Więcej

  Strategia – i co dalej z polską onkologią?

  Medialnie najważniejsze wydawały się w ubiegłym tygodniu informacje o epidemii koronawirusa, jednak wydarzeniem ostatniego czasu jest pierwszy polski Cancer Plan, czyli Narodowa Strategia Onkologiczna. Szkoda, że media poświęciły mu tak mało uwagi. Czy zmieni sytuację w polskiej onkologii?

  Niedawno prof. Cezary Szczylik w jednym z wywiadów porównał stan polskiej onkologii do Trzeciego Świata. Zwrócił uwagę na niedobór kadr, który powoduje, że onkolog przyjmuje codziennie nawet 30-40 pacjentów, mając na każdego zaledwie kilka minut, a także na brak wielu leków dostępnych w innych krajach UE.

  Ocena ostra, zważając na to, że w polskiej onkologii ostatnio sporo się dzieje. Po pierwsze, w ostatnich latach wiele nowych leków znalazło się w refundacji. Daleko nam jeszcze do sytuacji, by pacjent był leczony tak, jak to wskazują zalecenia towarzystw onkologicznych, jednak to nie Trzeci Świat, a w niektórych nowotworach – przyzwoita europejska średnia. Druga ważna zmiana to pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej na razie prowadzony w 4 województwach. Już wiele zmienił; w szpitalach, które go wprowadziły skróciły się kolejki do diagnostyki i leczenia, choć nawet prof. Adam Maciejczyk, szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, nie wie, jak to się stało. Co najważniejsze, pacjenci czują się lepiej zaopiekowani. Wielka w tym zasługa koordynatorów, którzy umawiają na diagnostykę i leczenie. Łyżką dziegciu jest to, że szpitale, które weszły do KSO i leczą bardzo dobrze, na części procedur tracą finansowo, z powodu niskich wycen. Ale to ma się zmienić.  

  Polski Cancer Plan, czyli strategia na 10 lat, jest ostrożny i dość wyważony. Uznano, że lepiej zapisać w nim to, co realne do osiągnięcia. Całą strategię podzielono na kilka obszarów. W zakresie profilaktyki to nie tylko edukacja i wprowadzenie lekcji o zdrowiu do szkół, wyższej akcyzy na alkohol i papierosy, podatku cukrowego, ale też szczepionek przeciw wirusowi HPV. Do 2028 roku ma zostać zaszczepionych przeciw HPV co najmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców (szczepienia byłyby refundowane, ale nieobowiązkowe). Nowotwory mają być wcześniej diagnozowane, dzięki temu, że więcej osób będzie korzystać z badań przesiewowych. Namawiać do badań mają m.in. lekarze POZ i lekarze medycyny pracy. Planuje się też nowe rodzaje badań – na krew utajoną w kale (rak jelita grubego), tomografię komputerową płuc (rak płuca). 0 10 proc. więcej ma być lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, patomorfologów. Poprawić się ma jakość kształcenia onkologicznego na studiach medycznych i kształcenia podyplomowego. Więcej nowoczesnych leków ma się znaleźć w refundacji. Dzięki większej liczbie badań klinicznych, ci pacjenci, dla których nie będzie już zarejestrowanych opcji leczenia, będą mieli szansę skorzystać z leków w ramach badań klinicznych.

  Lista życzeń czy realne możliwości do osiągnięcia?

  Strategia już spotkała się z krytyką niektórych środowisk (zbyt mało, zbyt wolno, kolejny papierowy dokument), jednak większość jest (umiarkowanymi) optymistami. Dobrze, że została przyjęta przez rząd – i że za jej realizację nie będzie odpowiadał tylko minister zdrowia. To budzi nadzieję, że nie pozostanie tylko na papierze. Mierniki, cele – to wszystko można korygować. Cieszy też projekt nowego Portalu Onkologicznego dla pacjentów, gdzie znajdą się wszystkie informacje dotyczące opcji leczenia. Jeśli taki portal powstanie, będzie nieocenionym wsparciem dla pacjentów i ich rodzin, którzy dziś takich informacji muszą szukać w Internecie. I często nie znajdują. Dobrze więc, że onkologia ma swój plan.

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Epidemia minie. Co dalej?

  Panie Marszałku Senatu, Dostojni Państwo, Na naszym pierwszym wręczeniu statuetek, 8 października,przesłaniem płynącym z tej Sali był apel o...

  Prof. Tadeusz Tołłoczko: Złoty Otis za dorobek życia w medycynie

  Prof. Tadeusz Tołłoczko otrzymał nagrodę Zaufania Złoty OTIS 2020 za dorobek życia w medycynie.Prof. Tadeusz Tołłoczko to nauczyciel wielu pokoleń lekarzy, lekarz...

  Impresje Złoty OTIS 2020

  W szczególnej atmosferze, spowodowanej pandemią COVID-19, odbyło się w tym roku wręczenie Nagród Zaufania Złoty OTIS 2020. W drugiej...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D