DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Prof. Piotr Hoffman: Nowe strategie terapeutyczne

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

W ostatnich latach poszerzyły się możliwości farmakoterapii tętniczego nadciśnienia płucnego, pojawiły się nowe leki hipolipemizujące ? inhibitory PCSK9. Teraz farmakoterapia kardiologiczna zyskała większe możliwości, a dzięki temu chorzy mogą być skuteczniej leczeni ? mówi prof. Piotr Hoffman z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Państwowego Instytutu Badawczego.

Mimo że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił ogromny postęp w zakresie kardiologii interwencyjnej, to jednak nadal podstawowym orężem w terapii chorób sercowo-naczyniowych pozostaje farmakoterapia. Odgrywa ona istotną rolę zarówno w prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak i w profilaktyce wtórnej ? wspomaga leczenie interwencyjne ostrej fazy zawału serca. Trzeba podkreślić, że po okresie zastoju, jeśli chodzi o nowe terapie farmakologiczne, kiedy nie pojawiały się żadne nowe molekuły, tu również zaczyna być widoczny postęp. Dlatego dziś możemy stosować rozszerzone strategie terapeutyczne, odpowiednio je modyfikować, wykorzystując nowe, coraz skuteczniejsze leki, które nie tylko poprawiają rokowania pacjenta, ale również jakość jego życia. Dla przykładu można wymienić leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, które występują jako ?dwa w jednym? czy nawet ?trzy w jednym?, co jest o wiele wygodniejsze dla pacjenta niż zażywanie dwóch czy trzech tabletek, a także sprzyja systematycznej kontynuacji terapii.

Niespodzianką było dla nas wejście do farmakoterapii kardiologicznej flozyn, leków z pierwotnym wskazaniem do leczenia cukrzycy, które okazały się skuteczne w przypadku niewydolności serca. Dziś flozyny są zalecane przez kardiologów już na początku terapii.

W ostatnich latach poszerzyły się możliwości farmakoterapii tętniczego nadciśnienia płucnego, pojawiły się nowe leki hipolipemizujące ? inhibitory PCSK9. Teraz farmakoterapia kardiologiczna zyskała większe możliwości, a dzięki temu chorzy mogą być skuteczniej leczeni. To oczywiście nie oznacza, że te starsze, jak chociażby  beta-blokery,  inhibitory  konwertazy  angiotensyny, blokery receptora angiotensynowego czy statyny, odchodzą w przeszłość. Nawet wśród leków, znanych od wielu lat, pojawiły się nowe cząsteczki, o nowych, dodatkowych mechanizmach działania. Wśród nich są m.in. nowe beta-blokery i nowe Ca-blokery.

blank
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak
Dziennikarka z wieloletnim stażem, pisała m.in. dla „Super Expressu”. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich, w tym Nagrody Zaufania „Złoty Otis” w kategorii Media i Zdrowie w 2019 r. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Autorka reportaży i poradników.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D