Partner
Partner
Więcej

  Innowacje i służba zdrowia

  W nowym roku przyjmijcie życzenia ?Spełnienia Wszystkich Dobrych Marzeń +? ? na początek.

  Zapytaliśmy wiele znakomitości polskiej medycyny o oczekiwania na rozpoczynający się rok. Staraliśmy się zebrać opinie liderów z różnych segmentów ochrony zdrowia. Pozwólcie, że zacytuję fragmenty:

  ?Od lat w polskiej medycynie dzieje się bardzo dużo dobrego. (…) Jest to efekt wielkiego poświęcenia i zasad, zwłaszcza starszego pokolenia lekarzy. Ich ?świat lekarza? nigdy nie kończy się wraz z opuszczeniem placówki. Oni nigdy nie czują się jako członkowie różnych współczesnych korporacji.? (prof. Henryk Skarżyński)

  ?Pacjenci od lat oczekują zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego. Na ten stan składają się: efektywne działania profilaktyczne, dostępna, terminowa i pełna diagnostyka, skoordynowana i kompleksowa wysokiej jakości pomoc medyczna, kompleksowa opieka psychologiczna i wsparcie socjalne, dostęp do leków z dopłatami na poziomie określanymi przez WHO jako zapewniającymi bezpieczeństwo zdrowotne. To bardziej są życzenia niż oczekiwania, ponieważ wiemy, że ich pełna realizacja w nadchodzącym roku jest niewykonalna. Oczekujemy jednak, że te działania będą krok po kroku realizowane.? (Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich)

  ?Wyzwaniem będzie powstający dokument tzw. polityka lekowa, określający strategiczne założenia mające na celu zapewnienie Polakom dostępu do farmakoterapii. Zważywszy, że krajowi producenci dostarczają co drugi obecny na naszym rynku lek oraz zapewniają ciągłość dostaw, co gwarantuje bezpieczeństwo lekowe kraju, dokument polityka lekowa powinna brać pod uwagę rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego.? (Piotr Błaszczyk prezes PZPPF)

  A innowacje?

  ?Moim zdaniem największy potencjał znajduje się w medycynie fizykalnej i w zastosowaniu jej metod w terapii. Medycyna fizykalna i takie jej metody jak: hiperbaria, ozonoterapia, laseroterapia niskoenergetyczna oraz zastosowanie zmiennego pola magnetycznego może przynieść wiele bardzo interesujących rezultatów między innymi w terapii schorzeń naczyń obwodowych i związanych z nimi amputacjami kończyn dolnych.? (prof. Aleksander Sieroń)

  Bardzo martwi nas fakt, że tak mało firm przedstawiło swoje innowacyjne plany na ten rok. Nie wszystko można uzasadnić tajemnicą firmy, zwłaszcza w medycynie, gdzie proces dochodzenia od wynalazku do zastosowania jest jawny już od etapu badań klinicznych.

  Obawiam się niestety, że innowacyjność będzie problemem roku 2017 ochrony zdrowia. O innowacyjności mówi się na wszystkich poziomach ? od gospodarki patriotycznej, poprzez leczenie chorób rzadkich aż po wizję Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski. Ochrona zdrowia powinna być częścią gospodarki kraju, wymagającą dofinansowania z budżetu, lecz wnoszącą do niego eksport leków i usług medycznych. A najważniejsze, że dzięki niej powinniśmy mieć zdrowych obywateli, zdolnych do budowania silnej gospodarki.

  A my tu znowu o służbie zdrowia… jak o wyjątku od reszty państwa, wyrwanym z kontekstu, sierocym.

  Więcej od autora

  Waldemar Wierzba
  Waldemar Wierzba
  doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D