Więcej

    Prof. Leszek Czupryniak: Zjazd PTD w 100-lecie odkrycia insuliny

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
    blank

    Zjazd PTD odbędzie się w maju, w formule hybrydowej, tzn. wykładowcy będą w specjalnie przygotowanym studiu w Warszawie, podczas gdy uczestnicy będą brali udział w zjeździe zdalnie. Bardzo interesująco zapowiada się m.in sesja konsultanta krajowego ? prof. Krzysztof Strojek wraz z prof. Zbigniewem Gaciongiem i prof. Maciejem Małeckim będą podsumowywali leczenie cukrzycy i COVID-19, mówili o wnioskach płynących z tej pandemii, a także o lekach przyszłości ? mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXII Zjazdu PTD.

    XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego odbywa się w 100 lat po odkryciu insuliny. Jakie będą jego najważniejsze wydarzenia?

    Mieliśmy bardzo ambitne plany, wydawało się, że zjazd będzie mógł odbyć się w formule stacjonarnej. Ponieważ odbywa się on w stulecie okrycia insuliny, planowaliśmy dużą imprezę towarzyszącą, włącznie z koncertem charytatywnym w Filharmonii Narodowej lub Teatrze Wielkim, podczas którego mieli występować artyści chorzy na cukrzycę, wykonując utwory kompozytorów, którzy chorowali na cukrzycę. Chcieliśmy na tę uroczystość zaprosić nie tylko diabetologów, ale także wielu gości, m.in. Prezydenta, Premiera, Ministra Zdrowia, rząd, koncert miał być pokazany w telewizji, by w ten sposób uczcić 100-lecie odkrycia insuliny. Niestety, z powodu pandemii musieliśmy z tych planów całkowicie zrezygnować. Zjazd PTD odbędzie się w maju, jednak w formule hybrydowej, tzn. wykładowcy będą w specjalnie przygotowanym studiu w Warszawie, podczas gdy uczestnicy będą brali udział w zjeździe zdalnie.

    Bardzo żałujemy, ponieważ 100-lecie odkrycia insuliny to wyjątkowe wydarzenie, a zdarza się tylko raz… Wyciąg z trzustki pozwalający na leczenie cukrzycy został wyizolowany w drugiej połowie 1921 roku, a w styczniu 1922 roku otrzymał ją pierwszy pacjent, 14-letni Leonard Thompson. Z powodu pandemii główne obchody tego wydarzenia postanowiliśmy przenieść na przyszły rok, na zjazd PTD, który odbędzie się w Gdańsku. Wszyscy mamy nadzieję, że uda się już go zorganizować w normalnej formule.

    Czy podczas wirtualnego tegorocznego zjazdu uda się zaakcentować stulecie odkrycia insuliny?

    W trakcie całego zjazdu będziemy pokazywali dwuczęściowy film fabularny nakręcony przez Kanadyjczyków na temat odkrycia insuliny. Pewną niespodzianką będzie udział w sesji gości honorowych, samego Sir Fredericka G. Bantinga, głównego odkrywcy insuliny ? nowoczesne technologie umożliwiają nam realizację takich wydarzeń. Opowie on nam, dlaczego to jemu, a nie nikomu innemu udało się odkryć insulinę. W tej samej sesji przedstawimy też reportaż z miasta London w Kanadzie, a dokładnie z domu, w którym 30 października 1920 roku w nocy Bantingowi przyszła do głowy myśl, jak wyizolować z trzustki substancję obniżającą stężenie glukozy we krwi. Teraz dom ten jest znany jako Banting House, mieści się w nim muzeum Bantinga, a oprowadzi nas po nim jego wieloletni dyrektor, Grant Maltman. Będziemy też mówić o miejscu Polski w całym procesie wprowadzania insuliny do medycyny ? Polska była bowiem trzecim krajem, który zaczął produkować insulinę ? już w 1923 roku, w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Pierwsza fiolka insuliny dotarła 1922 roku do Wrocławia. Otrzymał ją profesor Oskar von Minkowski, lekarz o polsko-litewsko-żydowskich korzeniach. To on jeszcze w latach 80. XIX wieku umiejscowił przyczynę cukrzycy w trzustce. Dowiódł, że usunięcie trzustki u psów wywołuje cukrzycę. Poszukiwał leku na cukrzycę, miał nadzieję, że będzie jego ojcem.

    Oprócz uczczenia 100-lecia odkrycia insuliny, jakie będą najważniejsze sesje tegorocznego zjazdu?

