Więcej

  Dr Paweł Dobrzyński: Nie ignoruj objawów – mogą świadczyć o nowotworze głowy i szyi

  – Przed pandemią większość nowotworów głowy i szyi była rozpoznawana w pierwszym i drugim stopniu zaawansowana, dziś głównie w trzecim, a często czwartym. Jeśli pacjent ma utrzymujące się powyżej trzech tygodni objawy, powinien iść do lekarza – mówi dr n. med. Paweł Dobrzyński, kierownik Kliniki Otolaryngologii CSK MSWiA w Warszawie.

  W dniach 20-24 września 2021 roku odbędzie się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”. Akcja jest prowadzona przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi i ma na celu zwrócenie uwagi na tzw. schemat 1/3:

  Jeżeli co najmniej jeden z tych objawów utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie jest to wskazanie do wizyty u lekarza. Niepokojące objawy to:

  * ból języka,

  * nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/ lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej * ból gardła

  * utrzymująca się chrypka

  * ból i/ lub trudności w połykaniu

  * guzek na szyi

  * jednostronna niedrożność nosa i/ lub krwawienie z nosa.

  – Utrzymywanie się tych objawów powyżej trzech tygodni powinno sugerować pacjentowi, że dzieje się coś niepokojącego. Częstym objawem bywa jednostronna niedrożność nosa, która się nasila. Krwisty lub śluzowo-krwisty wyciek z nosa przesądza wręcz, że mamy do czynienia z chorobą nowotworową. Niepokojącym objawem jest też guz szyi: może to być powiększony węzeł chłonny na skutek stanu zapalnego, ale również przerzut choroby nowotworowej: raka płuca, nerki czy nawet żołądka – dodaje dr n. med. Paweł Dobrzyński.

  Pacjent powinien iść do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli wykluczy on infekcję, skieruje chorego do laryngologa. – Najważniejsze, żeby nie lekceważyć objawów. Wyniki leczenia wczesnych stadiów nowotworów są bardzo dobre, w przypadkach zaawansowanych procent przeżycia pacjentów drastycznie spada – dodaje dr Paweł Dobrzyński.

  Nowotwór nie poczeka

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. – Należy mówić głośno: nowotwory nie poczekają na koniec pandemii. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza, kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Stąd hasło przewodnie tegorocznej kampanii  „Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”. Chcemy  przekonać, aby ludzie nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z wymienionych wcześniej objawów utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie ­– mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

  Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

  IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się w ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi”. W ramach kampanii społecznej w szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania, działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia.

  Akcja jest prowadzona przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi. Inicjatorem    kampanii    w    Polsce    jest   prof.  dr  hab.  n.  med.  Wojciech  Golusiński,  kierownik  Katedry  i  Kliniki  Chirurgii  Głowy,  Szyi  i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, prezydent European Head and Neck Society.

  Badania   profilaktyczne   zapewniają   wczesną   wykrywalność   i   szybkie   wdrożenie   leczenia, a co za tym idzie – możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.

  Więcej informacji na temat VII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi znajduje się stronach www.makesensecampaign.eu, www.oppngis.pl, www.glowaiszyja.pl/aktualnosci oraz na Facebooku – Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii; GlowaiSzyja

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D