Partner
Partner
Więcej

  Argonauci

  Dawno temu śmiałkowie pod wodzą Jazona wyruszyli okrętem Argo do Kolchidy po złote runo.

  W historii Jazona najbardziej fascynuje fakt, że nie ma zakończenia i ponad dwa tysiące lat szukamy odpowiedzi, co się stało ze złotym runem i z głównymi bohaterami opowieści. Argonauci byli pierwszymi podróżnikami do nieskończoności ? udowodnili, że można sięgnąć gwiazd. Zostawili po sobie legendę o dokonaniu niemożliwego. Ale co dalej?

  Kiedy zastanawiałem się nad znaczeniem konferencji w Senacie poświęconej badaniom przesiewowym, otrzymałem list o gali trzydziestolecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego od Wojciecha Starzyńskiego, pomysłodawcy i wieloletniego prezesa STO. Byłem w 1987 roku jednym z 23 założycieli tego ruchu, który zmienił model polskiej oświaty z monopolistycznego na mieszany. Wtedy też zadebiutowało moje pyskate pióro, odpowiadając na ataki ?Trybuny Ludu?, oskarżającej nas o ?próbę odebrania Polakom prawa do bezpłatnej nauki?. Napisałem wtedy, że bezpłatna szkoła jest co prawda przywilejem każdego Polaka, ale przywilej ma to do siebie, że każdy obywatel może z niego korzystać, co nie oznacza, że musi.

  Przy ewidentnych politycznych celach naszej organizacji władza ludowa doszła do wniosku, że lepiej, byśmy zajęli się budowaniem szkół niż demonstracjami i wydała zgodę na powstanie STO. Udało się również rozwiązanie zapewniające równość konstytucyjną: niepubliczne szkoły otrzymały ?bony edukacyjne?, czyli kwotę, jaką każdy uczeń otrzymuje od państwa na naukę. A drugą część dobrowolnie dopłacają rodzice. Taki model finansowania funkcjonuje do dziś. Szkoły niepubliczne konkurują z państwowymi.

  Kto dziś pamięta o dylematach ?Trybuny Ludu?? Czy ideały Społecznego Towarzystwa Oświatowego nadal bronią się przed komercją? Gdzie jest złote runo, gdzie kończą życie Jazon i Medea?
  Mamy wszyscy konstytucyjne prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej i prywatne szpitale, ale nie stworzyliśmy spójnego mieszanego modelu ochrony zdrowia. Skala badań przesiewowych jest w Polsce mizerna, a potrzeby ogromne. Tylko systematyczne i masowe badania mogą poprawić wyniki leczenia i obniżyć jego koszty ? podkreślali zgromadzeni w Senacie kardiolodzy, angiolodzy, periodontolodzy, urolodzy, onkolodzy. Dlaczego Polacy zgłaszają się do lekarzy tak późno? Ponieważ nie są świadomi, że chorują. Systemowo nie potrafimy diagnozować wczesnych stadiów zagrożenia zdrowia, kiedy leczenie choroby jest najczęściej stosunkowo łatwe.

  Wielkie społeczne akcje profilaktyczne prof. Henryka Skarżyńskiego czy Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?, udowodniły, że środowisko lekarskie trafnie diagnozuje obszary zagrożenia o skali epidemii, a administracja uważnie czyta uzyskane podczas przesiewów wyniki. Tylko nikt nie miał odwagi prof. Henryka Skarżyńskiego, by otwarcie powiedzieć, że siły społeczników nie są zdolne przeprowadzać przesiewów populacyjnych rok w rok, systematycznie i konsekwentnie. Bo to zadanie ponad społeczne siły.

  Pyskate pióro rwie się do napisania, że wysokość składki ubezpieczeniowej musi być uzależniona od udziału w corocznych badaniach profilaktycznych. Może już czas, by zbudować komplementarny model publiczno-prywatny? Słowem, skorzystać z ideałów Społecznego Towarzystwa Oświatowego?

  P.S. Ten tekst powstał z inspiracji wierszem ?Argonauci (moim Przyjaciołom z STO)? Wojciecha Starzyńskiego:

  Argonauci (moim Przyjaciołom z STO)

  Argonauci znikającego świata
  poszukiwacze złotego runa
  skradzionego przez szyderców
  rzuconego w błoto dziejów

  wypluci przez historię
  skazani na zapomnienie
  odchodzą w smudze cienia

  postarzali zgarbieni
  z szalonym błyskiem w oczach
  niosą brzemię nałożone przez Pana Cogito

  Ich następcy syci i pełni pychy
  mkną ku przyszłości
  ku krawędzi za którą jest tylko nicość

  stary Jazon patrzy niewidzącym wzrokiem
  czeka na chwilę w której
  przygniecie Go maszt okrętu

  Więcej od autora

  Paweł Kruś
  Paweł Kruś
  Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu ?Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie? oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Grażyna Rydzewska: Siła mikrobioty w kontrolowaniu  apetytu jest ogromna

  Regulacja mikrobioty jelitowej niesie za sobą pewien potencjał, bo są osoby, które tyją od niewielkiego nadmiaru kalorii, który nie jest nadmiarem u innych osób...

  Prof. Anita Gąsiorowska: MAFLD – stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi

  MAFLD (stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi) to bardzo częste i coraz bardziej rozpowszechnione schorzenie, które nie tylko przyczynia się do rozwoju innych...

  Prof. Grażyna Rydzewska: Nieswoiste choroby zapalne jelit – nowa cząsteczka, szersze spektrum działania

  Ostatnio gastroenterolodzy ukuli hasło, często powtarzane na wielu konferencjach: „IBD goes home”, czyli „Nieswoiste choroby zapalne idą do domu”. To moje marzenie. Dostępność nowych...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D