DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski: Utrzymywanie dostępności do leczenia to dziś wyzwanie

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

W początkowym okresie epidemii odnotowano spadek liczby pacjentów zgłaszających się do szpitali onkologicznych i odwołujących wizyty, ale w mojej ocenie, ogromnym wysiłkiem podmiotów onkologicznych udało się utrzymać stały dostęp do leczenia onkologicznego ? mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jak epidemia COVID-19 wpłynęła na leczenie nowotworów?

Z pewnością pojawienie się epidemii COVID-19 spowodowało zmiany w funkcjonowaniu podmiotów zajmujących się leczeniem onkologicznym w pierwszych miesiącach stanu epidemii. W mojej ocenie, ogromnym wysiłkiem podmiotów onkologicznych udało się utrzymać stały dostęp do leczenia onkologicznego. Oczywiście w początkowym okresie epidemii odnotowano spadek liczby pacjentów zgłaszających się do szpitali onkologicznych i odwołujących wizyty, ale fakt ten jest wynikiem wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się oraz obaw ze strony pacjentów przed zakażeniem. Podmioty onkologiczne bardzo szybko wdrożyły procedury dotyczące bezpieczeństwa udzielania świadczeń onkologicznych zapewniające stały, nieprzerwany dostęp do świadczeń onkologicznych.

Wiadomo jednak, że dzisiaj sytuacja znowu jest ekstremalnie trudna ? utrzymywanie ciągłości i dostępności świadczeń jest ogromnym wyzwaniem dla podmiotów onkologicznych.

Czy pacjenci mogą bezpiecznie wykonywać badania profilaktyczne, takie jak cytologia, mammografia, kolonoskopia?

Nie bójmy się, korzystajmy z tych możliwości. Zostały wdrożone wytyczne, jak wykonywać bezpiecznie badania. Zwlekanie z badaniami profilaktycznymi może być dramatyczne w skutkach, jeśli nowotworu nie wykryjemy w porę.

Doświadczenia pokazują, że lepsze wyniki leczenia onkologicznego są w ośrodkach zajmujących się kompleksowo leczeniem nowotworów. Epidemia COVID-19 przyhamowała powstawanie Lung Cancer Units, czy jednak realnie mają szansę w najbliższym czasie zostać utworzone?

Dyskusja z ekspertami trwa od dłuższego czasu, jednak do tej pory nie udało nam się wypracować rozwiązania możliwego do zaakceptowania przez wszystkie środowiska medyczne (torakochirurgów, onkologów, pulmunologów), a także akceptowalnego przez MZ. Mam nadzieję, że do końca tego roku wypracujemy ostateczną koncepcję unitu. Zakładam że odbędą się ponowne konsultacje publiczne po to, by projekt wychodził naprzeciw oczekiwaniom ekspertów klinicznych oraz interesariuszy systemu zdrowia. Planujemy, aby rozporządzenie weszło w życie w pierwszej połowie 2021 roku.

Oczywiście, nie pomogła nam sytuacja epidemiczna ? zarówno pracownicy Ministerstwa Zdrowia, jak i klinicyście w ogromnym stopniu zaangażowani byli i są w walkę z pandemią. Chcemy, by LCU zostały wprowadzone w pierwszej połowie 2021 r. dla wszystkich pacjentów. Wynika to z harmonogramu wdrażania zmian ujętego w Narodowej Strategii Onkologicznej. Świadczenia w ramach unitu będą realizowane przez wyspecjalizowane jednostki, po spełnieniu przez nie odpowiednich wymagań.

Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

blank
Katarzyna Pinkosz
Katarzyna Pinkosz
Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D