Więcej

  Breast i Ovarian Cancer Units: gdzie dziś jesteśmy?

  Za często i za szybko Polki umierają z powodu raka piersi: we wszystkich krajach zachodnich zachorowalność na raka piersi rośnie, ale śmiertelność spada. W Polsce nie spada, mimo że w ostatnim czasie kilka nowoczesnych leków weszło do refundacji. Powód? Rak piersi jest u nas zbyt często diagnozowany późnej niż w innych krajach. Lockdown medycyny jeszcze tę sytuację pogłębi.

  – Sytuacja jest wręcz tragiczna – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski. Co robić? To wyjątkowy numer Świata Lekarza 3D, w którym padają konkretne recepty, jak poprawić leczenie kobiecych nowotworów.

  W raku piersi potrzebne są nowoczesne leki, ale przede wszystkim nacisk na profilaktykę, skrócenie drogi pacjentki do leczenia i stworzenie prawdziwych Breast Cancer Units. Dziś w całej Polsce działa tylko osiem ośrodków, które zostały akredytowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne i Polskie Towarzystwo Badań nad Rakiem Piersi. Osiem, a powinno być… 70!

  Podobna sytuacja jest w raku jajnika, nowotworze, którego kobiety jeszcze bardziej się obawiają; w odróżnieniu od raka piersi nie ma tu wielu możliwości badań profilaktycznych, a błyskawicznie rozsiewa się po jamie brzusznej. Nowoczesne leki (dostęp do nich jest niezbędny) nie przyniosą efektu, jeśli rak zostanie za późno zdiagnozowany, a pacjentka nie zostanie zoperowana nie przez osobę, która wykonuje takich 5 operacji rocznie, tylko przez wyspecjalizowany zespół. W Polsce potrzebnych jest ok. 30 Ovarian Cancer Units, podkreśla prof. Mariusz Bidziński, nowy konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, i deklaruje duże zmiany w organizacji leczenia tego nowotworu.

  Nowotwór to nie tylko choroba ciała, ale też psychiki. Lekarz nie powinien bawić się ani w Pana Boga, ani w statystyka, a zamiast przepowiadać, ile pacjentce jeszcze zostało życia, ukierunkować ją na działanie – mówi dr Czerska-Pieńkowska. I odebrać od pacjentki telefon, szczególnie, gdy jest ona w fazie terminalnej choroby. Tylko czy lekarz znajdzie na to czas i się na to odważy?

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka wielu dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Eksperci: choroby rzadkie priorytetem – spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich

  Mamy plan operacyjny dla chorób rzadkich na lata 2021-23. Może on realnie poprawić sytuację nawet 3 mln osób w Polsce zmagających się z chorobami...

  Posłanka Barbara Dziuk: Czas na zmiany dla osób z chorobami rzadkimi

  Dzięki leczeniu i dobrej, kompleksowej opiece możemy zapewnić wielu dzieciom z chorobami rzadkimi normalne życie, nie skazywać ich na niepełnosprawność, kalectwo, poruszanie się na...

  Brak empatii czy niewiedza, czyli dlaczego lekarz nie zlecił morfologii

  Młoda, 33-letnia kobieta, matka dwojga małych dzieci, od kilku tygodni źle się czuła (było to jeszcze przed pandemią) – miała podwyższoną temperaturę, bolały ją...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D