Partner
Partner
Więcej

    Dr Paweł Dobrzyński: Nie ignoruj objawów ? mogą świadczyć o nowotworze głowy i szyi

    ? Przed pandemią większość nowotworów głowy i szyi była rozpoznawana w pierwszym i drugim stopniu zaawansowana, dziś głównie w trzecim, a często czwartym. Jeśli pacjent ma utrzymujące się powyżej trzech tygodni objawy, powinien iść do lekarza ? mówi dr n. med. Paweł Dobrzyński, kierownik Kliniki Otolaryngologii CSK MSWiA w Warszawie.

    W dniach 20-24 września 2021 roku odbędzie się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem ?Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19?. Akcja jest prowadzona przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi i ma na celu zwrócenie uwagi na tzw. schemat 1/3:

    Jeżeli co najmniej jeden z tych objawów utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie jest to wskazanie do wizyty u lekarza. Niepokojące objawy to:

    * ból języka,

    * nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/ lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej * ból gardła

    * utrzymująca się chrypka

    * ból i/ lub trudności w połykaniu

    * guzek na szyi

    * jednostronna niedrożność nosa i/ lub krwawienie z nosa.

    ? Utrzymywanie się tych objawów powyżej trzech tygodni powinno sugerować pacjentowi, że dzieje się coś niepokojącego. Częstym objawem bywa jednostronna niedrożność nosa, która się nasila. Krwisty lub śluzowo-krwisty wyciek z nosa przesądza wręcz, że mamy do czynienia z chorobą nowotworową. Niepokojącym objawem jest też guz szyi: może to być powiększony węzeł chłonny na skutek stanu zapalnego, ale również przerzut choroby nowotworowej: raka płuca, nerki czy nawet żołądka ? dodaje dr n. med. Paweł Dobrzyński.

    Pacjent powinien iść do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli wykluczy on infekcję, skieruje chorego do laryngologa. ? Najważniejsze, żeby nie lekceważyć objawów. Wyniki leczenia wczesnych stadiów nowotworów są bardzo dobre, w przypadkach zaawansowanych procent przeżycia pacjentów drastycznie spada ? dodaje dr Paweł Dobrzyński.

    Nowotwór nie poczeka

    Pandemia COVID-19 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. ? Należy mówić głośno: nowotwory nie poczekają na koniec pandemii. Nie można zwlekać z wizytą u lekarza, kiedy pojawiają się niepokojące objawy. Stąd hasło przewodnie tegorocznej kampanii  ?Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19?. Chcemy  przekonać, aby ludzie nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z wymienionych wcześniej objawów utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie ­? mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

    Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się w ramach kampanii ?Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi?. W ramach kampanii społecznej w szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania, działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość społeczeństwa oraz spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia.

    Akcja jest prowadzona przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi. Inicjatorem    kampanii    w    Polsce    jest   prof.  dr  hab.  n.  med.  Wojciech  Golusiński,  kierownik  Katedry  i  Kliniki  Chirurgii  Głowy,  Szyi  i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, prezydent European Head and Neck Society.

    Badania   profilaktyczne   zapewniają   wczesną   wykrywalność   i   szybkie   wdrożenie   leczenia, a co za tym idzie ? możliwość powrotu do zdrowia. Największą zaletą badań realizowanych w ramach Programu jest krótki czas oczekiwania na wizytę i brak konieczności posiadania skierowania.

    Więcej informacji na temat VII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi znajduje się stronach www.makesensecampaign.eu, www.oppngis.pl, www.glowaiszyja.pl/aktualnosci oraz na Facebooku – Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi w Wielkopolskim Centrum Onkologii; GlowaiSzyja

    Więcej od autora

    Katarzyna Pinkosz
    Katarzyna Pinkosz
    Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D