Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  By to nas gonił świat

  Do wydania tego numeru „Świata Lekarza”, w ekspresowym tempie, zainspirowała nas konferencja, która odbyła się 7 czerwca w Senacie.

  Była zatytułowana: „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”, a zorganizowali ją: Marszałek Senatu dr Stanisław Karczewski i prof. Henryk Skarżyński. To dzięki nim trzymacie Państwo w ręku nie tylko sprawozdanie z konferencji, ale także redakcyjne rozszerzenie tematu.

  Jaka jest polska służba zdrowia? Jest nowoczesna, to z pewnością. Ma braki w niektórych dziedzinach – owszem. Jest jednak kilku pracujących w Polsce lekarzy, którzy wyprzedzają świat. Każdy z Państwa wyrobi sobie zdanie na ten temat po lekturze całego numeru.

  A moje refleksje?

  Pierwsza, że od kilku lat wydawaliśmy setki milionów złotych na opracowanie innowacyjnych produktów. I kilka powstało, tylko co z tego? Produkowany przez prof. Floriana Ryszkę płyn do transplantacji i płukania narządów „Biolasol” nie może się przebić do praktyki klinicznej. Po prostu nie jest dopuszczany do szpitalnych przetargów. Dlaczego? Nie wiadomo. „Biolasol” to symbol problemów na drodze do Polski Innowacyjnej, zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

  Druga refleksja: myślę, że w niektórych dziedzinach mamy szansę stać się potęgą światową, dzięki pomocy polskich naukowców z emigracji. Bo oni wracają. W Senacie też byli. Chcą pomóc Polsce z czystego patriotyzmu, wartości zapomnianej w latach prounijnej fascynacji. Widzimy wysiłki, jakie wkładają w uruchomienie własnych programów w Polsce: prof. Wiesław Nowiński, prof. Waldemar Priebe czy prof. Krzysztof Bankiewicz. Na wyniki ich prac czeka świat – to zupełnie coś innego niż wprowadzanie w Polsce nowoczesnych rozwiązań z importu.

  Stawiam tezę, że miarą innowacyjności polskiej medycyny będzie to, czy Polska stworzy naukowcom z diaspory warunki, by mogli pozostawić po sobie prace, przynajmniej takie jak Instytut Radowy w Warszawie, zbudowany przez Marię Skłodowską-Curie.

  A naprawdę? By to nas gonił świat.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Już wkrótce posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii

  Parlamentarny Zespół ds. Pediatrii został powołany 7 października 2022r. Stworzyła go lekarka – posłanka Katarzyna Sójka, wsparło ją 26 posłów ze wszystkich ugrupowań sejmowych....

  Prof. Józef Drzewoski: Stres oksydacyjny zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych

  Stres oksydacyjny to stan, kiedy w organizmie do­chodzi do zakłócenia równowagi między wolnymi rod­nikami powstającymi w toku procesów metabolicznych a systemem obronnym nakierowanym na...

  Dr n. med. Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska: Nowoczesne systemy monitorowania glikemii to ogromna korzyść i dla pacjenta, i dla lekarza

  Systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM) to rewolucja w zakresie naszego rozumienia choroby, bezpieczeństwo i możliwość jeszcze lepsze­go dopasowania terapii. Są one na tyle precyzyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D