Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Transport medyczny dla chorych dzieci z Ukrainy. Mali Pacjenci już w Polsce – kolejni w drodze na granicę

  Czworo małych Pacjentów onkologicznych i dziewczynka z niepełnosprawnością, wraz ze swoimi mamami, są już w Polsce. Dzieci jechały z Kijowa, Łucka i Charkowa do granicy w Korczowej, z której karetkami zawiezione zostały do polskich szpitali. Kolejne transporty dla dzieci wymagających specjalistycznej pomocy medycznej są przygotowywane.

  Mali Pacjenci z Ukrainy

  Dzięki zaangażowaniu profesora Wojciecha Młynarskiego, Fundacji Gajusz oraz Fundacji DKMS, w nocy 1 marca pierwsze dzieci wraz opiekunami dotarły do Łodzi. Dwoje z nich, 10-letni Siergiej i 10-letnia Viktoria, trafiło do Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod opiekę zespołu profesora Wojciecha Młynarskiego oraz Fundacji Gajusz. 6-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością i jej mama, które przed wojną uciekły z Charkowa, są tymczasowo zakwaterowane w mieszkaniu prywatnym. Dwoje kolejnych dzieci z chorobami nowotworowymi zostało przetransportowanych do klinik w Lublinie i Krakowie.

  Transport Pacjentów.jpg

  Z ramienia Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej profesor Wojciech Młynarski koordynuje transport oraz umieszczanie dzieci z chorobami onkologicznymi i hematonkologicznymi w polskich klinikach, które podejmą się ich dalszego leczenia. Akcja pomocy dla małych Pacjentów z terenów objętych wojną to działanie na szeroką skalę. Oprócz organizacji pacjenckich czy pediatrycznych klinik onkologicznych, swoją pomocą służy Rzecznik Praw Dziecka i Kancelaria Prezydenta Andrzej Dudy. W pomoc dzieciom włączyły się także organizacje międzynarodowe, zajmujące się onkologią dziecięcą, jak St. Jude Global czy SIOPE, wiele instytucji w Ukrainie i rzesze ludzi, którzy po prostu chcą pomóc.

  To wspólne działanie staje się coraz bardziej efektywne. Identyfikowane są dzieci, które potrzebują pomocy onkologicznej. Mali Pacjenci przewożeni są do polskich klinik onkologii dziecięcej, w których są poddawani intensywnemu leczeniu. Liczba dzieci z Ukrainy, przebywających w Polsce, staje się coraz większa – mówi prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Infolinia dla lekarzy i rodziców z Ukrainy

  Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej uruchomiło infolinię dla lekarzy i rodziców z Ukrainy (również w języku ukraińskim), dotyczącą możliwości leczenia dzieci w Polsce. Dzwoniąc na wskazane numery, można otrzymać również teleporadę w zakresie logistyki, związanej z leczeniem małych Pacjentów w Polsce. Informacje na temat Pacjenta potrzebującego pomocy można przekazywać na adres:  [email protected] oraz pod numery telefonów: język polski/angielski – 887 662 886, język ukraiński – 887 669 934.

  Obecna sytuacja w Ukrainie wymagała szybkiego działania, żeby pomóc małym Pacjentom onkologicznym i przewieźć ich do polskich szpitali, w których otrzymają pomoc medyczną. We współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Profesorem Wojciechem Młynarskim udało nam się zorganizować pierwsze transporty medyczne dostosowane do ich potrzeb. Na granicy czekają na małych Pacjentów karetki, które zabierają dzieci do klinik. Fundacja DKMS ma już doświadczenie z okresu pandemii, w zakresie organizowania transportu medycznego w sytuacji kryzysowej, więc teraz możemy je wykorzystać, żeby pomóc dzieciom walczącym z nowotworami i zapewnić im leczenie w bezpiecznych warunkach. Pomoc nie ma granic – to hasło towarzyszy nam od początku działalności, a w ostatnich dniach nabrało szczególnego znaczenia – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D