Siedem lat temu, kiedy przygotowywałem pierwszy numer ?Świata Lekarza? słyszałem, że potrzebny jest taki magazyn dla lekarzy, który będzie prezentował ? niezależnie od naszej specjalizacji ? nowe trendy i osiągnięcia współczesnej medycyny. Potem wielokrotnie spotykałem się z opinią, że pediatra czyta tylko o pediatrii, okulista o okulistyce… itd. Włos się na głowie jeży, bo efekty takiego wykonywania naszego zawodu ? delikatnie mówiąc ? nie są chwalebne.
W 2012 roku świat entuzjastycznie przyjął wyniki polskiego programu ?Perio-kardio?, który udowodnił związek chorób przyzębia i serca. Praca zespołów prof. Renaty Górskiej i prof. Grzegorza Opolskiego przypomniała o znaczeniu interdyscyplinarnych terapii.
Z tym większą uwagą uczestniczyłem w pierwszej sesji naukowej Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? zatytułowanej ?Zdrowie ? innowacje i kontrowersje?. Jej celem było wspólne poszukiwanie nowego myślenia o medycynie, myślenia bez mentalnych barier. I to się udało. Wspólnie podążyliśmy tropami myśli profesorów Marka Rudnickiego (niewyjaśnione wyleczenia nowotworów), Aleksandra Sieronia (fotodynamika), Włodzimierza Jarmundowicza (przeszczep węchowych komórek glejowych pobranych z mózgu pacjenta z przerwanym rdzeniem) oraz dr. Wojciecha Gryty (samoistne włóknienie płuc). Symbolicznym podsumowaniem było pełne humoru i poezji wspomnienie o profesorze Stefanie Krusiu, który przez całe życie przekraczał granice anatomii patologicznej.
Zachęcam do lektury relacji z sesji i kolejnych publikacji o innowacjach w medycynie.
Czas na nowych gigantów wielkiej medycyny, następców profesorów Olgierda Smoleńskiego, Andrzeja Szczeklika czy Antoniego Kępińskiego.