DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Rośnie ciśnienie

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

To wydanie ?Świata Lekarza? poświęcamy nadciśnieniu tętniczemu. Dziękujemy Panu Profesorowi Zbigniewowi Gaciongowi, krajowemu konsultantowi w dziedzinie hipertensjologii za pomoc w jego przygotowaniu.

Profesor zwraca uwagę, że coraz więcej młodych osób jest otyłych, a to sprzyja nadciśnieniu. ?Z badań, które przeprowadzaliśmy wśród uczniów kończących liceum, wynika, że 9 proc. z nich ma już nadciśnienie tętnicze. Czyli prawie co dziesiąty 18-latek ma nadciśnienie. Ta grupa rośnie, to pochodna otyłości w młodym wieku?. Prof. Gaciong zwraca uwagę, że około 40 proc. osób w Polsce nie zna wartości swojego ciśnienia tętniczego. ?Co więcej, odsetek osób, które znają swoje ciśnienie, zmniejsza się. To paradoks, który trudno wytłumaczyć? ? mówi profesor. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie mierzymy sobie ciśnienia? Zachęcam do lektury tego wywiadu.

Badacz literacki, prof. Artur Sandauer powiedział kiedyś zdanie, które przeszło do historii: ?Po 1956 roku odwilż zamieniła się w grzęzawisko?. Mam wrażenie, że podobna sytuacja zaczyna klarować się w większości reform zapowiadanych w ochronie zdrowia przed zmianą rządu. Czekamy na przełom w onkologii, chorobach rzadkich… Niedawno otrzymałem zaproszenie na konferencję onkologiczną, podczas której prelegenci będą mieli 10 minut na wykład. To nowość, bo z jednej strony organizatorzy czują, że trzeba mówić o onkologii, więc robią konferencję. A z drugiej strony, nie bardzo wiedzą, co mówić. Na wywód o sprawiedliwości społecznej w leczeniu nowotworów, to i pięć minut wystarczy.
Ciśnienie rośnie. Komu? Dowiemy się niebawem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
blank
Waldemar Wierzba
Waldemar Wierzba
doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D