Więcej

  Breast i Ovarian Cancer Units: gdzie dziś jesteśmy?

  Za często i za szybko Polki umierają z powodu raka piersi: we wszystkich krajach zachodnich zachorowalność na raka piersi rośnie, ale śmiertelność spada. W Polsce nie spada, mimo że w ostatnim czasie kilka nowoczesnych leków weszło do refundacji. Powód? Rak piersi jest u nas zbyt często diagnozowany późnej niż w innych krajach. Lockdown medycyny jeszcze tę sytuację pogłębi.

  – Sytuacja jest wręcz tragiczna – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski. Co robić? To wyjątkowy numer Świata Lekarza 3D, w którym padają konkretne recepty, jak poprawić leczenie kobiecych nowotworów.

  W raku piersi potrzebne są nowoczesne leki, ale przede wszystkim nacisk na profilaktykę, skrócenie drogi pacjentki do leczenia i stworzenie prawdziwych Breast Cancer Units. Dziś w całej Polsce działa tylko osiem ośrodków, które zostały akredytowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne i Polskie Towarzystwo Badań nad Rakiem Piersi. Osiem, a powinno być… 70!

  Podobna sytuacja jest w raku jajnika, nowotworze, którego kobiety jeszcze bardziej się obawiają; w odróżnieniu od raka piersi nie ma tu wielu możliwości badań profilaktycznych, a błyskawicznie rozsiewa się po jamie brzusznej. Nowoczesne leki (dostęp do nich jest niezbędny) nie przyniosą efektu, jeśli rak zostanie za późno zdiagnozowany, a pacjentka nie zostanie zoperowana nie przez osobę, która wykonuje takich 5 operacji rocznie, tylko przez wyspecjalizowany zespół. W Polsce potrzebnych jest ok. 30 Ovarian Cancer Units, podkreśla prof. Mariusz Bidziński, nowy konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, i deklaruje duże zmiany w organizacji leczenia tego nowotworu.

  Nowotwór to nie tylko choroba ciała, ale też psychiki. Lekarz nie powinien bawić się ani w Pana Boga, ani w statystyka, a zamiast przepowiadać, ile pacjentce jeszcze zostało życia, ukierunkować ją na działanie – mówi dr Czerska-Pieńkowska. I odebrać od pacjentki telefon, szczególnie, gdy jest ona w fazie terminalnej choroby. Tylko czy lekarz znajdzie na to czas i się na to odważy?

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka wielu dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prezes Grądkowski: „Ta ustawa może pogrążyć polskich producentów”. Posłowie uspokajają

  Założenia są bardzo dobre: ustawa ma zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Popieram ten postulat, jednak najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące propozycji kar. Nasza propozycja polega na dodaniu...

  Czy higiena jamy ustnej powinna zostać włączona do metod walki z COVID-19? Dzień Nitkowania – 26 listopada 2021 r.

  Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny.Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu...

  Michał Nitka: Leki blisko pacjentów

  Europa straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze leków generycznych. Teva, jako jeden z największych dostawców leków do europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D