Partner
Partner
Więcej

    Pierwsza polska edycja wytycznych NCCN leczenia nowotworów

    W ramach międzynarodowej współpracy pomiędzy NCCN, a Narodowym Instytutem Onkologii ? Państwowym Instytutem Badawczym i Fundacją Alliance for Innovation opublikowano pierwsze polskie zaadaptowane wytyczne NCCN leczenia nowotworów: raka szyjki macicy i nowotworów centralnego układu nerwowego.

    Opracowane w wyniku współpracy ekspertów wytyczne zostały oparte na dowodach naukowych i konsensusie ekspertów. Opracowywane standardy mają na celu usprawnienie opieki nad chorymi na raka tak by pacjenci onkologiczni mieli dostęp do leczenia na zbliżonym poziomie w swoich krajach. Edycja polska wytycznych jest jedną z pierwszychm jakie udało się opracować w gronie międzynarodowych ekspertów i które będą miały zastosowania poza Stanami Zjednoczonymi.

    ?Łatwiej jest przewidzieć, jakie będą potrzeby w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi, jeśli pracujemy razem, a naszym celem jest ujednolicenie opieki zdrowotnej w skali międzynarodowej ? uważne dostosowanie jej do unikalnych potrzeb lokalnych ? poprawienie jej jakości przy jednoczesnej kontroli kosztów? ? powiedział dr Robert W. Carlson, Prezes Zarządu, NCCN.

    ?Wszyscy ludzie na całym świecie powinni korzystać z naszej dynamicznie rozwijającej się wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób można skuteczniej leczyć nowotwory. Działa to w obie strony; podczas współpracy z ekspertami na całym świecie zdobywamy cenną wiedzę pozwalającą nam na poprawę opieki nad pacjentami onkologicznymi w Stanach Zjednoczonych?. – dr Robert W. Carlson, Prezes Zarządu, NCCN

    The National Comprehensive Cancer Network? (NCCN?) to organizacja skupiająca wiodące ośrodki leczące nowotwory w Stanach Zjednoczonych.

    Edycja polska to projekt pilotażowy, który działa w ramach współpracy zorganizowanej przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy (NIO-BIP), Polsko-Amerykańską Fundację Alliance for Innovation (AFI) oraz NCCN. W projekcie dotyczącym opracowania standardów raka szyjki macicy wzięła grupa polskich onkologów, której przewodniczył Prof. Radosław Mądry (ginekolog onkolog, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej).

    Planowane jest rozszerzenie edycji polskiej wytycznych NCCN; w taki sposób, aby obejmowały one większość przypadków zachorowań na nowotwory w Polsce. Kolejne wytyczne NCCN, które już zostały zaadaptowane, to nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Grupie ekspertów przewodniczył Prof. Rafał Tarnawski kierownik Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Centrum Onkologii ? Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

    Proces adaptacji wytycznych NCCN, rozpoczęła 3 grupa prowadzona przez prof. Andrzeja Kaweckiego: nowotwory głowy i szyi.

    Projekt ten jest realizowany w ramach założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.

    Wytyczne NCCN to uznany standard wytycznych klinicznych oraz polityki w leczeniu nowotworów, a także najbardziej dokładne i najczęściej aktualizowane wytyczne dotyczące praktyki klinicznej dostępne dla każdej dziedziny medycyny. Mają one szerokie zastosowanie i są powszechnie doceniane przez specjalistów zajmujących się leczeniem nowotworów na całym świecie.

    NCCN pracuje również nad regionalnymi adaptacjami wytycznych, wykonaniem tłumaczeń oraz zharmonizowaniem ich z lokalnymi dostawcami usług medycznych w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (MENA), na Karaibach oraz w innych krajach w Azji, Europie i Ameryce Południowej.

    NIO-PIB w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej odpowiada za opracowanie standardów i wytycznych postępowania diagnostyczno ? leczniczego oraz koordynację projektu adaptacji wytycznych NCCN.

    Oprócz Polski do tej pory opracowanie takich wytycznych w Europie udało się jedynie w Hiszpanii. Dzięki opracowanym standardom polscy pacjenci będą mieli szansę być leczeni w myśl najwyższych światowych standardów.

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D