DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

„Krwotoki zagrażające życiu w trakcie leczenia ksabanami” – wykład prof. Bartosza Karaszewskiego (WIDEO)

Podziel się treścią:

 

Krajowy konsultant ds. neurologii, prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas I konferencji „Medycyna z Diamentami” opowiedział o postępowaniu w przypadku krwotoków podczas leczenia ksabanami.

Jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności osób dorosłych i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów są udary mózgu, które w 10–17 proc. mogą powodować krwotoki śródmózgowe. Ale przyczyną takich krwotoków mogą być także np. tętniaki naczyń mózgowych, czynniki jatrogenne, stosowanie leków przeciwpłytkowych, koagulopatie, marskość wątroby, nowotwory.

Ryzyko krwawień śródmózgowych rośnie wraz z wiekiem. Bardzo istotna jest lokalizacja krwawienia i objętość „gniazda” krwotocznego. Tu liczy się czas, im szybciej pacjent zostanie „zaopiekowany”, tym większe szanse na nie dopuszczenie do powiększania się objętości krwawienia i szanse na przeżycie pacjenta, a także na jego powrót do normalnego funkcjonowania. Bardzo szybka interwencja zdecydowanie poprawia rokowania.

Obecnie te rokowania, wraz z dostępem do nowoczesnych terapii, zaczynają się poprawiać. Jednym z warunków poprawy jest dotarcie pacjenta, w jak najkrótszym czasie, do ośrodka, w którym będzie mógł uzyskać profesjonalną pomoc. Najlepiej byłoby, gdyby pierwszą pomoc otrzymał już w karetce. Zwłoka w podjęciu procedur leczniczych może doprowadzić do narastania objętości ogniska krwotocznego.

Na zwiększone ryzyko krwawień śródmózgowych szczególnie narażeni są pacjenci, leczeni ksabanami – lekami przeciwzakrzepowymi, antykoagulantami, hamującymi krzepnięcie krwi, a te są szeroko stosowane w różnych schorzeniach. Do tego typu powszechnie stosowanych leków należą takie, jak np. rywaroksaban, apiksaban, endoksaban.

W leczeniu krwawień śródmózgowych chodzi więc o to, aby odwrócić działanie inhibitorów czynnika krzepnięcia Xa, czyli ksabanów i zastosować swoiste antidodum. W sytuacji zagrożenia życia, a takim zawsze są krwawienia śródmózgowe, zastosowanie leków odwracających działanie niektórych leków przeciwzakrzepowych, jak apiksaben czy rywaroksaban, ratują życie. Jednym z takich leków jest andeksanet alfa.

na zdjęciu znajdują się prof. Bartosz Karaszewski i prof. Alina Kułakowska
Prof. Bartosz Karaszewski i prof. Alina Kułakowska
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: