Więcej

  Zanim pójdziesz do łóżka… idź do stomatologa!

  O tym, że zły stan jamy ustnej, a przede wszystkim zaniedbane zęby, może przyczyniać się do ryzyka rozwoju wielu chorób ogólnoustrojowych, wiadomo od dość dawna. To ryzyko dotyczy zwłaszcza schorzeń kardiologicznych, cukrzycy, niektórych chorób hematologicznych. Wcale nierzadko zdarza się, że to właśnie stomatolog zwraca pacjentowi uwagę na konieczność wykonania badań w kierunku układu krążenia czy cukrzycy.

  Ale to nie wszystko. Otóż okazuje się, co wyszło w jednym z badań przeprowadzonych na grupie ok. 2 tys. pacjentów stomatologicznych, że stan uzębienia może wpływać na życie seksualne. I nie chodzi tylko o tzw. „smoczy oddech”, czyli brzydki zapach z ust, spowodowany uszkodzonymi przez próchnicę zębami, ale wiele innych objawów, związanych z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Bo to, że brzydki zapach z ust, wyczuwalny nawet niezbyt wrażliwym nosem, może popsuć każde intymne zbliżenie, jest oczywiste. Ale to przecież nie jedyny sygnał, że z zębami może dziać się coś niepokojącego. Np. ubytki w zębach, kamuflowane sztucznym skąpym uśmiechem, z pewnością zwrócą uwagę partnera, który raczej nie będzie miał ochoty na zbliżenie. A pierwsze spotkanie z kimś, kto tak będzie, wymuszenie, się uśmiechał, raczej będzie skazane na niepowodzenie.

  Warto też mieć na uwadze, że uprawianie seksu wymaga pewnego wysiłku. Tym większego, im partnerzy są bardziej otwarci na eksperymenty w tej dziedzinie, co przejawia się chociażby w inicjowaniu zabaw łóżkowych czy wykorzystywania erotycznych gadżetów. Skoro w trakcie stosunku można stracić ok. 400 kcal (i nawet nie jest to żadna cyrkowa ekwilibrystyka), to nietrudno wyobrazić sobie, ile mięśni musi być w to zaangażowanych, w tym także mięśni twarzy. Nietrudno więc zrozumieć, ze aż ok. 30 proc. badanych zgłaszało, że musiało przerwać seksualne igraszki z powodu , jak to określili, wpadek dentystycznych. A wśród nich wymieniali np. takie, jak krwawienia z dziąseł, wypadnięcie wypełnienia czy złamanie zęba.

  Do takich incydentów najprawdopodobniej nie doszłoby, gdyby osoby doświadczające takich zdarzeń podczas uprawiania seksu, regularnie odwiedzali stomatologa i na co dzień przestrzegali zasad właściwej higieny jamy ustnej. Wniosek? Zanim pójdziesz do łóżka (szczególnie dotyczy to pierwszych zbliżeń), odwiedź dentystę. To naprawdę się opłaca.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Zapraszamy na Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – online

  W imieniu Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbędzie się w formule online....

  Klinika Kardiochirurgii WIM z robotem DaVinci

  Zastosowanie robota wspomaga pracę chirurga, pozwalając mu na niezwykłą precyzję wykonywania zabiegu.

  Kobiety w dobie pandemii zaniedbały badania piersi. Edukacja i profilaktyka są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek

  Większość kobiet za rzadko bada piersi. Dostęp do badań diagnostycznych piersi utrudniła jeszcze pandemia COVID-19.

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D