Więcej

  Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Kiedy warto je nosić?

  W maseczki powinni zostać zaopatrzeni wszyscy pracownicy mający szeroki kontakt z innymi ludźmi. Powinniśmy nosić maseczki zawsze, gdy czujemy, że możemy zarażać innych. Chronimy też siebie – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, ekspert zdrowia publicznego, dyrektor Departamentu Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

  Osoby chore powinny nosić maseczki, a co z osobami zdrowymi? Z jednej
  strony WHO tego nie zaleca, z drugiej – są informacje, że nawet zwykłe
  chirurgiczne maski zmniejszają ryzyko zachorowania, i w związku z tym
  lepiej je zakładać.

  Noszenie masek na ulicy, a tym bardziej na spacerze w parku, nie ma większego sensu. Gdy odwiedzamy osobę z grupy ryzyka (a sami jesteśmy zdrowi), powinniśmy mocno rozważyć założenie masko. Jest to bardzo wskazane, jeśli mamy objawy nawet tylko zwiastujące zakażenie (ból głowy, gorsze samopoczucie, gorsza wydajność, stan podgorączkowy, kaszel). Da to zdecydowanie większe prawdopodobieństwo uniknięcia zakażenia niż bez takiego działania.

  W maseczki powinni zostać zaopatrzeni wszyscy pracownicy mający szeroki kontakt z innymi ludźmi (sprzedawca, konduktor, pracownik poczty) oraz oczywiście wszystkie osoby związane z ochroną zdrowia. Po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, a przede wszystkim po to, żeby w przypadku bycia nosicielem nie narażać jednocześnie dziesiątek innych osób, zwłaszcza z grup ryzyka. Miejmy nadzieję, że rządowi uda się tak szeroko to zaopatrzenie w maski zorganizować.

  Maseczka ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli używamy jej przy okazji wspomnianych sytuacji podwyższonego ryzyka, to pamiętamy też przy okazji o innych elementach bezpiecznego zachowania. Zmniejszamy szansę na dostanie się wirusa poprzez nieopatrzne dotknięcie własną, skażoną już ręką ust, nosa czy oczu.


  W przypadku wybuchu epidemii i braku masek – czy warto zrobić sobie samemu własną maseczkę?

  Nawet wykonana z kilku warstw gazy maska będzie lepsza niż nic – zdecydowanie ograniczy rozsiewanie kropelek płynów ustrojowych wokół siebie.

  Ważne jest jednak, żeby nie używać maski zbyt długo.

  Maseczkę powinno się po zdjęciu wyrzucić do szczelnie zamkniętego pojemnika.

  Jednocześnie w ostateczności, jeśli nie będzie dostatecznej ilości maseczek na rynku: jeśli maseczka będzie się nadawała do prania w gorącej wodzie z detergentem, może służyć nawet do kilkukrotnego użycia.

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka wielu dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr n. med. Grzegorz Południewski: Opryszczka narządów płciowych u kobiet

  Gdy zakazimy się wirusem HSV2, który odpowiada za opryszczkę genitalną, to zostaje on z nami przez całe życie, co powoduje – a obecnie niestety...

  Prof. Mariusz Zimmer: Histeroskopia w praktyce ginekologicznej

  Histeroskopia jest badaniem oceniającym anatomię jamy macicy, jej kształt, śluzówkę, ujście jajowodowe, przebieg kanału szyjki, zmiany w jego obrębie. Pokazuje nieprawidłowości, których nie widać...

  Dr hab. n. med. Justyna Teliga-Czajkowska: Małopłytkowość u kobiet w ciąży

  Podstawę postępowania diagnostycznego małopłytkowości stanowi dokładny wywiad, który pozwala ustalić m.in., czy stan ten występował przed ciążą, czy miał miejsce w poprzedniej ciąży, czy...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D