Partner
Partner
Więcej

  Postanowienia… nie-noworoczne

  Z końcem roku wielu z nas czyni postanowienia, planując, co by tu zmienić w swoim życiu z początkiem nowego roku. Te zamierzenia, nazywane, jakżeby inaczej, „postanowieniami noworocznymi”, dla wielu z nas stały się pewnego rodzaju rytuałem, tradycją.

  I nieważne, że wraz z upływem kolejnych dni już nawet nie pamiętamy, co sobie postanowiliśmy, bo kiedy ten rok się kończy, znów przystępujemy do postanowień noworocznych. Czy wobec tego w ogóle warto się do nich zabierać?

  Psycholodzy uważają, że nie warto, a przynajmniej nie konkretnie właśnie w tym czasie. Przełom roku jest co prawda takim momentem, w którym wydaje się, że należałoby coś zmienić. Stąd i życzenia, jakie sobie składamy, dotyczą ewentualnych zmian. Postanawiając, zwykle stawiamy przed sobą dość wysokie cele i nie zastanawiamy się, czy będziemy w stanie je zrealizować. Jesteśmy przekonani, że im wyżej będziemy mierzyć, im ten cel będzie, oczywiście z naszego punktu widzenia, bardziej atrakcyjny, tym lepiej, bo ambitniej.

  A to nie tak. Po pierwsze, podejmowane przez nas postanowienia nie muszą, ba, nawet to niewskazane, być postanowieniami „z górnej półki”, bo takie są trudniejsze w realizacji. Po drugie, jest wiele momentów, poza końcówką roku, kiedy możemy sobie zakładać jakieś zmiany, np., urodziny, jakieś ważniejsze rocznice. Wreszcie, po trzecie, w tym przypadku zasada, że im mniej, tym lepiej, jest jak najbardziej słuszna. Zamiast planować dziesięć zmian, zaplanujmy dwie, trzy, a nawet jedną, ale możliwą do wykonania.

  A czego dotyczą zamierzenia, podejmowane zazwyczaj (i zazwyczaj nie realizowane) przez Polaków? Według badania Nielsena dotyczą one głównie zmian w sposobie odżywiania i zdrowszego stylu życia, z czego spora część osób deklaruje pozbycie się nadmiaru kilogramów (ok. 37 proc.), lepszego gospodarowania domowymi finansami (ok. 25 proc.), więcej czasu poświęconego rodzinie (ok. 19 proc.), znalezieniu sobie nowego hobby (ok. 14 proc.), podróży (ok. 14 proc.), czytaniu książek (o. 12 proc.). Ciekawe, że ok. 16 proc. naszych rodaków planuje…nie robić żadnych noworocznych postanowień. I być może ta opcja w obecnych pandemicznych czasach okaże się najlepsza. Bo jak tu cokolwiek planować, kiedy tyle się zmienia, dosłownie z dnia na dzień, i to niezależnie od nas. Może więc faktycznie nie planować, a jeśli już to tak, żeby można to zrealizować, bez względu na zewnętrzne okoliczności. Np. postanowić, że będziemy zdrowiej się odżywiać i bardziej dbać o zdrowie. Dobrego, zdrowego roku!

  Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D