więcej

  Dr hab. Filip M. Szymański: Szukajmy dobrych źródeł wiedzy

  Celem portalu expert.adamed.com jest wspieranie pracowników służb medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa, tworzenie i popularyzowanie informacji opartych na wiedzy ekspertów – mówi dr hab. n. med. Filip M. Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, przewodniczący Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK.

  Powstała specjalna strona expert.adamed.com, na której można znaleźć zalecenia dotyczące leczenia pacjentów m.in. kardiologicznych w dobie COVID-19. Do kogo ten portal jest adresowany i czym różni się od innych?

  To portal, na którym lekarz praktyk znajdzie szereg bardzo interesujących zaleceń dotyczących postępowania i leczenia w dobie COVID-19, m.in.: schemat postępowania z pacjentem podejrzewanym o COVID-19 w szpitalach niejednoimiennych, podpowiedzi ekspertów, jak leczyć pacjentów z chorobami serca i naczyń, z chorobami płuc, chorobami nerek, cukrzycą, depresją, alergią. Ta strona na pewno będzie bardzo pomocna w codziennej praktyce lekarza.

  Celem portalu jest wspieranie pracowników służb medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa, tworzenie i popularyzowanie informacji opartych na wiedzy ekspertów. Na stronie znajdują się materiały opracowane m.in. przez Radę Naukową programu Adamed Expert Fundacja, w skład której wchodzą wybitni eksperci polskiego świata nauki, medycyny oraz nauk pokrewnych.

  Jakie praktyczne informacje znajdą lekarze na tym portalu?

  Na stronie znajdują się m.in. informacje dotyczące postępowania z pacjentami podejrzanymi o COVID-19, pacjentami chorymi na COVID-19, jak również z pacjentami mającymi choroby przewlekłe. Jest więc m.in. schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem COVID-19 w szpitalach niejednoimiennych, proponowana farmakoterapia, schematy leczenia chorych na COVID-19. Są również zalecane schematy postępowania z pacjentem kardiologicznym, z pacjentem po zawale serca, a także wskazówki dotyczące optymalizacji leczenia pięciu najczęstszych chorób kardiologicznych. Ważne wskazówki mogą przeczytać lekarze ginekolodzy ? jak postępować z pacjentką w ciąży podejrzewaną o zakażenie koronawirusem. Bez względu na specjalizację wszyscy lekarze mogą skorzystać ze wskazówek dotyczących zdrowia psychicznego ? jak diagnozować pacjentów w kryzysie psychicznym, ale również jak lekarze powinni dbać o swoje własne zdrowie w tym trudnym okresie. Materiały zostały przygotowane przez Radę Naukową programu Adamed Expert Fundacja: prof. Andrzeja Cieszanowskiego, dr. hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, prof. Krzysztofa J. Filipiaka, prof. Piotra Gałeckiego, prof. Ryszarda Gellerta, prof. Piotra Kunę, prof. Adama Nogalskiego, prof. Jarosława Sławka, prof. Jacka P. Szaflika, dr. hab. n. med. Filipa Szymańskiego, prof. Krzysztofa Tomasiewicza, prof. Mirosława Wielgosia, prof. Adama Witkowskiego, prof. Jarosława Woronia, prof. Dorotę Zozulińską-Ziółkiewicz.

  W sekcji wideo można obejrzeć i wysłuchać wielu ciekawych dyskusji z udziałem znakomitych ekspertów praktyków na tematy dotyczące zarówno samej epidemii COVID-19, jak i leczenia chorób współistniejących w okresie epidemii COVID-19, a także telemedycyny czy opieki długoterminowej. Ta strona to znakomite źródło wiedzy eksperckiej ? dla wszystkich lekarzy, niezależnie od specjalizacji. W obecnym czasie, gdy ze wszystkich stron dociera do nas bardzo dużo niesprawdzonych informacji, warto szukać rzetelnych źródeł i z nich korzystać.

  Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D