DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Grant Servier dla Polskiego Towarzystwa Onkologicznego na projekty związane z rakiem trzustki. Startuje konkurs

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

19 października wystartuje konkurs na projekty, które będą mogły być dofinansowane z grantu Onkologicznego Servier, przekazanego Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu w ramach współpracy w Warsaw Health Innovation Hub. Finansowane mają być najlepsze innowacyjne pomysły i rozwiązania nakierowane na diagnostykę, leczenie raka trzustki i edukację pacjentów w tym zakresie.

18 października 2022 r. w Agencji Badań Medycznych miało miejsce uroczyste przekazanie Grantu Onkologicznego Servier  dla Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.To pierwsza tego typu inicjatywa umożliwiająca rozwój i poprawę wyników diagnostyki i leczenia chorych z  rakiem trzustki. Konkurs będzie realizowany w trzech corocznych edycjach po 150 mln zł. ? Rak trzustki to nie jest rak z tzw. wielkiej piątki, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, patrzymy jednak z niepokojem na dużą liczbę zgonów w stosunku do liczby zachorowań; to rak, który zbiera bardzo śmiertelne żniwo, tym bardzie cenne są projekty w tym zakresie, zarówno dukacyjne jak wspierającd startapy, które być może opracują nowe technologie służące pacjentom ? mówił Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, która zainicjowała projekt Warsaw Health Innovation Hub.

Rak trzustki ? wyzwanie dla pacjentów i klinicystów

Rak trzustki to nowotwór o bardzo trudnym rokowaniu, późno wykrywany, bardzo trudny w leczeniu. ? Jest wiele niezaspokojonych potrzeb, jeśli chodzi o raka trzustki. Pierwsza to potrzeba informacji o tym nowotworze, skierowana do pacjentów, gdyż nie zawsze zachorowania wiąże się ze złym rokowaniem. Ośrodki referencyjne mają coraz lepsze wyniki leczenia; dane z najlepszych ośrodków w Europie pokazują, że jeśli dobrze dobierzemy chorych do operacji, odpowiednio ich poprowadzimy, to nawet u 40 proc. pacjentów mamy szanse na wieloletnie przeżycia ? mówił prof. Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Problemem jest często fakt, że rak trzustki jest rozpoznawany zbyt późno, gdy nie ma już szans na skuteczne leczenie chirurgiczne. W Polsce jest też zbyt mała liczba ośrodków, które potrafią prowadzić leczenie chirurgiczne na wysokim poziomie, a także zbyt niskie wyceny operacji tego nowotworu, które są niezwykle trudne. ? Nawet nie w każdym województwie znajduje się ośrodek ekspercki w zakresie chirurgii raka trzustki, dlatego ważne jest mówienie o tym nowotworze, by tę wiedzę przekazywać pacjentom, ale też decydentom. Bardzo się cieszę z grantu, bo to oznacza, że będziemy mówić o raku trzustki. Mam też nadzieję, że powstaną nowe technologie, które pomogą chorym ? mówił prof. Wyrwicz.

– Jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne podejmujemy trudne tematy, dotyczące różnych aspektów w onkologii, gdzie są rzeczywiste problemy dla polskich pacjentów. Ten grant jest kilkuletni, myślę, że pobudzi badania nad rakiem trzustki w naszym kraju. Często pierwsze granty są potrzebne, by zrobić pierwsze badania, by później dzięki ich wynikom móc otrzymać większe fundusze na już bardziej zaawansowane technologie ? podkreślał prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Joanna Drewla, dyrektor generalna firmy Servier Polska, która symbolicznie przekazała grant na pierwszy rok w wysokości 150 tys. zł podkreśliła, że priorytetem firmy już od kilku lat są inwestycje w onkologię. – Ponad 50 proc. naszego budżetu badawczego jest przeznaczona na badania onkologiczne w trudnych nowotworach, m.in. w raku trzustki. Servier jest w Polsce obecny już od 30 lat, inwestujemy w produkcję leków w Polsce, ale też w działalność profilaktyczno-edukacyjną. Bardzo się cieszę, że ten grant niesie szeroki wachlarz możliwości poprawy sytuacji pacjentów z rakiem tak trudnym do diagnozy i leczenia, gdzie rokowanie nie jest dobre ? mówiła Joanna Drewla.

Konkurs Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Konkurs startuje 19 października, a innowacyjne projekty o grant edukacyjno-naukowy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego realizowany we współpracy z firmą Servier należy przesłać w formie pisemnej  i elektronicznej do dnia 18 listopada 2022 roku. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie: https://pto.med.pl/. ? Przewodniczącym Kapituły Konkursu będzie prof. Lucjan Wyrwicz, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone w styczniu ? mówił prof. Rutkowski.

Współpraca publiczno-prywatna w ramach WHIH

Przekazanie przez Servier grantu dla Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jest jednym z przykładów publiczno-prywatnej współpracy realizowanej w ramach Warsaw Health Innovation Hub. ? Do inicjatywy dołączyło już ponad 30 parterów biznesowych, zarówno z firm globalnych, jak polskich. Chcemy, by WHIH to była inicjatywa nie tylko polska. Podobne huby na pewno powstaną też w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej: już podpisaliśmy porozumienia międzyrządowe na Łotwie: w najbliższym czasie podpiszemy podobne umowy z rządem Chorwacji, Czech. Myślę, że region Europy Środkowo-Wschodniej stanie się bardzo ciekawy, jeśli chodzi o budowanie takiej współpracy pomiędzy biznesem a instytucjami publicznymi ? zaznaczył prezes Radosław Sierpiński.

blank
Katarzyna Pinkosz
Katarzyna Pinkosz
Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D