Partner
Partner
Więcej

  Szacunek dla zawodu

  To wydanie „Świata Lekarza” będzie można otrzymać podczas XXXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Myślę, że wszystkim lekarzom przyda się nie tylko skrót najnowszych poglądów z dziedziny ginekologii i położnictwa, ale również lektura wypowiedzi wielkich osobowości tego środowiska.

  DEBATA PRZED WYBORAMI

  Tymczasem nasza redakcja żyje organizacją przedwyborczej debaty, która odbędzie się we wrześniu. Będzie ona relacjonowana przez jedną z telewizji, portal medycynawpolsce.pl oraz październikowy numer „Świata Lekarza”. Do rozmowy zaprosimy przedstawicieli sześciu partii startujących w wyborach, osoby odpowiadające w nich za programy ochrony zdrowia, ekspertów tematów wiodących, m.in. ubezpieczeń komplementarnych i kadr medycznych. Będzie też czas na sesję otwartych pytań od publiczności.

  Organizujemy tę debatę, by odmienić fatalną praktykę ministrów Arłukowicza i Radziewicza-Winnickiego, którzy mylą władzę wykonawczą z ustawodawczą i śnią o samodzierżawiu, gdzie jaśnie oświecony dyktat zastępuje dyskusję.

  Jeszcze przed wyborami chcemy pokazać wszystkim przedstawicielom partii, że dialog o zdrowiu jest bardzo potrzebny. Musimy wiedzieć, że aby finansować np. nowe technologie, trzeba znaleźć oszczędności na tych terapiach, które po zrefundowaniu nowej po prostu stracą rację bytu. Udowadniamy to na przykładzie ziarnicy złośliwej: zakup nowego leku spowoduje oszczędności na starych i nieskutecznych procedurach, które są trzy razy droższe.

  Na marginesie dodam, że ostatnio do legendy przeszedł młody mężczyzna, który po wykładzie o problemach w leczeniu cukrzycy podczas obrad Parlamentarnego Zespołu, z dumą przedstawił się jako przedstawiciel ministra Igora Radziewicza-Winnickiego i oświadczył, że firmy farmaceutyczne bezczelnie windują ceny inkretyn, a Ministerstwo Zdrowia w imię racjonalności myślenia oczekuje, że będą one miały ceny… metforminy, gdyż inaczej refundacji nie będzie.

  Trudno dalej rozmawiać na tym poziomie, dlatego będziemy prosili liderów partii rządzącej, aby do naszej debaty oddelegowała inne osoby niż urzędników naznaczonych stygmatem wszechwiedzy i arogancji. Oczekujemy debaty ostrej, merytorycznej, ale pełnej szacunku dla chorych i dla lekarzy.

  NARODOWE MUZEUM MEDYCYNY

  Jestem ciekawy, czy w programie którejś z partii znajdzie się idea urządzenia Narodowego Muzeum Medycyny w zabytkowych budynkach na warszawskim Jazdowie? „Świat Lekarza” będzie starał się o poparcie środowiska lekarzy do tego pomysłu, torpedowanego przez zwolenników rozwoju gastronomii w tym miejscu. Miejsca na rozbudowę kawiarni „Na Rozdrożu” jest dosyć. Najwyższy czas, żeby w starych murach od 300 lat pachnących medycyną znalazła miejsce placówka, która dzięki prezentacji patriotyzmu i społecznikostwa polskich lekarzy oraz tradycji będzie uczyć szacunku dla naszego zawodu. Temu powinno służyć Narodowe Muzeum Medycyny na Jazdowie.

  Zapraszam do udziału w naszej przedwyborczej debacie.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

  Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

  Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

  Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

  Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

  Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D