    Bardzo ciekawie zapowiadają się wykłady gości zagranicznych: będą nimi m.in. prof. Pratik Choudhary z Leicester w Wielkiej Brytanii ? czołowy badacz w zakresie zastosowania terapii pompowej, systemów ciągłego monitorowania glikemii i hipoglikemii. Temat nowych technologii będzie też omawiany przez dwóch innych gości: prof. Ohada Cohena z Izraela oraz prof. Gorana Petrovskiego z Macedonii, obecnie pracującego w Katarze. O diabetologii wieku rozwojowego będzie opowiadał jeden z jej liderów ? prof. Marian Rewers pochodzący z Poznania, a pracujący od wielu lat w Denver w Kolorado. O cukrzycy typu 2 z punktu widzenia problemu wczesnej intensyfikacji leczenia będzie mówił prof. Kamlesh Khunti z Wielkiej Brytanii.

    Bardzo interesująco zapowiada się sesja konsultanta krajowego ? prof. Krzysztof Strojek wraz z prof. Zbigniewem Gaciongiem i prof. Maciejem Małeckim będą podsumowywali leczenie cukrzycy i COVID-19, mówili o wnioskach płynących z tej pandemii, a także o lekach przyszłości.

    Ciekawie zapowiada się też sesja prowadzona przez prof. Janusza Gumprechta na temat kontrowersji w diabetologii poświęcona zrozumieniu obecnej roli kwasu moczowego jako czynnika ryzyka sercowo-naczyniowego. Po raz pierwszy odbędzie się sesja na temat diagnostyki laboratoryjnej, ponieważ od tego roku wprowadziliśmy nową zasadę rozpoznawania cukrzycy przy użyciu hemoglobiny glikowanej. Do tej pory parametr HbA1c był używany do oceny wyrównania cukrzycy, jednak w wielu krajach był też wykorzystywany także do diagnozowania cukrzycy.

    Wiele wykładów podczas zjazdu będzie poświęconych cukrzycy typu 1. Będą też sesje poświęcone powikłaniom, takim jak stopa cukrzycowa, powikłania kardiologiczne, nefrologiczne. Odbędzie się także sesja szkoły pompowej PTD. Ciekawie zapowiada się sesja laureatów nagród PTD: zapraszamy na nią osoby, które otrzymały nagrody w poprzednich latach; opowiadają, jak obecnie rozwija się ich działalność naukowa. Zjazd zakończy sesja, którą poprowadzi pani prezes prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, na temat perspektyw w diabetologii. Będziemy mówić m.in. o sztucznej inteligencji, big data, czyli o możliwościach, jakie dają analizy dużej ilości danych gromadzonych w systemach.

    Oczywiście odbędzie się też szereg sesji przemysłu medycznego: zarówno firm farmaceutycznych, jak i oferujących nowoczesny sprzęt, taki jak pompy insulinowe, systemy monitorowania glikemii.

    To bardzo szczególne, że ten wyjątkowy zjazd w 100-lecie odkrycia insuliny odbędzie się w formule online.

    Niestety, cały świat w podobny sposób obchodzi tę rocznicę. Uniwersytet w Toronto, gdzie odkryto insulinę, również organizuje szereg konferencji w formule online. Także zjazdy europejski i amerykański odbędą się w takiej formule, a odbywający się co dwa lata kongres Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, który miał odbyć się w grudniu w Bangkoku, na razie został odwołany.

    Uczcimy 100-lecie odkrycia insuliny, na ile pozwalają nam okoliczności. Nie uda nam się niestety nadać tej rocznicy bardziej powszechnego rozgłosu, chociaż postaramy się poprzez media dotrzeć do jak największej części społeczeństwa. Planowaliśmy huczne obchody, miały one być nie tylko okazją do uczczenia tej rocznicy, ale też do przekonania osób spoza branży diabetologicznej: polityków, mediów, społeczeństwa, do tego, jak ważna jest insulina i optymalne leczenie cukrzycy. Cóż, będziemy zatem w przyszłym roku obchodzić już ? jesteśmy o tym przekonani ? w normalnym trybie stulecie pierwszego zastosowania insuliny w terapii cukrzycy, a zapewne w 2023 roku wykorzystamy stulecie Nagrody Nobla, którą przyznano za odkrycie insuliny, do kontynuacji naszych celebracji.

    Rozmawiała: Katarzyna Pinkosz

    DO ZOBACZENIA!

    Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie prywatne i zawodowe. Zjazdy i konferencje, które były nie tylko źródłem wiedzy, ale też okazją do spotkań i rozmów w kuluarach, przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, stało się naszą codziennością?XXII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jest zaplanowany w formule online, tak jak w ubiegłym roku, ale wszyscy mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli organizować stacjonarne zjazdy, konferencje i spotkania.

    FOT. BACHLEDA KONGRESY EVENTY

    blank
    Katarzyna Pinkosz
    Katarzyna Pinkosz
    Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D