Owacjami na stojąco publiczność Koncertu Galowego ?Artyści Pacjentom? nagrodziła prof. Henryka Skarżyńskiego za dokonania życia: przywracanie słuchu osobom, które utraciły słuch i które urodziły się z całkowitą lub częściową głuchotą. To dzięki niemu Polska jest dziś światowym liderem w leczeniu wad słuchu. Owacjami nagrodzono też laureatów tegorocznej VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ?Ślimakowe Rytmy?, zwycięzców poprzednich edycji, gości specjalnych, którzy zagrali i zaśpiewali dla pacjentów z zaburzeniami słuchu, oraz zespół Mazowsze.
Koncert został zorganizowany z okazji 30. rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia implantu ślimakowego, 25. rocznicy rozpoczęcia pierwszego na świecie programu zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu przed wszczepieniem implantu ślimakowego oraz 20. rocznicy pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentowi z częściową głuchotą.
16 lipca 1992 roku prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu słuchowego osobie całkowicie niesłyszącej. Samo wydarzenie porównywano do cudu. Pacjentem był Wiesław Bator, który stracił słuch w wieku 18 lat, po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. ?Przed samą operacją byłem bardzo poruszony. Kiedy jednak wszedłem na salę operacyjną, zapomniałem o niepokoju ? zastąpiła go koncentracja? ? wspomina Profesor. ? Rozpoczynając leczenie głuchoty w 1992 roku byliśmy o ok. 20 lat za światową czołówką, jeśli chodzi o osoby dorosłe, ale już tylko kilka, jeśli chodzi o dzieci.
Kroki milowe
Kolejne kroki milowe Profesora to m.in. otwarcie Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego ?Cochlear Center? w 1993 r. oraz rozpoczęcie badań przesiewowych słuchu u noworodków (1995 r).
12 lipca 2002 rok: pierwsza na świecie operacja przywracająca słuch pacjentowi z częściową głuchotą. ? Pierwszą pacjentką była Kasia, która słyszała tylko dźwięki w zakresie niskich częstotliwości. Jako studentka psychologii rozumiała doskonale, jakie ryzyko podejmuje, decydując się na pionierskie leczenie. Po przeprowadzeniu kompletu badań wspólnie z Kasią postanowiliśmy, że spróbuję tę operację nie tylko przeprowadzić, lecz także zaprezentować całemu środowisku nową metodę leczenia, transmitując zabieg operacyjny w internecie. To było tak pierwsze odważne podejście do czegoś, co obecnie nazywamy telemedycyną czy teleotochirurgią. Nikt wcześniej nie udowodnił, że można wszczepić elektrodę implantu do ślimaka, nie uszkadzając go ? wspomina Profesor. Udany zabieg stał się początkiem szeroko zakrojonego międzynarodowego projektu leczenia częściowej głuchoty.
Dwa lata później taką samą operację Profesor Skarżyński wykonał u dziecka z częściową głuchotą.
Dziś Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest światowym liderem ośrodków otochirurgicznych. Polscy pacjenci jako pierwsi albo jedni z pierwszych na świecie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Profesor Henryk Skarżyński podkreśla, że dziś lekarze są w stanie pomóc prawie każdemu, kto ma problem ze słuchem, niezależnie od wieku.
Od 2015 roku odbywają się Międzynarodowe Festiwale Muzyczne ?Ślimakowe Rytmy?, w których biorą udział utalentowane muzycznie osoby za zaburzeniami słuchu, pokazując, że problemy ze słuchem nie są przeszkodą w profesjonalnym zajmowaniu się muzyką.
Artyści Pacjentom
15 lipca 2022 roku odbył się Koncert Galowy ?Artyści Pacjentom?.
Okazją była 30. rocznica pierwszego w Polsce wszczepienia implantu ślimakowego, 25. rocznica rozpoczęcia pierwszego na świecie programu zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu przed wszczepieniem implantu ślimakowego oraz 20 rocznica pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentowi z częściową głuchotą. Podczas koncertu wystąpili laureaci tegorocznej VIII edycji Festiwalu Ślimakowe Rytmy, zwycięzcy z poprzednich lat oraz goście specjalni, którzy zagrali i zaśpiewali dla pacjentów z zaburzeniami słuchu. Publiczność podziwiała też Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ?Mazowsze? w koncercie ?Kalejdoskop barw polskich? pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.