Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Wiceminister Kraska o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, szczepieniach i pociągu sanitarnym

  Komisja Zdrowia na posiedzeniu 2 marca br. wysłuchała sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, który przedstawił informację na temat stanu przygotowania systemu ochrony zdrowia do udzielenia pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

  System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy – zarówno poszkodowanych w działaniach wojennych, a także chorych, którzy przybywają do Polski – powiedział wiceminister Kraska. Dodał, że jeśli szpitale w przygranicznych województwach lubelskim i podkarpackim będą przepełnione, w całej Polsce jest przygotowanych 120 szpitali wysokospecjalistycznych, które w razie potrzeby dysponują  7 tys. miejsc. Poinformował, że od początku działań wojennych, czyli od 24 lutego br. do dziś do Polski przybyło pół miliona obywateli Ukrainy. W woj. lubelskim i podkarpackim od początku działają punkty recepcyjne, a przy nich punkty medyczne. Przygotowany jest też transport medyczny – karetki oraz lotnicze pogotowie ratunkowe. Obecnie takie punkty recepcyjne i medyczne działają w każdym województwie.

  Wiceminister poinformował, że osobom z Ukrainy przekraczającym naszą granicę, a wymagającym opieki medycznej bezpłatnie udzielane są świadczenia zdrowotne. Wystarczy w dokumentach stempel Straży Granicznej przekroczenia granicy od momentu rozpoczęcia działań wojennych, czyli od 24 lutego br. Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy będą refundowane przez budżet państwa. Poinformował też, że ustawa regulująca te kwestie trafiła do Sejmu.

  Wiceminister Kraska dodał, że resort chce dać przybywającym Ukraińcom powyżej 18 roku życia możliwość zaszczepienia jednodawkowym preparatem przeciw COVID-19. Jak powiedział w Ukrainie wyszczepionych jest 35 proc. społeczeństwa. „Dla osób poniżej 18 roku życia będziemy stosowali szczepionki mRNA” –powiedział wiceminister. Podkreślił, że resort zdrowia chce także umożliwić bezpłatne szczepienia dzieci przeciw chorobom ujętym w naszym kalendarzu szczepień.

  Waldemar Kraska mówił też o pociągu sanitarnym. Pierwszy taki pociąg treningowy udał się na Ukrainę w minioną sobotę i w drodze powrotnej zabrał z Ukrainy kobiety i dzieci. Dodał, że resort jest w stałym kontakcie z ambasadą Ukrainy w Polsce i zamierza przywieźć do Polski dzieci chore na raka oraz dzieci z hospicjów.

  Wiceminister poinformował także, że Polska przekazuje do Ukrainy krew, leki, środki opatrunkowe i sprzęt, ale robi to wszystko w ścisłej współpracy z tym krajem. Chodzi o to, by pomoc była skoordynowana i odpowiadała na potrzeby Ukrainy. Podkreślił, że przekazywaniem leków zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ukraina zgłaszała zapotrzebowanie na insulinę i taką pomoc otrzyma, potrzebuje także tlenu i ambulansów. Polska przekaże kilkanaście tysięcy butli z tlenem, a także 21 ambulansów w pełni wyposażonych. Wiceminister zdrowia dodał, że jest przygotowanych 14 punktów krwiodawstwa, gdzie krew może być pobierana przez całą dobę. Obecne zapasy krwi są jednak wystarczające, a jeśli będzie taka potrzeba, resort będzie informował społeczeństwo.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D