Refundacja systemów monitorowania glikemii dla dorosłych to bardzo ważny krok, o czym mówią eksperci, gdyż dzięki temu chorzy na cukrzycę będą mieli lepszą kontrolę glikemii, co w dalszej kolejności doprowadzi u nich do zmniejszenia ryzyka powikłań cukrzycy, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. W przypadku pacjentów z nieświadomością hipoglikemii lepsze monitorowanie glikemii ograniczy ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia i życia ciężkich epizodów hipoglikemii ? mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Dużo w ostatnich miesiącach zadziało się, jeśli chodzi o refundację nowych leków w cukrzycy. Duże zmiany przyniosła już wrześniowa lista refundacyjna.
Udało się poszerzyć wskazania dla dwóch grup bardzo nowoczesnych leków: flozyn oraz analogów GLP-1. W przypadku flozyn są to dwa leki (dapagliflozyna i kanagliflozyna). Z refundacji będą mogli korzystać chorzy, u których stężenie hemoglobiny glikowanej wynosi ?7,5% (do tej pory było to ?8%). Bardzo mocno od długiego czasu zabiegali o taką zmianę eksperci. Przyjęliśmy też, że takim leczeniem będą mogli być objęci także pacjenci leczeni insuliną (wcześniej nie było to możliwe). Podobne wskazania są dla analogów GLP-1 (dulaglutyd, semaglutyd). To bardzo istotne, ponieważ do tej pory pacjenci, którzy mieli już wskazania do leczenia insuliną, musieli przerwać terapię flozynami lub analogami GLP-1. Usunięto też zapis dotyczący konieczności nieskuteczności stosowania w ciągu sześciu miesięcy dwóch leków doustnych przeciwcukrzycowych, zanim chory będzie mógł otrzymać flozynę lub analog GLP-1. Dodatkowo dodaliśmy zapis, że jeśli pacjent miał HbA1c >8%, a dzięki terapii udało mu się ją obniżyć do 7%, to nadal ma prawo korzystać z leczenia i powinien to robić, bo lek okazał się skuteczny.
W przypadku analogów GLP-1 zmiana polegała również na tym, że mogą je otrzymać też chorzy na cukrzycę z BMI powyżej 30 (do tej pory ? powyżej 35). Leki są skuteczne, dlatego bardzo pracowaliśmy nad wprowadzeniem tych zmian. Mówiliśmy, że po dwóch latach refundacji flozyn i analogów GLP-1 przeanalizujemy skuteczność leczenia i będziemy starali się rozszerzyć wskazania. Leki okazały się niezwykle skuteczne, dlatego udostępniamy je większej grupie chorych na cukrzycę, ale także pacjentom z niewydolnością serca oraz niewydolnością nerek.
Pojawiła się też refundacja inhibitorów DPP-4.
Dodatkowo wprowadziliśmy do refundacji dla pacjentów z cukrzycą inhibitory DPP-4: sitagliptynę oraz wildagliptynę. Leki te przyjmowane są obecnie przez ok. 25 tys. pacjentów. Po zmniejszeniu kosztów leczenia do kwoty ok. 40-50 zł dla pacjenta (aktualnie 120-130 zł) na pewno terapia będzie bardziej dostępna cenowo. W przyszłym roku spodziewamy się dalszych obniżek cen, gdyż pojawią się w tych grupach leki generyczne.
Podczas niedawnych warsztatów w Ministerstwie Zdrowia ?Sytuacja polskiej diabetologii na tle europejskich standardów postępowania? zapowiedział Pan duże zmiany w zakresie dostępności do nowoczesnych systemów monitorowania glikemii dla osób dorosłych. Na czym te zmiany polegają?
Chcemy szerzej udostępnić dorosłym pacjentom z cukrzycą systemy do monitorowania glikemii, w ramach zmiany rozporządzenia w zakresie wyrobów medycznych na zlecenie. Chcemy rozszerzyć refundację systemów monitorowania glikemii o populację osób dorosłych. Chodzi o systemy FGM dla pacjentów >18. r.ż. z cukrzycą typu 1, typu 3 lub innymi typami cukrzycy, którzy wymagają intensywnej insulinoterapii, a także o systemy CGM-RT dla pacjentów >26. r.ż., którzy wymagają intensywnej insulinoterapii, a mają nieświadomość hipoglikemii. Kryterium leczenia osobistą pompą insulinową zostało zastąpione kryterium intensywnej insulinoterapii, ze względu na brak obecnie refundacji pomp insulinowych dla osób >26. r.ż.
Refundacja systemów monitorowania glikemii dla dorosłych to bardzo ważny krok, o czym mówią eksperci, gdyż dzięki temu chorzy na cukrzycę będą mieli lepszą kontrolę glikemii, co w dalszej kolejności doprowadzi u nich do zmniejszenia ryzyka powikłań cukrzycy, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. W przypadku pacjentów z nieświadomością hipoglikemii lepsze monitorowanie glikemii ograniczy ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia i życia ciężkich epizodów hipoglikemii. Projekt zmian znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji; mam nadzieję, że te zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.
Rozmawiała: Katarzyna Pinkosz