Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Breast i Ovarian Cancer Units: gdzie dziś jesteśmy?

  Za często i za szybko Polki umierają z powodu raka piersi: we wszystkich krajach zachodnich zachorowalność na raka piersi rośnie, ale śmiertelność spada. W Polsce nie spada, mimo że w ostatnim czasie kilka nowoczesnych leków weszło do refundacji. Powód? Rak piersi jest u nas zbyt często diagnozowany późnej niż w innych krajach. Lockdown medycyny jeszcze tę sytuację pogłębi.

  – Sytuacja jest wręcz tragiczna – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski. Co robić? To wyjątkowy numer Świata Lekarza 3D, w którym padają konkretne recepty, jak poprawić leczenie kobiecych nowotworów.

  W raku piersi potrzebne są nowoczesne leki, ale przede wszystkim nacisk na profilaktykę, skrócenie drogi pacjentki do leczenia i stworzenie prawdziwych Breast Cancer Units. Dziś w całej Polsce działa tylko osiem ośrodków, które zostały akredytowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne i Polskie Towarzystwo Badań nad Rakiem Piersi. Osiem, a powinno być… 70!

  Podobna sytuacja jest w raku jajnika, nowotworze, którego kobiety jeszcze bardziej się obawiają; w odróżnieniu od raka piersi nie ma tu wielu możliwości badań profilaktycznych, a błyskawicznie rozsiewa się po jamie brzusznej. Nowoczesne leki (dostęp do nich jest niezbędny) nie przyniosą efektu, jeśli rak zostanie za późno zdiagnozowany, a pacjentka nie zostanie zoperowana nie przez osobę, która wykonuje takich 5 operacji rocznie, tylko przez wyspecjalizowany zespół. W Polsce potrzebnych jest ok. 30 Ovarian Cancer Units, podkreśla prof. Mariusz Bidziński, nowy konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, i deklaruje duże zmiany w organizacji leczenia tego nowotworu.

  Nowotwór to nie tylko choroba ciała, ale też psychiki. Lekarz nie powinien bawić się ani w Pana Boga, ani w statystyka, a zamiast przepowiadać, ile pacjentce jeszcze zostało życia, ukierunkować ją na działanie – mówi dr Czerska-Pieńkowska. I odebrać od pacjentki telefon, szczególnie, gdy jest ona w fazie terminalnej choroby. Tylko czy lekarz znajdzie na to czas i się na to odważy?

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D