Partner
Partner
Więcej

  By to nas gonił świat

  Do wydania tego numeru ?Świata Lekarza?, w ekspresowym tempie, zainspirowała nas konferencja, która odbyła się 7 czerwca w Senacie.

  Była zatytułowana: ?Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia?, a zorganizowali ją: Marszałek Senatu dr Stanisław Karczewski i prof. Henryk Skarżyński. To dzięki nim trzymacie Państwo w ręku nie tylko sprawozdanie z konferencji, ale także redakcyjne rozszerzenie tematu.

  Jaka jest polska służba zdrowia? Jest nowoczesna, to z pewnością. Ma braki w niektórych dziedzinach ? owszem. Jest jednak kilku pracujących w Polsce lekarzy, którzy wyprzedzają świat. Każdy z Państwa wyrobi sobie zdanie na ten temat po lekturze całego numeru.

  A moje refleksje?

  Pierwsza, że od kilku lat wydawaliśmy setki milionów złotych na opracowanie innowacyjnych produktów. I kilka powstało, tylko co z tego? Produkowany przez prof. Floriana Ryszkę płyn do transplantacji i płukania narządów ?Biolasol? nie może się przebić do praktyki klinicznej. Po prostu nie jest dopuszczany do szpitalnych przetargów. Dlaczego? Nie wiadomo. ?Biolasol? to symbol problemów na drodze do Polski Innowacyjnej, zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

  Druga refleksja: myślę, że w niektórych dziedzinach mamy szansę stać się potęgą światową, dzięki pomocy polskich naukowców z emigracji. Bo oni wracają. W Senacie też byli. Chcą pomóc Polsce z czystego patriotyzmu, wartości zapomnianej w latach prounijnej fascynacji. Widzimy wysiłki, jakie wkładają w uruchomienie własnych programów w Polsce: prof. Wiesław Nowiński, prof. Waldemar Priebe czy prof. Krzysztof Bankiewicz. Na wyniki ich prac czeka świat ? to zupełnie coś innego niż wprowadzanie w Polsce nowoczesnych rozwiązań z importu.

  Stawiam tezę, że miarą innowacyjności polskiej medycyny będzie to, czy Polska stworzy naukowcom z diaspory warunki, by mogli pozostawić po sobie prace, przynajmniej takie jak Instytut Radowy w Warszawie, zbudowany przez Marię Skłodowską-Curie.

  A naprawdę? By to nas gonił świat.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

  W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

  Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

  Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

  To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

  Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3 tegorocznych stypendystów podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 11...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D