Partner
Partner
Więcej

  Owacje dla prof. Henryka Skarżyńskiego i artystów Koncertu Galowego „Artyści Pacjentom”

  Owacjami na stojąco publiczność Koncertu Galowego „Artyści Pacjentom” nagrodziła prof. Henryka Skarżyńskiego za dokonania życia: przywracanie słuchu osobom, które utraciły słuch i które urodziły się z całkowitą lub częściową głuchotą. To dzięki niemu Polska jest dziś światowym liderem w leczeniu wad słuchu. Owacjami nagrodzono też laureatów tegorocznej VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy”, zwycięzców poprzednich edycji, gości specjalnych, którzy zagrali i zaśpiewali dla pacjentów z zaburzeniami słuchu, oraz zespół Mazowsze.

  Koncert został zorganizowany z okazji 30. rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia implantu ślimakowego, 25. rocznicy rozpoczęcia pierwszego na świecie programu zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu przed wszczepieniem implantu ślimakowego oraz 20. rocznicy pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentowi z częściową głuchotą.

  16 lipca 1992 roku prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu słuchowego osobie całkowicie niesłyszącej. Samo wydarzenie porównywano do cudu. Pacjentem był Wiesław Bator, który stracił słuch w wieku 18 lat, po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. „Przed samą operacją byłem bardzo poruszony. Kiedy jednak wszedłem na salę operacyjną, zapomniałem o niepokoju – zastąpiła go koncentracja” – wspomina Profesor. – Rozpoczynając leczenie głuchoty w 1992 roku byliśmy o ok. 20 lat za światową czołówką, jeśli chodzi o osoby dorosłe, ale już tylko kilka, jeśli chodzi o dzieci.

  Kroki milowe

  Kolejne kroki milowe Profesora to m.in. otwarcie Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego „Cochlear Center” w 1993 r. oraz rozpoczęcie badań przesiewowych słuchu u noworodków (1995 r).

  12 lipca 2002 rok: pierwsza na świecie operacja przywracająca słuch pacjentowi z częściową głuchotą.  – Pierwszą pacjentką była Kasia, która słyszała tylko dźwięki w zakresie niskich częstotliwości. Jako studentka psychologii rozumiała doskonale, jakie ryzyko podejmuje, decydując się na pionierskie leczenie. Po przeprowadzeniu kompletu badań wspólnie z Kasią postanowiliśmy, że spróbuję tę operację nie tylko przeprowadzić, lecz także zaprezentować całemu środowisku  nową metodę leczenia, transmitując zabieg operacyjny w internecie. To było tak pierwsze odważne podejście do czegoś, co obecnie nazywamy telemedycyną  czy teleotochirurgią. Nikt wcześniej nie udowodnił, że można wszczepić elektrodę implantu do ślimaka, nie uszkadzając go – wspomina Profesor. Udany zabieg stał się początkiem szeroko zakrojonego międzynarodowego projektu leczenia częściowej głuchoty.

  Dwa lata później taką samą operację Profesor Skarżyński wykonał u dziecka z częściową głuchotą.

  Dziś Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest światowym liderem ośrodków otochirurgicznych. Polscy pacjenci jako pierwsi albo jedni z pierwszych na świecie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Profesor Henryk Skarżyński podkreśla, że dziś lekarze są w stanie pomóc prawie każdemu, kto ma problem ze słuchem, niezależnie od wieku.

  Od 2015 roku odbywają się Międzynarodowe Festiwale Muzyczne „Ślimakowe Rytmy”, w których biorą udział utalentowane muzycznie osoby za zaburzeniami słuchu, pokazując, że problemy ze słuchem nie są przeszkodą w profesjonalnym zajmowaniu się muzyką.

  Artyści Pacjentom

  15 lipca 2022 roku odbył się Koncert Galowy „Artyści Pacjentom”.

  blank

  Okazją była 30. rocznica pierwszego w Polsce wszczepienia implantu ślimakowego, 25. rocznica rozpoczęcia pierwszego na świecie programu zachowania przedoperacyjnych resztek słuchu przed wszczepieniem implantu ślimakowego oraz 20 rocznica pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch pacjentowi z częściową głuchotą. Podczas koncertu wystąpili laureaci tegorocznej VIII edycji Festiwalu Ślimakowe Rytmy, zwycięzcy z poprzednich lat oraz goście specjalni, którzy zagrali i zaśpiewali dla pacjentów z zaburzeniami słuchu. Publiczność podziwiała też Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w koncercie „Kalejdoskop barw polskich” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D