DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Barbara Dziuk: Na pierwszym miejscu jest pacjent

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Parlamentarny Zespół ds. Chorób Rzadkich intensyw­nie pracuje nad standardami opieki nad pacjentami. I to ich, pacjentów przede wszystkim słuchamy, podej­mując działania – mówi Barbara Dziuk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

Odkąd stworzyliśmy strategię dla chorób rzad­kich, bardzo dużo zmieniło się w podejściu do tych chorób, dużo udało nam się zrobić. Nasz Parlamentarny Zespół ds. Chorób Rzadkich intensyw­nie pracuje nad standardami opieki nad pacjentami. I to ich, pacjentów przede wszystkim słuchamy, podej­mując działania. Ale kierunek naszych działań nadają eksperci, autorytety medyczne. Stworzyliśmy silny ze­spół interdyscyplinarny, dzięki któremu mamy szansę nie tylko dorównać standardom europejskim, ale na­wet je przegonić. Wszystkim nam chodzi przecież o to, żeby zmienić rzeczywistość osobom z chorobami rzadkimi, dać im szansę na lepsze życie.

Efekty tych działań są coraz bardziej widoczne. Mamy świetny program badań przesiewowych nowo­rodków w kierunku SMA, którego może nam pozaz­drościć wiele innych krajów. Mamy coraz więcej leków refundowanych, do czego przyczynił się Fundusz Me­dyczny, którego celem jest pomoc w refundacji inno­wacyjnych terapii, więcej terapii celowanych, sperso­nalizowanych, lepszą diagnostykę, w tym molekularną, genetyczną, co w chorobach rzadkich jest niezwykle ważne. Do terapii wchodzą leki, o które jeszcze nie tak dawno pacjenci i ich bliscy sami musieli zabiegać, or­ganizując zbiórki publiczne. To ogromny postęp.

Oczywiście wciąż mamy i będziemy mieli co ro­bić. Tworzenie ośrodków referencyjnych, ukierunko­wanych na konkretne schorzenia, w których będzie prowadzona nowoczesna diagnostyka genetyczna, z wymianą doświadczeń także z innymi krajami, wy­pracowanie skuteczniejszych rozwiązań dotyczących finansowania chorób rzadkich, stworzenie modelu systemowego dla całej Unii Europejskiej, a w wielu przypadkach dla całego świata – to tylko niektóre ze spraw, które będziemy podejmowali.

I zawsze na pierwszym miejscu będzie pacjent. Ci chorzy są wśród nas, a naszą rolą jest im pomóc, uła­twić życie.

(Bożena Stasiak)

blank
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D