Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Prof. Krzysztof Narkiewicz: Tykająca bomba zegarowa

  Otyłość to nie tylko zagrożenie cukrzycą, ale ważny czynnik ryzyka zgonu z powodu zawału czy udaru mózgu. Młoda osoba z otyłością ma trzydzieści razy większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż rówieśnik z idealną masą ciała. Przekłada się to na znacznie zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci – mówi prof. Krzysztof Narkiewicz z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

  Mówi się, że otyłość to prosta droga do cukrzycy. Ale przecież nie tylko osoby z nadwagą czy otyłością to potencjalni kandydaci do cukrzycy?

  Tak, bo w grę wchodzą również geny, predyspozycje rodzinne. Osoby szczupłe także mogą mieć cukrzycę typu 2, jednak zdarza się to rzadko. Związek między otyłością a cukrzycą typu 2 został już dawno jednoznacznie udowodniony. Szczególnie groźna jest otyłość tzw. brzuszna, która wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w narządach wewnętrznych, np. wątroby, nerek. Trzewna tkanka tłuszczowa jest bardzo aktywna hormonalnie, wydziela wiele związków, które niekorzystnie wpływają ma wzrost ciśnienia krwi i rozwój procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych. Komórki tej tkanki są dwa-trzy razy większe niż komórki tkanki tłuszczowej podskórnej i nie są wrażliwe na działanie insuliny, dlatego nie wychwytują prawidłowo glukozy z krwi i zwiększają ryzyko cukrzycy.

  Dla otyłości i cukrzycy typowe są zaburzenia lipidowe…

  To kolejny dowód na to jak wiele szkód w organizmie wywołuje nadmiar tkanki tłuszczowej, która między innymi przez zaburzenia lipidowe uszkadza wiele narządów. Wraz z rozwojem otyłości wzrasta insulinooporność, która nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, ale także niekorzystnie wpływa na zaburzenia lipidowe i nasila proces zapalny. Otyłość brzuszna jest szczególnie groźna dla naszego układu krążenia i przemiany materii, tak więc zaburzenia lipidowe – niskie stężenia cholesterolu HDL, wysokie trójglicerydów – są charakterystyczne i dla otyłości, i dla cukrzycy typu 2. A ponieważ ponad 60 proc. Polaków może mieć otyłość brzuszną, problem jest ogromny.

  Otyłość brzuszna to „tykająca bomba zegarowa”?

  Nie jest to tylko moja opinia. Otyłość to nie tylko zagrożenie cukrzycą, ale ważny czynnik ryzyka zgonu z powodu zawału czy udaru mózgu. Z powodu otyłości dzieci mogą żyć krócej niż ich rodzice. Młoda osoba z otyłością ma trzydzieści razy większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż rówieśnik z idealną masą ciała. Przekłada się to na znacznie zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i przedwczesnej śmierci.

  Pominąwszy geny, predyspozycje rodzinne, czemu „zawdzięczamy” otyłość brzuszną, prowadzącą do cukrzycy typu 2? Czynniki środowiskowe?

  Otóż to, a przede wszystkim styl życia. I to właśnie ten styl życia powinien stanowić prewencję otyłości i cukrzycy typu 2. Chodzi głównie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. To proste, wręcz banalne, ale jak się okazuje, najprostsze rzeczy wydają się najtrudniejsze do realizacji. Pandemia jeszcze bardziej nasiliła te problemy, średnio każdemu Polakowi od początku pandemii „przytyło się” kilka kilogramów. Pozbyć się ich nie będzie łatwo, ale należy próbować. I to od zaraz.

  Rozmawiała: Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D