Więcej

  Plan komunikacji i rozkład jazdy

  Uczono mnie w szkole, że aby porozumiewać się po chińsku, wystarczy poznać 2000 znaków. Jakież było moje zdziwienie, kiedy kilka dni temu odbyłem rozmowę po polsku z użyciem 5 słów. Tyloma władał mój znakomity rozmówca, sprawdzający, czy dostatecznie rozumiem proces wydawniczy „Świata Lekarza”. Pytania, jakie mi zadał, były inteligentną grą pojęciami: plan komunikacji, impakt sprzedażowy, badania impaktu komunikacji i komunikacja.

  Słuchając go, poczułem się przez chwilę jak mój Tata, kiedy mój młodszy brat poprosił go o opowieść na dobranoc: – „Tatusiu, opowiedz mi coś o starożytności, najlepiej sprzed wojny (1939 – przyp. Autora). Tata z uśmiechem opowiedział i poszedł spać. A ja, w biały dzień musiałem znaleźć poważną odpowiedź na pytanie: – Panie Pawle, czy macie plan komunikacji numeru?

  Możliwości miałem dwie: chodziło o kampanię reklamową wydania albo… o spis treści. Strzeliłem i trafiłem – rozmówca miał na myśli plan numeru, zwany niegdyś szpiglem.

  Nie doszliśmy tylko do porozumienia w kwestii liczby czwartych okładek, które jak wiadomo mają największy impakt sprzedażowy, tylko nie wiedzieć czemu, można je sprzedać tylko raz i ktoś je kupił  przed moim czcigodnym rozmówcą. I jak tu komunikować, że nie można czegoś kupić, jeśli klient chce!

  Po tych potyczkach, zamyśliłem się nad ojczyzną-polszczyzną, bo do tej pory plan komunikacji kojarzył mi się z przystankową mapą tras autobusów, tramwajów i metra, a czasem po prostu z rozkładem jazdy.

  Pomyślałem przekornie, czy mój rozmówca domyśliłby się, co mam na myśli, gdybym mu powiedział, że codziennie komunikuję. Tak się mówiło o kimś, kto przyjmował codziennie Komunię Świętą i wcale nie w starożytności.  

  Plan komunikacji i rozkład jazdy łączy coś jeszcze. Przeczytajcie wiersz Tymoteusza Karpowicza:

  Rozkład jazdy

  Rozłożono jazdę na konie i ludzi

  potem na konie i siodła

  potem na ludzi i hełmy

  potem na pęciny chrapy i piszczele

  rozłożono wszystko bardzo szczegółowo

  to był dobrze przemyślany rozkład

  bardzo długo rozkładano ręce

  teraz jazda taka stąd zabiera

  spory kawał czasu i łąki

  wszystko do tej jazdy się zabrało

  rozłożyło nieruchliwością.

  Co więc łączy plan komunikacji i rozkład jazdy?

  Otóż, poezja lingwistyczna. I żadna to ujma, jeśli nie był tego świadom mój rozmówca od 5 słów – Pan Jourdain, przez czterdzieści lat mówił prozą, nie mając o tym żywego pojęcia!

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  O globalnych wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19 na II Międzynarodowej Konferencji Adamedu

  Pokonanie wirusa SARS-CoV2 i zakończenie pandemii COVID-19 – to najważniejsze, globalne wyzwanie z jakim od ponad roku mierzy się cały światowy system opieki zdrowotnej....

  Lekarskie „powikłania” COVID-19

  Dramatyczne skutki pandemii COVID-19 ponoszą wszyscy: nasi pacjenci; my, lekarzy jako pacjenci; ale także wielu z nas ciężko pracujących na chleb dzięki dumnie brzmiącej...

  Eksperci: Leczenie hemofilii poprawia się. Konieczne są jednak ośrodki kompleksowego leczenia, dostawy domowe, szkolenia personelu SOR

  Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię (PSCH) apeluje o zwrócenie uwagi na problemy tej grupy chorych, szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Szczególnie "kuleje" opieka nad dorosłymi...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D