Partner
Partner
Więcej

  Senat, Nobel i honoris causa. Inspirujemy

  ?Świat Lekarza? powstał, aby inspirować do zmian w ochronie zdrowia. Zawsze wierzyliśmy, że są one możliwe, jeśli lekarze widzą więcej niż tylko świat swojej wybranej specjalizacji. Jeżeli patrzą na całą medycynę i na świat.

  To nie pieniądze mogą zmienić polską ochronę zdrowia ? wszyscy o tym wiemy. Potrzebna jest pasja, wyobraźnia i wytrwałość każdego z nas.

  Magazyn, który w tej chwili czytacie, jest kwintesencją medycyny poszukującej ? po pierwsze dzięki społecznikom. Z relacji z konferencji, która odbyła się w Senacie pod koniec listopada, dowiecie się, jak wielkie są potrzeby w prowadzeniu systematycznych badań przesiewowych. W każdej dziedzinie: laryngologii, kardiologii, urologii, chorobach naczyń, periodontologii. I co? Profesor Henryk Skarżyński, który siłami społeczników przeprowadził największe w tym roku przesiewowe badanie multidyscyplinarne, mówił: ?Możemy poświęcić nasze urlopy i naszą pasję, możemy poprosić lekarzy przyjaciół, by przyłączyli się do nas. Ale na jak długo wystarczy sił? Badania przesiewowe potrzebne są w każdym roku, w każdej dziedzinie. Widać to po wynikach tegorocznego doświadczenia?.

  Polski system ochrony zdrowia jeszcze nie znalazł recepty na prawdziwą profilaktykę, choćby jak ta w Australii, gdzie cena ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona jest wprost od dyscypliny udziału w corocznych badaniach profilaktycznych. Nie przychodzisz ? płacisz drożej.

  Wyniki akcji prowadzonych siłami społecznymi niepokoją. Wiem od środowiska Nagrody Zaufania, że podczas akcji ?Kostka-ramię. Stop udarom i amputacjom 2016? na dwa tysiące przebadanych osób mniej niż 200 było zdrowych. Taka jest skala problemu chorób naczyń.

  Podziwiam Marszałka Stanisława Karczewskiego i Senatora Waldemara Kraskę za konsekwencję w organizowaniu konferencji, które zmuszają do myślenia i są apelem o działanie. Inspirują przez doświadczenie.

  Ale jest drugi rodzaj inspiracji ? przez przykład sięgania do gwiazd. O tegorocznej Sesji Noblowskiej WUM przeczytacie na stronie 72, a o niezwykłym doktoracie honoris causa dla Profesora Aleksandra Sieronia, przewodniczącego rady redakcyjnej ?Świata Lekarza?, na stronach 101. Co sprawiło, że ponad pół tysiąca znakomitości ? od inżynierii, przez medycynę, duchownych, wojsko i policję ? zjawiło się w Gliwicach, by uczestniczyć w ceremonii?

  Charyzmatyczny wykład Pana Profesora o leczeniu i wykrywaniu nowotworów metodą fotodynamiczną, legendarne wyniki leczenia ran podudzi w szpitalu w Bytomiu za pomocą laserobarii, wprowadzenie pól magnetycznych do światowej fizjoterapii…

  A może obudziła się narodowa duma, że Aleksander Sieroń jest jedynym w Europie człowiekiem, któremu nadano doktorat honoris causa z medycyny (Akademia Medyczna w Użgorodzie) i z nauk inżynierskich (Politechnika Śląska)?

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Hus: W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja

  W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja. Powinno to zależeć m.in. od czynników rokowniczych, stanu zdrowia pacjenta oraz profilu toksyczności leków. Im więcej...

  XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

  W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

  Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

  Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D