Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Dziennikarze Roku 2018

  Dziękując jury konkursu za przyznanie w tym roku tytułu Dziennikarz Medyczny 2018 roku w kategorii „Publicystyka prasowa”, zwróciłam uwagę, że dziennikarzy zasługujących na taki tytuł jest naprawdę wielu. Czytając „zawodowo” teksty na temat zdrowia i medycyny, widzę, jak wielu dziennikarzy (i dziennikarek) medycznych potrafi ciekawie, merytorycznie, z ogromnym wyczuciem i taktem pisać o trudnych tematach związanych z medycyną. Ciekawskim okiem patrzy na nowatorskie terapie, daje wskazówki, jak chorobom zapobiegać, kiedy się niepokoić, gdzie znaleźć najskuteczniejszą terapię.

  Dziennikarze medyczni odwalają kawał dobrej roboty: za lekarzy, którzy nie mają czasu wyjaśniać pacjentom, na czym polegają ich choroby; za NFZ – kiedy doradzają, gdzie szukać leczenia; za rzeczników praw pacjenta, kiedy występują w obronie chorych, którzy walczą o życie i nie mają siły walczyć z chorym systemem ochrony zdrowia w Polsce. Przekazują z konferencji nowinki, o których jeszcze nie wie wielu lekarzy.

  Piszą ciekawie, merytorycznie. A przede wszystkim – z szacunkiem do pacjenta, niezależnie od poglądów, jakie mają. Choroby są wyjątkowo demokratyczne – w taki sam sposób dotykają każdego.

  Szacunek – tego ostatnio brakuje w wielu tekstach dziennikarzy nie-medycznych. Gdyby modne dziś hasło „skończmy z mową nienawiści” zastąpić: „mówmy o sobie z szacunkiem”, może inaczej wyglądałyby dziś w Polsce dyskusje publiczne? „Nienawiść” to wykluczenie, strach, polowanie na czarownice..

  Mam wrażenie, że tego szacunku o osobach, o których się pisze i dla których się pisze, wielu dziennikarzy mogłoby uczyć się właśnie od dziennikarzy medycznych.

  Dziennikarze medyczni zasłużyli na tytuł Dziennikarzy 2018 roku.

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D