– Na przestrzeni wielu lat nasz szpital miał szczęście do dobrych gospodarzy. Staram się godnie kontynuować ich działalność – mówi Konrad Jarosz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie
NAGRODA ZAUFANIA ZŁOTY OTIS 2024 ZA OSIĄGNIĘCIA W ZARZĄDZANIU PLACÓWKĄ OCHRONY ZDROWIA
Placówka przy ul. Unii Lubelskiej ma już 77 lat. Od siedmiu z sukcesami zarządza nią Konrad Jarosz, który pełni jednocześnie funkcję kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Centrum Leczenia Urazów Wielonarządowych. Wciąż rozwija działalność szpitala, rozbudowując bazę diagnostyczną i leczniczą. Jego zdaniem kluczem do sukcesu jest umiejętność pozyskiwania dofinansowań z projektów unijnych oraz dotacji rządowych.
W ostatnich sześciu latach w szczeciński szpital zainwestowano ponad 800 mln zł. Co udało się osiągnąć? Lista przedsięwzięć jest bardzo długa, m.in. utworzono Oddział Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek Krwiotwórczych oraz centra urazowe dla dzieci i dorosłych, a także kompleksowo zmodernizowano Kliniki Psychiatrii. – Ogromnym wyzwaniem był okres pandemii. Realizowane wówczas wyzwania udało się przetrwać dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, kiedy potrzebne były szybkie decyzje i dobry zespół. Ogromnym ówczesnym sukcesem stało się przeniesienie do nowej siedziby Zakładu Medycyny Nuklearnej oraz budowa i wyposażenie najnowocześniejszej i największej w regionie centralnej sterylizatorni – mówi Konrad Jarosz.
Ostanie lata to nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale też zmiana sposobu organizacji szpitala, np. wdrożenie wysokospecjalistycznych terapii, choćby programu trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarami niedokrwiennymi mózgu. To również utworzenie jednego z pięciu w kraju mobilnych zespołów terapii ECMO czy rozpoczęcie działalności Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Centrum Leczenia Biologicznego. – Dzięki otwarciu nowo wybudowanej części przychodni specjalistycznej mogliśmy znacząco zwiększyć liczbę porad specjalistycznych, o prawie 50 tys. w ciągu roku. Na uwagę zasługuje też wzrost liczby zabiegów operacyjnych możliwy dzięki uruchomieniu sterylizatorni – informuje dyrektor.
W 2021 r. szpitalne kliniki oraz poradnie specjalistyczne przeszły niemal w całości na prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Dzięki temu lekarze zyskują dodatkowy czas na opiekę nad pacjentem. Rok później szczecińska lecznica wdrożyła nowoczesne oprogramowanie kadrowo-płacowe, a obecnie kończą się prace nad wprowadzeniem Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją (EZD), systemu umożliwiającego zarządzanie na każdym etapie: od obsługi przesyłek, poprzez klasyfikację i kwalifikację dokumentacji po elektroniczną archiwizację akt sprawy.
Dumą Konrada Jarosza jest program „Zielony Szpital”, w ramach którego wybudowano elektrownię fotowoltaiczną wraz z towarzyszącą infrastrukturą na wszystkich dachach i ścianach placówki. – Instalacja znacznie przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz innych groźnych związków. Poza inwestycjami edukujemy w zakresie ekologii zarówno pacjentów, jak i pracowników, na przykład organizując konkurs „Ecolider”, który doczekał się już trzech edycji – informuje Konrad Jarosz. – Ogromne znaczenie ma dla mnie dbanie o wysoką jakość udzielanych świadczeń, przez to bez wahania poddajemy się ocenie przez instytucje i podmioty zewnętrzne, czego efektem jest posiadanie przez szpital prestiżowych certyfikatów – dodaje dyrektor.
Obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 PUM to jedna z największych i najnowocześniejszych lecznic w województwie zachodniopomorskim. Placówka łącznie dysponuje 773 łóżkami, zaś na 22 salach operacyjnych wykonuje się rocznie ok. 20 tys. zabiegów (podczas nich wykorzystywane są innowacyjne techniki oraz sprzęt, np. robot neurochirurgiczny Excelsius GPS i mikroskop Kinevo 900). Średnio hospitalizowanych jest około 90 tys. pacjentów, specjaliści udzielają też ponad 260 tys. porad ambulatoryjnych. Szpital stanowi również bazę dla działalności naukowej i dydaktycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Z myślą o pacjentach i ich rodzinach została uruchomiona aplikacja BackOnFeet, stworzona przez lekarzy, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu rozumieją, z czym borykają się ich podopieczni – mówi Konrad Jarosz. – Aplikacja informuje, jak przygotować dziecko do leczenia w szpitalu, jakie znaczenie ma dieta i aktywność fizyczna przed operacją, przedstawia rodzaje znieczulenia oraz możliwości leczenia operacyjnego oraz przeciwbólowego po zabiegu. Umieszczono także filmy instruktażowe prezentujące, w jaki sposób w domowym zaciszu można przygotować samodzielnie dziecko do rehabilitacji pooperacyjnej – tłumaczy dyrektor.
Szczeciński szpital jest dziś wielkim placem budowy. Rośnie nowa siedziba Oddziału Onkologii Klinicznej, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów, powstaje Ponadregionalny Ośrodek Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego dla dzieci z Oddziałem Pediatrii Żywienia oraz Ponadregionalne Centrum Chirurgii Głowy i Szyi. Niebawem wystartują kolejne inwestycje – budowa Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci oraz Ponadregionalnego Centrum Onkologii Klinicznej i Transplantacyjnej, każda będzie kosztować ok. 300 mln zł.
Co jeszcze jest w planach?
– Marzy mi się kontynuacja zmian proekologicznych i zwiększanie samowystarczalności energetycznej. W zamierzeniach pozostaje również utworzenie ośrodka opieki długoterminowej i rewalidacji w Policach, bo zapotrzebowanie społeczne w tym obszarze jest ogromne. Naszym obowiązkiem wobec mieszkańców Pomorza Zachodniego jest otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu oraz rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – tłumaczy Konrad Jarosz.
– Jednak szpital to nie tylko rozwijająca się infrastruktura. To przede wszystkim ludzie, którzy aktywnie uczestniczą w jego codziennym życiu. Pracownicy, dzięki którym realizujemy szeroki zakres unikatowych procedur specjalistycznych oraz pacjenci wymagający wiedzy lekarzy, znakomitego sprzętu, bezpieczeństwa i wysokiej jakości usług. Staram się im to zapewnić – dodaje dyrektor.
Rafał Natorski