Więcej

    Plan komunikacji i rozkład jazdy

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
    blank

    Uczono mnie w szkole, że aby porozumiewać się po chińsku, wystarczy poznać 2000 znaków. Jakież było moje zdziwienie, kiedy kilka dni temu odbyłem rozmowę po polsku z użyciem 5 słów. Tyloma władał mój znakomity rozmówca, sprawdzający, czy dostatecznie rozumiem proces wydawniczy ?Świata Lekarza?. Pytania, jakie mi zadał, były inteligentną grą pojęciami: plan komunikacji, impakt sprzedażowy, badania impaktu komunikacji i komunikacja.

    Słuchając go, poczułem się przez chwilę jak mój Tata, kiedy mój młodszy brat poprosił go o opowieść na dobranoc: – ?Tatusiu, opowiedz mi coś o starożytności, najlepiej sprzed wojny (1939 ? przyp. Autora). Tata z uśmiechem opowiedział i poszedł spać. A ja, w biały dzień musiałem znaleźć poważną odpowiedź na pytanie: – Panie Pawle, czy macie plan komunikacji numeru?

    Możliwości miałem dwie: chodziło o kampanię reklamową wydania albo? o spis treści. Strzeliłem i trafiłem ? rozmówca miał na myśli plan numeru, zwany niegdyś szpiglem.

    Nie doszliśmy tylko do porozumienia w kwestii liczby czwartych okładek, które jak wiadomo mają największy impakt sprzedażowy, tylko nie wiedzieć czemu, można je sprzedać tylko raz i ktoś je kupił  przed moim czcigodnym rozmówcą. I jak tu komunikować, że nie można czegoś kupić, jeśli klient chce!

    Po tych potyczkach, zamyśliłem się nad ojczyzną-polszczyzną, bo do tej pory plan komunikacji kojarzył mi się z przystankową mapą tras autobusów, tramwajów i metra, a czasem po prostu z rozkładem jazdy.

    Pomyślałem przekornie, czy mój rozmówca domyśliłby się, co mam na myśli, gdybym mu powiedział, że codziennie komunikuję. Tak się mówiło o kimś, kto przyjmował codziennie Komunię Świętą i wcale nie w starożytności.  

    Plan komunikacji i rozkład jazdy łączy coś jeszcze. Przeczytajcie wiersz Tymoteusza Karpowicza:

    Rozkład jazdy

    Rozłożono jazdę na konie i ludzi

    potem na konie i siodła

    potem na ludzi i hełmy

    potem na pęciny chrapy i piszczele

    rozłożono wszystko bardzo szczegółowo

    to był dobrze przemyślany rozkład

    bardzo długo rozkładano ręce

    teraz jazda taka stąd zabiera

    spory kawał czasu i łąki

    wszystko do tej jazdy się zabrało

    rozłożyło nieruchliwością.

    Co więc łączy plan komunikacji i rozkład jazdy?

    Otóż, poezja lingwistyczna. I żadna to ujma, jeśli nie był tego świadom mój rozmówca od 5 słów – Pan Jourdain, przez czterdzieści lat mówił prozą, nie mając o tym żywego pojęcia!

    blank
    Paweł Kruś
    Paweł Kruś
    Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D