Partner
Partner
Więcej

  Senat, Nobel i honoris causa. Inspirujemy

  „Świat Lekarza” powstał, aby inspirować do zmian w ochronie zdrowia. Zawsze wierzyliśmy, że są one możliwe, jeśli lekarze widzą więcej niż tylko świat swojej wybranej specjalizacji. Jeżeli patrzą na całą medycynę i na świat.

  To nie pieniądze mogą zmienić polską ochronę zdrowia – wszyscy o tym wiemy. Potrzebna jest pasja, wyobraźnia i wytrwałość każdego z nas.

  Magazyn, który w tej chwili czytacie, jest kwintesencją medycyny poszukującej – po pierwsze dzięki społecznikom. Z relacji z konferencji, która odbyła się w Senacie pod koniec listopada, dowiecie się, jak wielkie są potrzeby w prowadzeniu systematycznych badań przesiewowych. W każdej dziedzinie: laryngologii, kardiologii, urologii, chorobach naczyń, periodontologii. I co? Profesor Henryk Skarżyński, który siłami społeczników przeprowadził największe w tym roku przesiewowe badanie multidyscyplinarne, mówił: „Możemy poświęcić nasze urlopy i naszą pasję, możemy poprosić lekarzy przyjaciół, by przyłączyli się do nas. Ale na jak długo wystarczy sił? Badania przesiewowe potrzebne są w każdym roku, w każdej dziedzinie. Widać to po wynikach tegorocznego doświadczenia”.

  Polski system ochrony zdrowia jeszcze nie znalazł recepty na prawdziwą profilaktykę, choćby jak ta w Australii, gdzie cena ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona jest wprost od dyscypliny udziału w corocznych badaniach profilaktycznych. Nie przychodzisz – płacisz drożej.

  Wyniki akcji prowadzonych siłami społecznymi niepokoją. Wiem od środowiska Nagrody Zaufania, że podczas akcji „Kostka-ramię. Stop udarom i amputacjom 2016” na dwa tysiące przebadanych osób mniej niż 200 było zdrowych. Taka jest skala problemu chorób naczyń.

  Podziwiam Marszałka Stanisława Karczewskiego i Senatora Waldemara Kraskę za konsekwencję w organizowaniu konferencji, które zmuszają do myślenia i są apelem o działanie. Inspirują przez doświadczenie.

  Ale jest drugi rodzaj inspiracji – przez przykład sięgania do gwiazd. O tegorocznej Sesji Noblowskiej WUM przeczytacie na stronie 72, a o niezwykłym doktoracie honoris causa dla Profesora Aleksandra Sieronia, przewodniczącego rady redakcyjnej „Świata Lekarza”, na stronach 101. Co sprawiło, że ponad pół tysiąca znakomitości – od inżynierii, przez medycynę, duchownych, wojsko i policję – zjawiło się w Gliwicach, by uczestniczyć w ceremonii?

  Charyzmatyczny wykład Pana Profesora o leczeniu i wykrywaniu nowotworów metodą fotodynamiczną, legendarne wyniki leczenia ran podudzi w szpitalu w Bytomiu za pomocą laserobarii, wprowadzenie pól magnetycznych do światowej fizjoterapii…

  A może obudziła się narodowa duma, że Aleksander Sieroń jest jedynym w Europie człowiekiem, któremu nadano doktorat honoris causa z medycyny (Akademia Medyczna w Użgorodzie) i z nauk inżynierskich (Politechnika Śląska)?

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D