Partner
Partner
Więcej

  Wiceminister Miłkowski o szczepieniach przeciw HPV: Przygotowując program szczepień, będziemy się wzorować na krajach, które uzyskały wysoką wyszczepialność

  Będziemy chcieli, żeby w ciągu 2-3 lat ze szczepień przeciw HPV skorzystało jak najwięcej osób. Doświadczenia z innych krajów pokazują, jak szczepienia są skuteczne. Planujemy, że pierwsze dostawy szczepionek uda się dostarczyć w pierwszym półroczu – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

  Jak bardzo dla profilaktyki i polityki zdrowotnej są ważne powszechne szczepienia przeciw HPV, które są jednym z punktów Narodowej Strategii Onkologicznej?

  Jeśli chodzi o szczepienia przeciw HPV, to aktualnie jest procedowane, przed ogłoszeniem, postępowanie przetargowe na dostawę szczepionek. Planujemy publikację ogłoszenia na dostawę szczepionki, które będzie dostępne publicznie na platformie zamówień.
  Planujemy, że pierwsze dostawy szczepionek uda się dostarczyć w pierwszym półroczu. Do tego czasu rozpocznie się kampania informacyjna skierowana do społeczeństwa, szczególnie do personelu medycznego i rodziców populacji docelowej dzieci objętych szczepieniami, tj. w wieku 12-13 lat. Przede wszystkim chcemy mówić i pokazywać, że szczepienia są bezpieczne, skuteczne i potrzebne. Wprowadzenie szczepień jest naturalną konsekwencją poszerzania działań zmierzających do redukcji raka szyjki macicy. Chcemy, żeby profilaktyka była powszechna, oczywista dla lekarzy i rodziców. Powinna stać się tak akceptowalna jak szczepienia obowiązkowe ujęte w kalendarzu szczepień.
  Będziemy chcieli, żeby w ciągu 2-3 lat skorzystało jak najwięcej osób. Doświadczenia z innych krajów pokazują, jak szczepienia są skuteczne, jak bardzo zmniejszyły one zachorowalność na raka szyjki macicy. Oczywiście, warunkiem jest wysoki poziom wyszczepialności i nad tym pracujemy.

  Czy to jest ważny program, jeśli chodzi o szczepienia i zapobieganie nowotworom?

  Tak, to jest bardzo ważny program, stanowiący uzupełnienie już prowadzonych działań na rzecz profilaktyki onkologicznej. Nie zapominamy jednak oczywiście o innych szczepieniach ochronnych, których realizacja jest ważna z kolei dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju.
  To jest szczepienie nieobowiązkowe i bezpłatne dla dzieci, tak jak w większości państw. Dobry przykład dają nam Australia, Francja, Włochy czy Hiszpania, które szczepienia zalecają i mają bardzo jasny program powiązany z edukacją personelu medycznego – wiadomo, gdzie i jak można uzyskać szczepienie. Na pewno przygotowując program szczepień, będziemy się wzorować na krajach, które uzyskały wysoką wyszczepialność.
  Zasady realizacji szczepień będą podane, jednak już wiadomo, że sprawdzony sposób dystrybucji szczepionek przeciw HPV i dostępność w podmiotach POZ będzie zachowana.

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D