DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Wielka medycyna

Podziel się treścią:

 

Siedem lat temu, kiedy przygotowywałem pierwszy numer ?Świata Lekarza? słyszałem, że potrzebny jest taki magazyn dla lekarzy, który będzie prezentował ? niezależnie od naszej specjalizacji ? nowe trendy i osiągnięcia współczesnej medycyny. Potem wielokrotnie spotykałem się z opinią, że pediatra czyta tylko o pediatrii, okulista o okulistyce… itd. Włos się na głowie jeży, bo efekty takiego wykonywania naszego zawodu ? delikatnie mówiąc ? nie są chwalebne.

W 2012 roku świat entuzjastycznie przyjął wyniki polskiego programu ?Perio-kardio?, który udowodnił związek chorób przyzębia i serca. Praca zespołów prof. Renaty Górskiej i prof. Grzegorza Opolskiego przypomniała o znaczeniu interdyscyplinarnych terapii.

Z tym większą uwagą uczestniczyłem w pierwszej sesji naukowej Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS? zatytułowanej ?Zdrowie ? innowacje i kontrowersje?. Jej celem było wspólne poszukiwanie nowego myślenia o medycynie, myślenia bez mentalnych barier. I to się udało. Wspólnie podążyliśmy tropami myśli profesorów Marka Rudnickiego (niewyjaśnione wyleczenia nowotworów), Aleksandra Sieronia (fotodynamika), Włodzimierza Jarmundowicza (przeszczep węchowych komórek glejowych pobranych z mózgu pacjenta z przerwanym rdzeniem) oraz dr. Wojciecha Gryty (samoistne włóknienie płuc). Symbolicznym podsumowaniem było pełne humoru i poezji wspomnienie o profesorze Stefanie Krusiu, który przez całe życie przekraczał granice anatomii patologicznej.
Zachęcam do lektury relacji z sesji i kolejnych publikacji o innowacjach w medycynie.

Czas na nowych gigantów wielkiej medycyny, następców profesorów Olgierda Smoleńskiego, Andrzeja Szczeklika czy Antoniego Kępińskiego.

Waldemar Wierzba
Waldemar Wierzba
doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D