Więcej

  Odnowa od nowa

  Kończący się rok 2015, jak dowodzą ostatnie uliczne manifestacje, był na tyle frustrujący zawodowych polityków, że wyprowadzili ludzi na ulicę. To był jedyny sposób, by utrzymać Polaków w przekonaniu, że wybory nie zakończyły walki o władzę. Z mojego punktu widzenia najbardziej niebezpieczne jest to, że zwycięska partia dała się wciągnąć w grę na manifestacje. Ta sytuacja przypomina mi pojedynek na miny z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Kończę ten passus apelem, by wyborcza odnowa, jaką zapowiadali nowy prezydent i nowy rząd, nie zamieniła się szybciej niż myślimy – w „od nowa”.

  Trzeba robić swoje, małymi krokami, ale jednak, budować.

  Leży przede mną informacja Kapituły Nagrody ZaufaniaZłoty OTIS”. Od trzynastu lat, to społeczne ciało zbiera się jesienią i wybiera najważniejsze wydarzenia roku w polskiej medycynie. Na początku kwietnia 2016 roku zaprezentuje je na jednej z nielicznych – o ile nie jedynej w Polsce – wielotematycznej konferencji. Będą na niej poruszone zagadnienia, o których każdy lekarz powinien usłyszeć. Sesja ma za zadanie zasygnalizowanie palety tematów, o których nie wypada nic nie wiedzieć, a jakie nie pojawiają się na konferencjach specjalistycznych.

  W tym roku Kapituła zwróci się z prośbą o następujące wykłady: o wpływie mikrobiomu na nastrój człowieka, o roli immunomodulatorów w leczeniu cukrzycy typu 1, o związku zapaleń przyzębia ze zdrowiem ogólnym, a także o możliwości zastosowania komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego w regeneracji narządów i gojeniu ran.

  Wszystkie wymienione wyżej polskie odkrycia przebijają się do powszechnej świadomości z dużym trudem. I co? Mamy machnąć ręką z rezygnacją? Nie, zamierzamy opublikować obszerne streszczenia i upowszechnić je dzięki pomocy medialnych sojuszników.

  Wiodącym tematem aktualnego wydania „Świata Lekarza” jest diabetologia. Sporo nagromadziło się w niej problemów za poprzedniej władzy. Wystarczy powiedzieć: brak dostępności do inkretyn, zasad ułatwiających stosowanie insulin długodziałających w cukrzycy typu 1, przerażająca ilość chorych skazanych na amputację nogi z powodu zespołu stopy cukrzycowej.

  Osobiście wierzę, że nastąpi odnowa, a nie zaczniemy od nowa.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Koncert i aukcja na rzecz II Stypendium Naukowego

  „Świat Lekarza” i Nagroda Zaufania Złoty OTIS zapraszają na koncert MUZYCZNE SPOTKANIA MISTRZÓW MEDYCYNY. Spotykamy się w zabytkowym pałacyku, by posłuchać pięknej muzyki, pośpiewać i...

  Murale – pogromcy smogu

  Od kilku lat w polskich miastach coraz częściej na szarych kamienicach i blokach pojawiają się wielkoformatowe malowidła ścienne. Okazuje się, że kolorowe murale nie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D