DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Dziennikarze Roku 2018

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Dziękując jury konkursu za przyznanie w tym roku tytułu Dziennikarz Medyczny 2018 roku w kategorii ?Publicystyka prasowa?, zwróciłam uwagę, że dziennikarzy zasługujących na taki tytuł jest naprawdę wielu. Czytając ?zawodowo? teksty na temat zdrowia i medycyny, widzę, jak wielu dziennikarzy (i dziennikarek) medycznych potrafi ciekawie, merytorycznie, z ogromnym wyczuciem i taktem pisać o trudnych tematach związanych z medycyną. Ciekawskim okiem patrzy na nowatorskie terapie, daje wskazówki, jak chorobom zapobiegać, kiedy się niepokoić, gdzie znaleźć najskuteczniejszą terapię.

Dziennikarze medyczni odwalają kawał dobrej roboty: za lekarzy, którzy nie mają czasu wyjaśniać pacjentom, na czym polegają ich choroby; za NFZ – kiedy doradzają, gdzie szukać leczenia; za rzeczników praw pacjenta, kiedy występują w obronie chorych, którzy walczą o życie i nie mają siły walczyć z chorym systemem ochrony zdrowia w Polsce. Przekazują z konferencji nowinki, o których jeszcze nie wie wielu lekarzy.

Piszą ciekawie, merytorycznie. A przede wszystkim – z szacunkiem do pacjenta, niezależnie od poglądów, jakie mają. Choroby są wyjątkowo demokratyczne – w taki sam sposób dotykają każdego.

Szacunek – tego ostatnio brakuje w wielu tekstach dziennikarzy nie-medycznych. Gdyby modne dziś hasło ?skończmy z mową nienawiści? zastąpić: ?mówmy o sobie z szacunkiem?, może inaczej wyglądałyby dziś w Polsce dyskusje publiczne? ?Nienawiść? to wykluczenie, strach, polowanie na czarownice..

Mam wrażenie, że tego szacunku o osobach, o których się pisze i dla których się pisze, wielu dziennikarzy mogłoby uczyć się właśnie od dziennikarzy medycznych.

Dziennikarze medyczni zasłużyli na tytuł Dziennikarzy 2018 roku.

blank
Katarzyna Pinkosz
Katarzyna Pinkosz
Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D