Więcej

  Dr hab. Filip M. Szymański: Szukajmy dobrych źródeł wiedzy

  Celem portalu expert.adamed.com jest wspieranie pracowników służb medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa, tworzenie i popularyzowanie informacji opartych na wiedzy ekspertów – mówi dr hab. n. med. Filip M. Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, przewodniczący Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej PTK.

  Powstała specjalna strona expert.adamed.com, na której można znaleźć zalecenia dotyczące leczenia pacjentów m.in. kardiologicznych w dobie COVID-19. Do kogo ten portal jest adresowany i czym różni się od innych?

  To portal, na którym lekarz praktyk znajdzie szereg bardzo interesujących zaleceń dotyczących postępowania i leczenia w dobie COVID-19, m.in.: schemat postępowania z pacjentem podejrzewanym o COVID-19 w szpitalach niejednoimiennych, podpowiedzi ekspertów, jak leczyć pacjentów z chorobami serca i naczyń, z chorobami płuc, chorobami nerek, cukrzycą, depresją, alergią. Ta strona na pewno będzie bardzo pomocna w codziennej praktyce lekarza.

  Celem portalu jest wspieranie pracowników służb medycznych, którzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa, tworzenie i popularyzowanie informacji opartych na wiedzy ekspertów. Na stronie znajdują się materiały opracowane m.in. przez Radę Naukową programu Adamed Expert Fundacja, w skład której wchodzą wybitni eksperci polskiego świata nauki, medycyny oraz nauk pokrewnych.

  Jakie praktyczne informacje znajdą lekarze na tym portalu?

  Na stronie znajdują się m.in. informacje dotyczące postępowania z pacjentami podejrzanymi o COVID-19, pacjentami chorymi na COVID-19, jak również z pacjentami mającymi choroby przewlekłe. Jest więc m.in. schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem COVID-19 w szpitalach niejednoimiennych, proponowana farmakoterapia, schematy leczenia chorych na COVID-19. Są również zalecane schematy postępowania z pacjentem kardiologicznym, z pacjentem po zawale serca, a także wskazówki dotyczące optymalizacji leczenia pięciu najczęstszych chorób kardiologicznych. Ważne wskazówki mogą przeczytać lekarze ginekolodzy – jak postępować z pacjentką w ciąży podejrzewaną o zakażenie koronawirusem. Bez względu na specjalizację wszyscy lekarze mogą skorzystać ze wskazówek dotyczących zdrowia psychicznego – jak diagnozować pacjentów w kryzysie psychicznym, ale również jak lekarze powinni dbać o swoje własne zdrowie w tym trudnym okresie. Materiały zostały przygotowane przez Radę Naukową programu Adamed Expert Fundacja: prof. Andrzeja Cieszanowskiego, dr. hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, prof. Krzysztofa J. Filipiaka, prof. Piotra Gałeckiego, prof. Ryszarda Gellerta, prof. Piotra Kunę, prof. Adama Nogalskiego, prof. Jarosława Sławka, prof. Jacka P. Szaflika, dr. hab. n. med. Filipa Szymańskiego, prof. Krzysztofa Tomasiewicza, prof. Mirosława Wielgosia, prof. Adama Witkowskiego, prof. Jarosława Woronia, prof. Dorotę Zozulińską-Ziółkiewicz.

  W sekcji wideo można obejrzeć i wysłuchać wielu ciekawych dyskusji z udziałem znakomitych ekspertów praktyków na tematy dotyczące zarówno samej epidemii COVID-19, jak i leczenia chorób współistniejących w okresie epidemii COVID-19, a także telemedycyny czy opieki długoterminowej. Ta strona to znakomite źródło wiedzy eksperckiej – dla wszystkich lekarzy, niezależnie od specjalizacji. W obecnym czasie, gdy ze wszystkich stron dociera do nas bardzo dużo niesprawdzonych informacji, warto szukać rzetelnych źródeł i z nich korzystać.

  Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Dziewiąta symfonia Krzysztofa Pendereckiego

  „Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach. Postanowiłem zawrzeć z naturą pakt szczęśliwości” – tak powtarzał Krzysztof Penderecki. Do wizyty w...

  Hiperbaria – kiedy tkanki i narządy wołają o tlen

  W wielu schorzeniach dochodzi do takiego uszkodzenia tkanek i narządów, że aby się zregenerować, wymagają one zwiększonej ilości tlenu. Jedną z metod...

  Prof. Janusz Skalski: Sukcesy i wyzwania dla polskiej kardiochirurgii

  Brakuje kardiochirurgów, którzy chcą się specjalizować w tym zawodzie, bo jest źle płatny. Większość ośrodków kardiochirurgii w Polsce, a zwłaszcza dziecięcej, nie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D