Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Leki z apteki

  Zawsze twierdziłem, że bez leku nie istnieje medycyna, a w słowie „lekarz” połowę stanowi wyraz „lek”.

  Po przeczytaniu wszystkich, książek J. Verne’a już nie chciałem być sprzedawcą lodów. Zapragnąłem być lekarzem… okrętowym, a w portach będę koncertował (biegle już grałem etiudy Czernego), a z każdej podróży powstanie powieść. Mając 16 lat postanowiłem studiować medycynę i wierzyłem, że otrzymam Nagrodę Nobla. Była jeszcze druga fascynacja – apteka. W Kleczewie, gdzie ojciec praktykował przy aprobującym wrzasku ludzi pozbawianych zębów, całe dni spędzałem w aptece. Był to zaczarowany świat słoików, szuflad z dziwnymi napisami i egzotycznych zapachów. – Pięknie pachnie, prawda, panie Jurku? – spytał mnie mgr Kosztulski. – To oleum aurantii, z pomarańczy. Pękałem z dumy. Miałem dopiero 14 lat, a powiedział „panie”.

  Klimat tej apteki tkwił we mnie już zawsze. Spotykałem osoby ważne w świecie farmacji jak prof. Kazimierz Głowniak z Lublina, prof. Roman Kaliszan z Gdańska, Irena Rej z Izby Gospodarczej, czy „dziedzic Klęki” – Jerzy Jambor. Miłe było, że dyrektor Izby Aptekarskiej Waldemar Firek, zapraszał mnie nie tylko na koncerty noworoczne, ale też do Krynicy z wykładami dla aptekarzy. Zawsze twierdziłem, że bez leku nie istnieje medycyna, a w słowie „lekarz” połowę stanowi wyraz „lek”. Przed wiekami lekarz sam przyrządzał leki. Pragnąc zbliżenia między lekarzami i aptekarzami, organizowałem w Klubie Lekarza PTL w Warszawie „Wieczory z alembikiem”. Alembik była to kolba do destylacji znana już w czasach greckich, a alembikówkę popijano w średniowieczu.

  Będąc prezesem PTL przyczyniłem się do powstania „Sekcji fitoterapii”, a farmacja odwzajemnia mi moją sympatię i pewnego dnia uhonorowano mnie tytułem Amasadora polskiej farmacji, zaś na uroczystej Gali PTL w Zamku Królewskim w Warszawie w 2013 r. otrzymałem piękny łańcuch – „Europejski laur farmacji”.

  Mój nierozerwalny i „nierozwiązły” związek z farmacją sprawił, że w aptekach pojawiło się moje dziecko „ekovit”. Po katastrofie w Czarnobylu te tabletki z antyoksydantami były rozchwytywane przez sąsiadów zza Buga. Teraz, w wieku dojrzałym, przypominam sobie słoje i moździerze w kleczewskiej aptece, i rozmyślam jak wielki postęp obserwujemy wdrażając do leczenia nowe leki w onkologii, hematologii, kardiologii, ftyzjatrii, czy hepatologii… Jeszcze wczoraj wirus hepatitis C był nie do pokonania, a dziś mamy leki, które go wypędzają w blisko 100 proc. Każdego dnia powstają leki, o których nie śnili w starożytnej Grecji „rizotomowie”, zajmujący się zbieraniem ziół leczniczych, ani „farmakopole” przyrządzający leki.

  O lekach obecnie dostępnych nie mógł marzyć ani pracownik składu ziół, czyli „apotheke”, ani Galen, ani pewien chłopiec, który tak niedawno wciśnięty między retorty i kolby chłonął zaczarowaną aptekę.

  Dzisiaj, ten chłopiec – „stypendysta ZUS” – ma część tej niezwykłej apteki, z której wciąż zaleca najtańszy lek – „życzliwość dla drugiego człowieka”. Natomiast dla chorych, którzy wciąż czekają aż ktoś wynajdzie ten oczekiwany lek na ich chorobę, zaleca lek podawany przez ucho, którego nie może zabraknąć, a który nazywa się „nadzieja”.

  Więcej od autora

  Jerzy Woy-Wojciechowski
  Jerzy Woy-Wojciechowski
  prof. dr hab. med.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D