Więcej

  Prof. Aleksander Sieroń: Kształćmy podologów i podiatrów

  Podologia i podiatria to dyscypliny istotne dla całościowego podejścia do pacjenta. Podiatra powinien mieć wiedzę z anatomii, fizjologii stopy, podstawy wiedzy o patologiach cukrzycowych i miażdżycowych w obrębie tej części ciała – mówi prof. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Dlaczego zawody podologa i podiatry są potrzebne?

  Słowo „podologia” i „podiatria” pochodzą od słowa podos, czyli stopa. Stopa to jedno z najbardziej obciążonych mechanicznie części naszego ciała podczas stania i chodzenia. Jeżeli np. ktoś waży 80 kg, to na małą powierzchnię stopy wywiera ogromne ciśnienie. Jeśli zastanowić się, jak wygląda unaczynienie i utlenowanie stopy, to można zauważyć, że jest to część naszego ciała położona najdalej od serca. Krew, tłoczona przez lewą komorę serca, zawiera elementy niezbędne do życia, m.in. tlen. Do stopy dociera go relatywnie niezbyt dużo.

  Problemy w obrębie stopy najbardziej dotykają osób z cukrzycą. Chorują one naczyniowo z dwóch powodów: po pierwsze mają polineuropatię, a po drugie ich naczynia krwionośne znacznie szybciej niż normalnie podlegają zmianom o charakterze miażdżycowym. Łatwo można sobie wyobrazić, że jeżeli tłoczenie krwi jest słabe (ponieważ stopa jest daleko od serca), to w cukrzycy problemy z niedostatecznym unaczynieniem mogą zaczynać się od stopy.

  Podolog zajmie się więc problemami związanymi głównie ze stopą cukrzycową?

  Nie tylko, także innymi patologiami związanymi ze stopą. Stopa jest więc na tyle istotnym problemem, że nawet w niektórych krajach istnieją przy wydziałach lekarskich studia podologiczne. Osoby, które znają anatomię i fizjologię stopy, potrafią lepiej pomóc pacjentom. Funkcjonowanie stopy jest bardzo złożonym problemem. Na przykład jej paznokcie są bardzo obciążone, ponieważ chodzimy w butach, kobiety czasami w szpilkach, co jeszcze zwiększa nacisk na przód stopy. Powoduje to, że paznokcie często się wykrzywiają, wrastając w stopę. To duży problem, powoduje zmiany o charakterze zapalnym, które często prowadzą do ran. Ponadto tak duże obciążenie stopy powoduje powstawanie modzeli, czyli miejsc o innej naturze niż normalna skóra na stopie. Modzel wygląda jak pinezka, cały czas kłuje.

  Po to, by stopy długo nam służyły, wymagają odpowiedniej higieny, a czasem terapii. Najprostszą jest pedicure, w Polsce popularny u pań, bardzo słabo popularny u panów. U osób starszych, które nie dbają o stopy, często powstają rany, szczególnie u chorych na cukrzycę. Stopa cukrzycowa powoduje destrukcję tej części ciała, czasem łącznie ze znajdującymi się w niej kośćmi, z powstaniem tzw. stawów Charcota. Pacjent cierpi, jego rodzina wraz z nim. W skrajnych przypadkach rozpoczyna się proces, który w medycynie nazywa się procesem salami: to amputacja stopy po kawałku. Niestety czasem dochodzi także do amputacji części leżących powyżej, jak podudzie, a zdarza się, że jest potrzebne jeszcze większa ingerencja chirurgiczna. Miażdżyca, szczególnie w małych naczyniach, utrudnia przepływ krwi, dlatego w stopie i w podudziach możemy mieć do czynienia z ranami przewlekłymi, które są jedną z najczęstszych przyczyn amputacji. Jako angiolog powiem, że Polska niestety nadal przoduje na świecie, a już na pewno w Europie, w liczbie amputacji. Rocznie ok. 10 tysięcy osób ma wysoką amputację – na poziomie podudzia i uda.

  Dla mnie jako angiologa, lekarza odpowiedzialnego diagnostycznie i terapeutycznie za unaczynienie również w tych częściach organizmu, które leżą daleko od serca, troska o stopy jest bardzo ważna. Tym właśnie powinien zająć się podolog, dlatego ważne jest, by mogły pojawić się studia polologiczne na poziomie pierwszego stopnia licencjatu. Podologia i podiatria to dyscypliny istotne dla całościowego podejścia do pacjenta. Bardzo cieszę się, że w pomoc, by takie studia powstały, zaangażowała się pani poseł Barbara Dziuk. Cieszę się z takiego wsparcia. Problem dotyczy głównie chorych na cukrzycę i osób starszych, ponieważ wtedy najczęściej pojawiają się problemy w obrębie stóp. Aczkolwiek u wielu kobiet ten problem może pojawić się wcześniej, ze względu na noszony rodzaj obuwia.

  Jak powinno wyglądać kształcenie w tym zakresie?

  Kiedyś podiatrią zajmowali się kosmetolodzy. Natomiast, jak wspomniałem, powinny powstać studia pierwszego stopnia, czyli licencjackie. Podiatra powinien mieć wiedzę z anatomii, fizjologii stopy, podstawy wiedzy o patologiach cukrzycowych i miażdżycowych w obrębie tej części ciała. Rozmawialiśmy na ten temat podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego stymulowanego przez posłankę Barbarę Dziuk. Takie studia mogą być utworzone na uczelni medycznej, ale odpowiednie kształcenie powinno być częścią fizjoterapii lub szeroko pojętych nauk o zdrowiu.

  Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

  Więcej od autora

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img
  blank

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Małgorzata Figurska: Program lekowy DME to przełom w opiece nad pacjentem z cukrzycą

  Program lekowy DME daje możliwość nie tylko wyboru leku na jego poszczególnych etapach, ale nie ogranicza leczenia w czasie oraz częstotliwości dawkowania. To lekarz...

  Dr hab. n. med. Anna Matysik-Woźniak, prof. UML: Wcześniej rozpoznać chorobę

  Wczesne wykrycie retinopatii cukrzycowej ma ogrom­ne znaczenie, bo podjęte w porę leczenie w ponad 90 proc. może zapobiec ciężkim uszkodzeniom w narządzie wzroku. Dzięki...

  Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała: Przeszczepienie czyli… transplantacja wzroku

  Przeszczepy warstwowe to naturalny, innowacyjny kierunek rozwoju transplantologii. Dają lepsze wyni­ki anatomiczne oraz czynnościowe. Mimo że wykonujemy w Polsce 1300 przeszczepów rogówki rocznie, to...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D